O doborze odpowiedniego rekuperatora powinna decydować między innymi powierzchnia budynku, jakość i wydajność sprzętu, a także koszty eksploatacyjne. Pokusiliśmy się o stworzenie rankingu, który obejmuje centrale rekuperacyjne oszczędne, a jednocześnie nowoczesne. Mamy nadzieję, że w ten sposób ułatwimy klientom podjęcie trafnych decyzji zakupowych.
Sprawdź centralne rekuperacyjne w hurtowni Onninen
TOP 10 najlepszych rekuperatorów
Jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir Q350 PL R VV Basic TR
Urządzenie zawdzięcza wysoką pozycję w rankingu przede wszystkim korzystnemu stosunkowi ceny do jakości. Pośród użytkowników rekuperator ZEHNDER Q350 PL R VV Basic TR zyskał ogromną popularność dzięki:
-
Niskiej emisji hałasu;
-
Sprawności energetycznej;
-
Wydajności;
-
Niskim kosztom eksploatacyjnym;
-
Bezawaryjności;
-
Atrakcyjnej cenie.
Wydajność jednostki wynosi aż 350 m³/h. Nad całością zadań rekuperatora sprawują kontrolę czujniki do regulacji przepływu powietrza, komfortu temperatury i wilgotności. Sterowanie (opcja) odbywa się za pośrednictwem panela ComfoSwitch C oraz modułu ComfoConnect LAN C. Dodatkowo na wyposażeniu jest modulowany bypass, nagrzewnica wstępna, oraz wymiennik krzyżowo – przeciwprądowy.
Rekuperator Vasco DX4 E
Odzysk ciepła utrzymuje się na stałym poziomie 89% przy wydajności 400 m³/h. Ponadto centrala wentylacyjna dysponuje:
-
Automatyczną kontrolą przepływu powietrza dla stałego podtrzymywania bilansu (Constant Flow);
-
Wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy;
-
Bypass modulowany letni;
-
Filtr powietrza ISO ePM1 55% dla nawiewu.
Montaż nie wymaga przezbrajania, natomiast na uwagę zasługuje możliwość sterowania urządzeniem za pośrednictwem łącza internetowego (bramka Vasco Wi-Fi – 11FH30008) oraz dedykowanej na Android i iOS aplikacji VASCO CLIMATE CONTROL. Dodatkowo wybór intensywności wentylacji oraz funkcję okresowego przewietrzania nadzoruje się poprzez bezprzewodowy przełącznik RF (przełącznik 3 biegowy).
Producent przewidział możliwość sparowania dodatkowych czujników (opcja), mierzących poziom dwutlenku węgla i wilgotności. Cena prezentowanego modelu należy do najniższych na rynku.
Jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir Q450 PL R VV Basic ST
Kolejny przedstawiciel serii ComfoAir Q w naszym zestawieniu. Naszą uwagę przekuła powiększona powierzchnia wymiennika, aniżeli ma to miejsce w przypadku rekuperatorów innych producentów. Wydajność 450 m³/h. Istnieje możliwość przezbrojenia urządzenie na wersję lewą.
Pozostałe parametry zbliżone do tego, co reprezentuje lider naszej listy Zehnder ComfoAir Q350.
Jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir Q600 PL R VV ST
Wyższy stopień odzysku ciepła możliwy jest dzięki powiększeniu o 25% wymiennika ciepła firmy Paul. Niespotykany u innych producentów kształt wymiennika przypominający diament pozwolił zmniejszyć obciążenie cieplne o 38%, a mniejszy opór powietrza generuje oszczędności w kosztach energetycznych.
Inne parametry:
-
Jednostka pracuje z wydajnością do 600 m³/h przy 200 Pa;
-
Automatyczna regulacja zabezpieczająca przed zamarzaniem i zabezpieczenie kominowe;
-
Zintegrowana, elektryczna nagrzewnica wstępna i automatyczny bypass;
-
Stałe (ST) króćce przyłączeniowe;
-
Wbudowane czujniki przepływu powietrza, temperatury oraz wilgotności;
-
Możliwość przezbrojenia rekuperatora;
-
Funkcjonalny i intuicyjny panel sterowania na obudowie.
Inteligentny układ regulujący temperaturę powietrza czerpanego z zewnątrz rekuperator zapewnia optymalną efektywność energetyczną.
Rekuperator Vasco D275 IIIE
Rekuperator o wydajności maksymalnej 275 m³/h zaprojektowany został z myślą o małych i średnich obiektów budowlanych, których powierzchnia nie przekracza 160 m². W celu oszczędności miejsca przewidziano montaż podsufitowy, chociaż istnieje możliwość konwencjonalnej instalacji rekuperatora, bezpośrednio na ścianie.
Wytłumieniu urządzenia sprzyja korpus wykonany ze spienionego polipropylenu (EPP). Odzysk ciepła utrzymany jest na poziomie 90%. Rekuperator posiada automatyczną kontrolę przepływu powietrza dla stałego podtrzymywania bilansu (Constant Flow).
Korzystny stosunek jakości do ceny.
Jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir Q450 PL R VV ST
Producentowi udało się połączyć zalety wersji prawo i lewostronnej w jednym urządzeniu, dzięki czemu instalacja rekuperatora jest stosunkowo prosta, a co za tym idzie tańsza. Ogromnym ułatwienie podczas startu urządzenia jest kreator uruchomienia systemu i intuicyjny wyświetlacz. Cały proces przebiega zaledwie w 3 etapach.
Inne parametry:
-
Wydajności do 450 m³/h przy 200 Pa;
-
Większa powierzchnia wymiennika ciepła;
-
Kształt wymiennika, przypominający geometrię diamentu zwiększa odzysk ciepła, ograniczając zużycie energii elektrycznej;
-
Modulowana nagrzewnica wstępna;
-
Sterowanie poprzez panel ComfoSwitch C, ComfoSense C, moduły ComfoConnect LAN C, KNX oraz Option Box (GWC, 0-10V).
Oryginalne filtry Zehnder, spełniające wymogi określone w normie ISO 16890 zapewniają bezpyłowe powietrze i maksymalną higienę w pomieszczeniach.
Jednostka wentylacyjna Zehnder ComfoAir Q350 PL R VV TR
Produkty serii ComfoAir Q zdążyły przyzwyczaić użytkowników oraz instalatorów do najwyższej jakości, oraz usprawnień montażowych. Jednym z nich jest połączenie w jednym urządzeniu zalet wersji prawo i lewostronnej, czy też zastosowanie funkcjonalnego kreatora uruchomienia systemu.
Centrala wentylacyjna o wydajności do 350 m³/h przy 200 Pa zapewnia maksymalny odzysk ciepła w miesiącach zimowych za pośrednictwem nowoczesnego systemu bilansowania ilości powietrza. Sprzyja temu modulowana nagrzewnica wstępna reagująca intuicyjnie na temperaturę powietrza napływającą z zewnątrz.
Rekuperator Vasco DX6 E
Wyjątkowo wydajna jednostka, gwarantująca przepływ powietrza na poziomie 570 m³/h (spręż 100 Pa). Nadzór nad poszczególnymi funkcjami rekuperatora odbywa się za pośrednictwem sieci internetowej, dzięki zastosowaniu bramki Wi-Fi. W tym celu producent dostarcza dedykowaną aplikację na system Android oraz iOS.
Parametry techniczne:
-
Automatyczna kontrola przepływu powietrza dla stałego podtrzymywania bilansu (Constant Flow);
-
Wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy;
-
Modulowany bypass letni:
-
Filtr powietrza ISO ePM1 55% dla nawiewu.
Korzystny stosunek jakości do ceny.
Rekuperator Vasco X350E
Odzysk ciepła 91% przy wydajności 350 m³/h (spręż 150 Pa). Podobnie jak inne modele z tej serii, rekuperator wyposażony jest w obudowę ze stali malowaną proszkowo, oraz wewnętrzną konstrukcję z EPP. Sterowanie za pośrednictwem aplikacji zgodnej z systemami: IOS i Android.
Zaleca się zastosowanie dedykowanej grzałki wstępnej PTC (11VE44130).
Rekuperator Vasco DX5 E
Ostatnia pozycja na liście, choć w żadnym przypadku nie należy jej traktować jako pośledniej. Kolejny egzemplarz urządzenia Vasco zaskakuje dużą wydajnością (480 m³/h – spręż 100 Pa. Odzysk ciepła 89%), przy stosunkowo niewielkich wymiarach.
I tak jak w innych prezentowanych modelach, sterowanie możliwe jest z poziomu tabletu bądź smartfona. Aplikacja VASCO CLIMATE CONTROL umożliwia podgląd bieżących temperatur w rekuperatorze oraz statusu pracy bypassu, grzałki wstępnej i zabezpieczenia antyzamrożeniowego. Możliwa jest także modyfikacja ustawień rekuperatora.
Przedstawiliśmy Państwu 10 rekuperatorów różniących się od siebie wydajnością, ceną oraz niektórymi parametrami. Mimo zastosowania pewnej gradacji wszystkie urządzenia spełniają najwyższe normy techniczne i jakościowe. Trudno zatem jednoznacznie ocenić, który rekuperator jest najlepszy. Tę kwestię pozostawiamy Wam pod rozwagę, licząc na to, że dokonacie słusznego wyboru.