Ranking programatorów czasowych 2024

Dodano: piątek, 19.01.2024


Programator czasowy bywa nazywany czasowym wyłącznikiem lub włącznikiem. To popularne rozwiązanie do domu i biura. Dzięki niemu w łatwy sposób można decydować o czasowym włączeniu lub wyłączeniu określonego urządzenia.

klepsydra

Jak działa programator czasowy?

Programator elektroniczny 7 dniowyProgramator czasowy to urządzenie, które pozwala kontrolować ilość energii zużywanej w domu. Jest urządzeniem przydatnym, niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu cały czas, czy wyjeżdżamy na kilka dni lub dłuższy czas i chcemy odstraszyć potencjalnych złodziei.

Czasowy włącznik/wyłącznik to "przejściówka" między wtyczką a kontaktem, dzięki której można w łatwy i intuicyjny sposób ustawić czas włączenia lub wyłączenia poszczególnych urządzeń - od najprostszych, jak np. lampa czy radio, aż po oświetlenie wokół domu czy piec służący do ogrzewania. Sprawdza się więc w przypadku narzędzi i sprzętów, które nie muszą być pod stałym napięciem. Urządzenia AGD, elektronika, wentylacja czy klimatyzacja zużyją mniej energii dzięki ustalonemu systemowi uśpienia i włączania ich tylko w momencie, kiedy są potrzebne. Automatyczne włączenie lub wyłączenie urządzeń w określonym momencie jest zatem nie tylko wygodne, ale i ekonomiczne.

Ważne, by wybierając programator czasowy, zwrócić uwagę na optymalną moc obciążenia czyli moc urządzenia, które może być podłączone do programatora. Sama praca takiego programatora polega na czasowym odcięciu urządzenia od energii elektrycznej. System sterowania może być różny i zależy od preferencji użytkownika - są oczywiście proste w budowie programatory wyposażone w zwykłe manualne pokrętło, ale są też takie z wyświetlaczem LCD.

Sprawdź programatory czasowe w hurtowni Onninen

Jak ustawić programator czasowy?

Programator czasowy mechanicznyW teorii, ale i w praktyce, ustawienie programatora czasowego nie jest niczym skomplikowanym. Głównie za sprawą prostej budowy samego programatora. Jeśli chcesz ustawić programator czasowy, musisz wykonać poniższe kroki:

 • podłącz urządzenie do programatora czasowego
 • programator czasowy podłącz do wybranego gniazdka elektrycznego
 • określ na programatorze godzinę włączenia lub wyłączenia sprzętu.

Samo ustawienie czasu na najprostszym w budowie, manualnym programatorze, polega jedynie na przekręceniu wskaźnika wokół wtyczki do takiego miejsca, które zagwarantuje odpowiednie opóźnienie włączenia czy wyłączenia podłączonego urządzenia.

Zanim jednak ustawisz programator, zadbaj o wybór odpowiedniego modelu. Szukając tego właściwego, skup się na takich elementach jak:

 • tryb pracy - niektóre programatory pracują w cyklu dobowym, inne tygodniowym, dlatego zastanów się, czy chcesz np. opóźnić wyłączenie urządzenia o 15 minut czy zaprogramować czas jego włączania i wyłączania w ciągu 7 dni tygodnia
 • sterowanie - programator może być ustawiany mechanicznie (manualnie) lub elektronicznie
 • precyzja programowania - tańsze programatory mają dokładność ustawiania czasu do 5, 10 lub 15 minut, ale nowoczesne rozwiązania cyfrowe gwarantują dokładność nawet do jednej minuty
 • funkcje dodatkowe - np. automatyczna zmiana czasu między letnim a zimowym lub podtrzymanie ustawień na wypadek przerw w dostawach prądu (takie programatory wyposażone są w specjalne akumulatory).

TOP 5 programatorów czasowych

Programator mechaniczny 24 godz-miniJeśli szukasz programatora czasowego, zajrzyj do hurtowni elektrycznej Onninen. Dla ułatwienia przedstawiamy TOP 5 programatorów czasowych:

 1. Programator mechaniczny 24 godz-mini - mały, wygodny programator z 15-minutową nastawą czasową.

 2. Programator elektroniczny 7 dniowy - prosty w obsłudze programator dający możliwość ustawienia oddzielnych parametrów dla każdego dnia tygodnia.

 3. Programator czasowy mechaniczny, MINI - programator domowych urządzeń elektrycznych w trybie dobowym; minimalny czas nastawy 30 minut.

 4. Elektroniczny programator czasowyProgramator czasowy mechaniczny, okrągły - programator łatwy w obsłudze, daje możliwość nastaw w trybie dobowym; minimalny czas włączenia lub wyłączenia to 15 minut.

 5. Elektroniczny programator czasowy, 52 programy, 3 języki menu, 2 moduły, DIN TH-35mm - rozbudowany w funkcjach programator, dedykowany takim urządzeniom, jak np. oświetlenie, silniki, pompy, ogrzewacze wody; może pracować w trybie automatycznym, ręcznym lub świątecznym.

Sprawdź programatory czasowe w hurtowni Onninen

Programator czasowy
Programator czasowy do gniazdka
Orno programator czasowy
Programator czasowy elektroniczny