Redukcja rozmiaru gwintu przyłączeniowego: półśrubunek

Dodano: środa, 3.01.2024


Półśrubunek to rodzaj złączki instalacyjnej, zbudowanej ze swobodnej nakrętki, tulei i często także z uszczelki. Znajduje zastosowanie w instalacjach wodociągowych, gazowych i grzewczych w budynkach. W systemach zimnej i ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania standardowo wykorzystywany jest półśrubunek mosiężny. Pozwala on na montaż wodomierza lub ciepłomierza. Dostępne są również półśrubunki wykonane ze stali nierdzewnej, polipropylenu i PVC. Poznaj rodzaje półśrubunków używanych w instalacjach wodnych, mechanizm działania złączki oraz jej najważniejsze zastosowania.

Hydraulik z złączkami i półśrubunkami z wężem hydraulicznym i kluczem

Sprawdź półśrubunki w hurtowni Onninen

Rodzaje półśrubunków w hydraulice

Instalacje hydrauliczne (wodno-kanalizacyjne, gazu, centralnego ogrzewana) podlegają regularnym pracom konserwacyjnym. Dlatego powinny być nie tylko łatwo dostępne, ale także rozbieralne/rozłączne w wybranych obszarach, umożliwiając bezproblemowy demontaż elementów mogących wymagać wymiany czy naprawy. Dzięki temu nie trzeba było rozbierać dużego fragmentu rurociągu. Konieczność rozłączenia elementów instalacji często zachodzi w miejscach podłączenia zaworów, wzierników, przepływomierzy, filtrów czy pomp. Tego typu części zwykle wyposażone są w połączenia rozłączające, wykonane za pomocą śrubunków i półśrubunków. 

Półśrubunek KAN-therm GW ultraPRESS - 32 G1" mosiężny z płaskim uszczelnieniem Półśrubunek jest rodzajem złączki rozłączającej. Składa się on z nakrętki z gwintem rurowym oraz z tulei. Daje się połączyć z dowolnym elementem rurociągu. Bardzo ważne dla szczelności uzyskanego połączenia są solidność złączki oraz jego właściwy rozmiar. Półśrubunek może być wykonany z metalu (mosiądz, stal, żeliwo) lub z tworzyw sztucznych (polipropylen, materiał PVC).

Do tworzenia połączeń śrubunkowych w instalacjach nawodnieniowych służą także śrubunki. Śrubunek to kompletna złączka, która składa się z trzech gwintowanych części. Posiada gwinty z obu stron. Może występować w wersji redukcyjnej (śrubunek redukcyjny) lub ze zmianą kierunku (śrubunek kątowy).

Na jakiej zasadzie działa półśrubunek?

Na rynku występuje wiele rodzajów śrubunków, różniących się przeznaczeniem i zasadą działania. Po pierwsze, śrubunki zapewniają skuteczne i szczelne połączenia w infrastrukturze rurowej – w miejscach wymagających okresowej kontroli, konserwacji czy wymiany podzespołów. Połączenia śrubunkowe są rozłączne. Pozwalają na łatwe rozłączanie rur i ich obracanie względem siebie, ponieważ powierzchnie styczne elementów są do siebie dociśnięte przy użyciu nakrętki (zaciskanie czołowe). Tuleja w półśrubunku zapewnia dopasowanie do wszystkich kształtek o takiej samej średnicy. Nakrętka umożliwia stworzenia połączenia gwintowego z innym odbiornikiem.

Sprawdź półśrubunki w hurtowni Onninen

Zastosowanie półśrubunków

Dzięki śrubunkom i półśrubunkom, można łatwo demontować elementy instalacji hydraulicznych w celu przeprowadzenia prac serwisowych. Zapewnienie rozłączalności to najważniejszy wyróżnik tego rodzaju złącza hydraulicznego! Zastosowanie śrubunków i półśrubunków zdecydowanie upraszcza i przyspiesza proces montażu i demontażu elementów infrastruktury rurowej. Pozwala również zredukować ilość połączeń, co istotnie wpływa na efektywność pracy i żywotność całej instalacji. Typowym przykładem zastosowania śrubunków jest montaż grzejnika (służy do tego specjalny półśrubunek grzejnikowy), pompy oraz zaworów w instalacji centralnego ogrzewania.

Komplet śrubunków Wilo Rp x G1 dla Z NOVA A/TŚrubunki i półśrubunki wykorzystywane są także podczas wymieniania uszkodzonych fragmentów instalacji rurowej, gdy nie było możliwości rozkręcenia rury, więc ją przecięto albo doszło do jej przypadkowego uszkodzenia, np. przewiercenia podczas prac budowalnych. Użycie tych złączek instalacyjnych pozwala włączyć nową część do istniejącej instalacji, a tym samym uniknąć demontażu dużego odcinka rurociągu.

Śrubunki i półśrubunki służą również do mocowania urządzeń hydraulicznych, poddawanych cyklicznym kontrolom i konserwacjom (np. pompy), mogących wymagać wymiany (np. zawory) albo wymontowywanych w celu prawnej legalizacji (np. liczniki). Dla usprawnienia prac serwisowych, urządzenia te często posiadają fabrycznie wbudowane złącza śrubunkowe.

Szczególny rodzaj złączki - półśrubunek redukcyjny, pozwala na redukcję rozmiaru gwintu przyłączanego elementu. W przypadku instalacji centralnego ogrzewania, gdy gwint na rurach jest mniejszy od gwintu przyłączeniowego urządzenia grzewczego, śrubunek umożliwi jego montaż w systemie, zapewniając redukcję średnicy.

Półśrubunki w hurtowni Onninen

Półśrubunek Onnline GW 16 X 3/4" Eurokonus OnnlineW hurtowni hydraulicznej Onninen znajdziesz półśrubunki proste i kątowe, wykonane z mosiądzu, stali nierdzewnej, żeliwa i nowoczesnych tworzyw sztucznych. Wszystkie złączki zostały starannie wyselekcjonowane, by zapewniać łatwość montażu, szeroką kompatybilność oraz bezkompromisową odporność i szczelność połączeń. Oferujemy półśrubunki z różnymi rozmiarami gwintów, m.in.:

Nie wiesz, jaki półśrubunek wybrać? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci dopasować złączki do konkretnej instalacji.

Sprawdź półśrubunki w hurtowni Onninen