Ranking najlepszych zestawów automatyki bramowej

Dodano: środa, 26.07.2023


Brama automatyczna stanowi połączenie bramy konwencjonalnej ze specjalistycznym systemem automatyki, co w efekcie ma doprowadzić do otwarcia bramy bez potrzeby wykorzystywania siły fizycznej użytkownika. Dodatkowo nowoczesne zestawy sterujące pozwalają na obsługiwanie mechanizmu z pewnej odległości, za pomocą pilota, tabletu czy smartfona. Czym są bramy automatyczne? Jak działają napędy do bram? Jakie są polecane zestawy automatyki do bram?

Technik sprawdza za pomocą pilota, działanie bramu automatycznej

Sprawdź sterowanie do bram automatycznych w hurtowni Onninen

Jak działa brama automatyczna? 

Stacja bramowa F&F wtynkowa, 4-abonentowa KK-09Podstawą działania bram automatycznych są mechanizmy oraz elektronika, których połączenie pozwala kontrolować ruch bramy w oczekiwanym kierunku. Zwykle jest to reakcja mechanizmu bramy na sygnały wysyłane z urządzenia zdalnego sterowania. Nie byłoby to możliwe bez montażu oraz synchronizacji poszczególnych komponentów bramy automatycznej jak między innymi: napęd bramy, sterownik do bramy, zdalne sterowanie, klucz zbliżeniowy czy fotokomórki z obrotową głowicą.

Zadaniem napędu jest wygenerowanie odpowiedniej siły zdolnej do przesuwania bądź uchylania skrzydeł bramy. Napęd bramy automatycznej funkcjonuje dzięki wykorzystaniu prądu stałego lub zmiennego. Poszczególne elementy różnią się od siebie w zależności od konstrukcji bramy automatycznej oraz producenta.

Sterownik bramy zawiaduje pracą bramy automatycznej za pomocą sygnałów odbieranych z pilota lub innych źródeł sterowania. Sterownik przetwarza sygnały, nadając mechanizmom oczekiwany ruch. Nowoczesne sterowniki oferują szereg dodatkowych funkcji mających na celu podniesienie komfortu korzystania z bramy, jak i zabezpieczenie procesu obsługi.

Ile kosztuje podłączenie automatu do bramy?

Moduł bramowy F&F rH-TO2S2-LRAutomatyka do bramy nie tylko poprawia komfort korzystania z wjazdu, choćby z powodu braku konieczności opuszczania pojazdu w celu otwarcia bramy. Pozwala też zaoszczędzić czas oraz stanowi dodatkowe zabezpieczenie posesji.

Cena poprawnego i bezpiecznego montażu automatu wiąże się też z modelem, który powinien gwarantować wygodę wjazdu i wyjazdu z posesji na długie lata.

Co wpływa na cenę automatu do bramy?

Masa własna bramy – zwykle nabywane są kompletne zestawy, uwzględniające między innymi wagę bramy. Przykładem takiego rozwiązania może być zestaw do bram przesuwnych ONDA800 o wadze do 800 kg, składający się z napędu ONDA800, sterownika SP230, odbiornika 2 kanałowego uniwersalnego, pilota 4 kanałowy, a także fotokomórki FIRE-FE;

Model automatu – jego koszt zależy od marki, funkcji i jakości automatu;

Dodatkowe funkcje – na rynku dostępne są automaty wyposażone w szereg zaawansowanych funkcji, takich jak: zdalne sterowanie, integracja z systemem budynku inteligentnego, czy też różne tryby pracy;

Koszty usługi instalacyjnej – W niektórych przypadkach koszt podłączenia automatu do bramy może zostać wliczony w cenę za montaż bramy, jako całości.

Zatem do kosztu montażu napędu i automatyki (średnio ok. 1000 zł) należy doliczyć podłączenie niezbędnych instalacji, okablowania itp.

Polecane zestawy automatyki do bram w hurtowni Onninen

Zestaw do bram skrzydłowych Miwi-Urmet TECHNO500Planując zakup i montaż automatyki do bramy, warto wziąć pod uwagę fakt, że system będzie funkcjonował przez długi okres. Należy zatem kierować się funkcjonalnością i bezawaryjnością wyposażenia, rozkładając jego cenę na przewidywany czas eksploatacji.

Oto kilka przykładów urządzeń z hurtowni instalacyjnej Onninen mających poprawić komfort i bezpieczeństwo mieszkańców:

Z pewnością korzystnym zakupem będzie stacja bramowa F&F wtynkowa, 4-abonentowa KK-09, wyposażona w domofon, poprawiający bezpieczeństwo użytkowników. Na szczególną uwagę zasługuje szeroki kat widzenia obiektywu, podświetlenie: 6 diod LED IR (podczerwień), czy też podświetlany przyciski wybierania i szyldy na nazwiska (kolor podświetlenia – niebieski). Odporny na uszkodzenia mechaniczne przedni panel wykonany jest ze stali szlachetnej. Istnieje możliwość montażu podtynkowego lub natynkowego z osłoną.

Kolejnym urządzeniem niezbędnym dla poprawnego funkcjonowania bramy automatycznej jest moduł bramowy F&F rH-TO2S2-LR. Jest to moduł zaopatrzony w dwa wejścia i wyjścia niskoprądowe, przystosowany do współpracy z większością popularnych sterowników bram przesuwnych oraz skrzydłowych. Wejścia modułu można wykorzystać w celu podłączenia czujników (kontaktrony indukcyjne) monitorujących aktualny stan bramy (zamknięta, otwarta, niedomknięta). Moduł zapewnia Komunikację z serwerem za pośrednictwem drogi radiowej. Zasilanie modułu w zakresie 9 – 30 V AC/DC;

Posiadacze bram skrzydłowych o długości skrzydła do 3,5 m powinni rozważyć zakup zestawu do bram skrzydłowych Miwi-Urmet TECHNO500. W jego skład wchodzą: 2 siłowniki TECHNO500, sterownik Q116 z odbiornikiem, pilot 4 kanałowy oraz fotokomórki FIRE-FE.

Sprawdź sterowanie do bram automatycznych w hurtowni Onninen