Falowniki są urządzeniami, które z racji powszechnego wykorzystywania energii elektrycznej stanowią niezbędny element niemal każdego mechanizmu zasilanego prądem. Powyższe daje asumpt do postawienia tezy, iż nawet podstawowa wiedza na temat falowników pozwoli w przyszłości na lokalizację usterki, samodzielny zakup nowego urządzenia dostosowanego do wymogów uszkodzonej maszyny, a nawet wymiany. Czym są falowniki? Jak działają? Które spośród oferowanych falowników są najlepsze?
Co to jest falownik i do czego służy?
Falownik (napęd o zmiennej prędkości VSD), pozwala na zmianę amplitudy i częstotliwości napięcia sieci zasilającej asynchroniczny silnik elektryczny, przez co możliwa jest zmiana jego obrotu kątowego. W zależności od rodzaju falowniki obsługują silniki zasilane trójfazowo (falowniki trójfazowe) lub jednofazowo (falowniki jednofazowe).
Falowniki przemysłowe są niezastąpione w każdym przypadku, w którym istnieje potrzeba zwiększenia wydajności oraz sprawności maszyn i urządzeń zasilanych energią elektryczną.
Sprawdź ofertę falowników w hurtowni Onninen
Maszyny i urządzenia wykorzystujące falowniki:
-
Tokarki,
-
Obrabiarkach numerycznych,
-
Sprężarki,
-
Wiertarki ręczne i stołowe,
-
Pompy głębinowe,
-
Wentylatory,
-
Przenośniki taśmowe.
Powyższy spis nie wyczerpuje wszystkich możliwości. Chcieliśmy jedynie wskazać na ogromne znaczenie falowników w gospodarce oraz życiu codziennym, czego dobitnym przykładem są znane wszystkim tramwaje.
Falowniki znajdują zastosowanie także w popularnych instalacjach fotowoltaicznych, w których zachodzi potrzeba przesłania wyprodukowanego prądu stałego do gniazd elektrycznych. Są to urządzenia, które mają nieocenione wprost znaczenie jako połączenie pomiędzy dwoma systemami zasilania: AC oraz DC.
Główna linia podziału falowników przebiega następująco:
-
Falowniki bezpośrednie;
-
Falowniki pośrednie.
Dalej następuje rozróżnienie urządzeń pod kątem metody sterowania, jak również źródło zasilania.
Z uwagi na metodę sterowania wyróżniamy:
-
Falowniki skalarne,
-
Falowniki wektorowe.
Podział uwzględniający źródło zasilania:
-
Falowniki prądu;
-
Falowniki napięcia.
Niewątpliwą zaletą stosowania falowników jest znaczące obniżenie poziomu poboru mocy niezbędnej do funkcjonowania maszyn elektrycznych. Wpływa to na poważne oszczędności w przedsiębiorstwach, jak i gospodarstwach domowych.
Sprawdź ofertę falowników w hurtowni Onninen
Na czym polega praca falownika?
Falownik odpowiada za przebieg czasowy napięcia prądu przemiennego. Dotyczy to formy i jakość sygnału wyjściowego, który zwykle przybiera postać funkcji sinusoidalnej dającej się porównać do krzywej napięcia generowanej za pomocą generatora synchronicznego.
Nowoczesne falowniki elektroniczne są w stanie zapewnić czyste, dokładne sinusoidalne napięcie wyjściowe, a ich wydajność może osiągnąć nawet 98%. Jest to wynik zbliżony do granicy fizycznie wykonalnej.
Sprawność falownika wyrażona jest wzorem określającym stosunek mocy wyjściowej prądu zmiennego (AC) do mocy wejściowej prądu stałego (DC).
η = P (AC) / P (DC)
Wyjaśnienie znaczeń symboliki zawartej we wzorze:
η – sprawność falownika
P – moc wyjściowa prądu zmiennego (AC);
P – moc wejściowa prądu stałego (DC).
Poprzez zwiększanie lub zmniejszanie częstotliwości napięcia można regulować prędkość obrotową oraz rozruch maszyny. Ważne jest, by została zachowana proporcjonalność napięcia w stosunku do częstotliwości.
TOP 5 najlepszych falowników
Przemiennik częstotliwości LS Electric serii G100, 3-fazowy
Przemiennik LG zasługuje na uwagę z powodu niezawodności oraz wygody montażowej wynikającej z niewielkich wymiarów. Komunikację zapewnia protokół Modbus RTU/RS485. Poza tym falownik wyposażony jest w filtr EMC C3, klawiaturę LED, potencjometr oraz moduł hamujący.
Falownik VLT® Micro Drive FC-51 22 KW, 380 - 480 VAC, IP20
Drugą pozycję na liście spowodował brak panelu operacyjnego, który można nabyć osobno.
Falownik VLT® Micro Drive FC-51 cechuje niezawodność, prostota montażu oraz obsługi i co najważniejsze, nowoczesne rozwiązania technologiczne, które sprawiają, że Pomimo niewielkich gabarytów przy uproszczonej do niezbędnego minimum uproszczonej do maksimum obsłudze VLT® Micro Drive FC-51 sprosta wymogom aplikacji wymagającym złożonego programu sterowania.
Falownik trójfazowy Uwe = 3 × 400 V AC, Iwe = 26 A, Uwy = 3 × 400 V AC, Iwy = 25 A, Pmax = 11 kW
Falownik F&F wyposażoy jest w 32-bitowy procesor DSP. W ten sposób udało się zapewnić realizację zaawansowanych algorytmów sterowania asynchronicznym
silnikiem trójfazowym w krótkim czasie, co wpływa na wysoką wydajność falownika.
Falownik DC1-345D8FB-A20CE1 2,2 kW 3-fazowy 400 V
Falownik Eaton to unowocześniona i rozbudowana wersja DC1, którą wzbogacono o nowe rozwiązania.
Falownik DC1-345D8FB-A20CE1 dysponuje:
-
Sterowaniem wektorowym bezczujnikowym;
-
Możliwością obsługi nowoczesnych silników PM, BLDC, SyncREL
-
Większą odporność na warunki środowiskowe dzięki zastosowaniu lakierowanych płytek elektroniki.
Falownik VLT Micro Drive FC-51
Nasz ranking zamyka plasujący się na piątym miejscu Falownik VLT Micro Drive FC-51. Nie oznacza to bynajmniej, iż jest to urządzenie gorsze od pozostałych. Po prostu nie mogliśmy zastosować wyższych lokat ex aequo.
Pragniemy dodać, iż powyższa lista ma charakter subiektywny, co sprawia, że może się ona różnić od innych dostępnych w sieci. Przypominamy, iż stale aktualizowana jest nasza baza wiedzy, gdzie znaleźć można wszystko na temat szeroko rozumianej energetyki użytkowej. Zapraszamy do lektury.