Ranking producentów przewodów elektrycznych

Dodano: środa, 17.05.2023


Ciężko sobie wyobrazić jakiekolwiek prace elektryczne bez przewodów elektrycznych. Każdy monter powinien mieć dostęp do kabli solidnie wykonanych i odpornych na różne negatywne czynniki. Przy tym wszystkim ważna jest cena, co ma zwłaszcza znaczenie podczas zakupu dużej ilości przewodów. Żeby ułatwić wybór, przygotowaliśmy ranking producentów przewodów elektrycznych!

Kable i przewody

Telefonika - znana marka nie tylko w Polsce

Telefonika to zdecydowanie największy producent kabli i przewodów nie tylko w Polsce, ale i Europie Środkowej oraz Wschodniej. Nieprzypadkowo Telefonika ma swoje filie w wielu różnych krajach - poza Polską także w Niemczech, Słowacji, Serbii, na Litwie i Ukrainie. Jednak obszar ten nie ogranicza się tylko do rejonu środkowego i wschodniego starego kontynentu, ponieważ podmioty zależne zlokalizowane są też w tak rozwiniętych państwach, jak USA i Wielka Brytania. To wszystko sprawia, że Telefonika słynie z bardzo dużego eksportu do ponad 80 krajów na świecie. W asortymencie posaida około 25 tysięcy kabli i przewodów, więc zależnie od potrzeb łatwo znaleźć to, czego poszukujemy.

W ofercie więc są przewody elektryczne miedziane, aluminiowe i światłowodowe stosowane przez wiodące światowe firmy różnych sektorów: telekomunikacyjnego, stoczniowego, energetycznego, elektronicznego, wydobywczego. Telefonika ceniona jest za absolutnie najwyższą jakość swoich produktów. Cechują się one długą żywotnością i niezawodnością. To jednocześnie wpływa na ich dość wysoką cenę.

NKT - mocna konkurencja dla Telefoniki

NKT jest przez wielu fachowców uważana za najlepszą na rynku. Założona 130 lat temu gwarantuje nie tylko ogromne doświadczenie i wiedzę, ale i bogaty wybór różnych przewodów elektrycznych. Charakteryzuje się niezwykłą solidnością, sprawdzając się do różnych zadań, niezależnie od miejsca zastosowania. Trzeba jednakże zauważyć, że za wyjątkową jakość trzeba zapłacić. NKT produkuje obecnie najdroższe przewody elektryczne na rynku, niemniej, jeśli weźmiemy pod uwagę, co można zyskać w zamian - nie tylko ogromną odporność, ale i łatwość użytkowania - widzimy, skąd taki koszt. Elektrycy chwalą je zwłaszcza ze względu na izolację, pozwalającą na montowanie przewodów pod kątem 90 stopni.

Elpar - dynamiczny rozwój w ostatnich latach

Kolejny z polskich producentów - Elpar, może się pochwalić dość długim, bo ponad 30-letnim stażem na rynku. Rozwój tej firmy przyspieszył zwłaszcza w ostatnich latach, szczególnie od roku 2012. To, co najbardziej wyróżnia to dbałość o detale, dzięki czemu partie przewodów elektrycznych Elpar są tak samo porządnie wykonane, cechuje je ten sam znak jakości. A przy tym ich cena jest niższa niż konkurencyjnych marek, jak opisanych powyżej - Telefoniki i NKT. Firma stawia na rozwój, koncentrując ostatnio swoje działania na poprawie efektywności produkcji oraz zwiększeniu ilości wytwarzanych wyrobów, co pozwoliło jej dość znacząco umocnić pozycję na rynku. Co więcej, spółka kontynuuje rozbudowę infrastruktury badawczo-rozwojowej i parku maszynowego, dzięki czemu jej pozycja stanie się jeszcze silniejsza. Być może Elpar zagrozi hegemonii dwóch wielkich graczy - NKT i Telefoniki?

Prysmian - globalny lider

Firma Prysmian to globalny lider w dziedzinie produkcji kabli i systemów kablowych. Z siedzibą we Włoszech i rozszerzoną obecnością na całym świecie, Prysmian cieszy się uznaniem w branży kablowej dzięki swojej długiej historii i zaawansowanym technologiom. Firma specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań kablowych na wiele rynków, w tym energetykę, telekomunikację, przemysł i transport. Jej innowacyjne podejście do rozwoju kabli i ciągłe dążenie do doskonałości sprawiają, że Prysmian jest zaufanym partnerem w dostarczaniu niezawodnych i efektywnych rozwiązań kablowych na całym świecie. Włączając się w rozwijający się rynek kabli optycznych i energetycznych, firma Prysmian odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu przyszłości łączności i przesyłu energii.

Przewód elektryczny - jaką markę wybrać?

Teraz można zadać pytanie, jakie przewody elektryczne wybrać - czy sięgnąć po sprawdzone rozwiązania od NKT i Telefoniki, czyli marek o niezwykle silnej pozycji na rynku, czy może zainteresować się mniej znanymi podmiotami, jak chociażby Elpar. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdorazowo podczas montażu elektrycznego musimy dokładnie wszystko przeliczyć, biorąc pod uwagę skalę inwestycji. Na pewno to, co sprawdzone jest najlepsze, ale jak pokazaliśmy w artykule - te mniej znane firmy również pod tym względem nie ustępują.

Sprawdź kable i przewody elektryczne w hurtowni Onninen

Telefonika kable
Nkt 3x2,5
Lapp kabel