Regulacja ciśnienia medium w systemach wodnych: Zasuwa do wody

Dodano: środa, 24.04.2024


Woda ma znaczenie w każdym obszarze, jest nieoceniona do życia, ale i w szeregu ważnych przemysłowych procesach. W zakładach stanowi ona główny czynnik technologiczny, który trzeba odpowiednio kontrolować, szczególnie jej przepływ. To kluczowe dla bezpieczeństwa oraz ciągłości produkcji. Żeby móc ją puścić w obieg lub zamknąć jej dopływ, potrzeba specjalnych rozwiązań, jak zasuwy do wody. I to właśnie o nich opowiemy w poniższym artykule. Serdecznie zachęcamy do lektury.

Żeliwna zasuwa do wody w wodociągowej instalacji kanalizacyjnej

Sprawdź zasuwy do wody w hurtowni Onninen

Na jakiej zasadzie działa zasuwa do wody?

Zasuwa do wody zbudowana jest z kilku elementów: korpusu, trzpienia i klina. Zasuwa klinowa ma tu kluczowe znaczenie, zmieniając położenie elementu roboczego, opisywanego przed momentem klina. Może się on podnosić lub opuścić poprzez obrotowy ruch wrzeciona. Takie otwieranie zaworu określa się jako wieloobrotowy, co zapobiega uderzeniom hydraulicznym. 

Zasuwa do wody AEON klinowa EcoValve, kołnierzowa DN50, PN16Zasuwy do wody mogą mieć różną konstrukcję, co decyduje o tym, w jaki sposób działa trzpień. Pod tym względem możemy wyróżnić 2 rodzaje zasuw: z trzpieniem niewznoszącym i wznoszącym. W przypadku pierwszej opcji trzpień znajduje się wewnątrz korpusu zaworu, dzięki czemu wkręcany jest w klin zasuwy, co unosi go lub opuszcza w korpusie. To sprawia, że takie rozwiązanie można stosować w każdym miejscu, w którym jest mniej miejsca nad zasuwą. Nadają się więc one do zastosowania w całym systemie hydraulicznym, do montażu podziemnego, jak i powierzchniowego. Większość zasuw jest właśnie zaprojektowana w ten sposób. 

Producenci jednak oferują również drugi rodzaj zasuw - z trzpieniem wznoszącym, szczególnie do zastosowań związanych nie tylko z wodą, ale też ściekami oraz ochroną przeciwpożarową. Warto jednocześnie wiedzieć, że poza zasuwami kołnierzowymi (czyli montowanymi do kołnierzy rurociągu), oferowane są też zasuwy kielichowe. Wykorzystywane są one przeważnie do połączeń armatury z rurami żeliwnymi i stalowymi, ale też z tworzywa sztucznego, jak PE i PVC. 

Z jakiego materiału powinna być wykonana zasuwa do wody?

Bardzo ważne, aby były one wykonane z solidnych materiałów. Przeważnie do produkcji korpusu używa się żeliwa szarego, choć może być też żeliwo sferoidalne. Trzpień jest również solidny, bo ze stali nierdzewnej, zresztą tak samo jak klin - z żeliwa lub mosiądzu. Pokryty jest on dodatkowo gumą, co zapewnia uszczelnienie (uszczelka pokrywy), co ma szczególne znaczenie w przypadku zamknięcia przepływu czynnika poprzez zawór.

Dostępne w sprzedaży zasuwy klinowe występują z uszczelnieniem twardym lub miękkim, z tym że zdecydowanie popularniejszym rodzajem jest miękkie uszczelnienie klina. Twarde, tzw. metal/metal używa się przeważnie do agresywnych czynników roboczych, na przykład przy rurociągach chemicznych. Pamiętajmy, że do odcięcia przepływu powinno się stosować zasuwy o wyjątkowej szczelności. Do aplikacji wodnych najlepiej użyć materiału EPDM. Jeśli zaś wykorzystywane jest powietrze i woda zanieczyszczona w układach, znaczenie lepiej sprawdza się guma NBR.

W jakich instalacjach znajdzie zastosowanie zasuwa do wody?

Zasuwa do wody AEON klinowa EcoValve, gwintowana DN40, PN16Zasuwa do wody jest bardzo ważną konstrukcją, dlatego też znajduje zastosowanie w wielu zadaniach, zwłaszcza tam, gdzie najważniejsze są takie aspekty jak minimalna strata ciśnienia i pełny, niezakłócony niczym, przepływ. Nieprzypadkowo stosowane są w wielu różnych obszarach, jak przemysł chemiczny, energetyczny, wydobywczy, ciepłowniczy czy w uzdatnianiu wody.

Oczywiście, zasuwy klinowe cechują się różnymi parametrami, więc zawsze zwracajmy uwagę na najważniejsze cechy i przeznaczenie konkretnego typu, aby dopasować odpowiedni model. Warto też zwrócić uwagę na ciśnienie nominalne, które różnicuje zasuwy, dzięki czemu można je zakwalifikować do grupy nisko-, średnio i wysokociśnieniowych. Ogólnie zasuwy są odpowiednie dla warunków pracy w szerokim zakresie temperatury, od -29 do +425 stopni Celsjusza. Pokazuje to, że można je stosować zarówno w instalacji podziemnej, jak i nadziemnej.

Jak prawidłowo zainstalować zasuwę do wody?

Zasuwy montowane są zarówno na każdym odgałęzieniu sieci, bezpośrednio za punktem rozgałęzienia, jak i na przyłączach wodociągowych oraz przed armaturą sieciową. Żeby jednak służyły, tak jak zostały do tego celu zaprojektowane, powinniśmy wiedzieć, jak prawidłowo je zainstalować. 

  • Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę cały układ sieci, a więc nie tylko główny rurociąg, ale też sąsiednie odcinki i węzły. Pamiętajmy więc o innych rurach w sieci. 
  • W pierwszej kolejności rozmieszczone są zasuwy na węzłach, a dopiero później między węzłami. 
  • Rury mogą być o różnych rozmiarach, Jeśli więc mamy takie rurociągi, to większy powinien być oddzielony zasuwą od mniejszego rurociągu.
  • Co więcej, rurociąg rozdzielczy należy oddzielić zasuwą od rurociągu głównego.
  • Trzeba też pamiętać o kwestiach związanych z zagrożeniem pożarowym. Z tego względu zasuwy należy rozmieszczać w taki sposób, aby do wyłączenia jednego odcinka sieci wodociągowej, nie było potrzeby zamykania więcej niż pięciu zasuw.
  • Zalecenia mówią, że zasuwy na rurociągach powinny być rozmieszczone w odpowiednich odstępach, od 200 do 400 m, jednakże na rurociągach magistralnych ta odległość musi być większa, wynosząc 500-700 m. Należy stosować się do takiego rozłożenia rur. 
  • Warto jednocześnie wiedzieć, iż zasuwy kielichowe stosuje się do montażu podziemnego, lecz zasuwy kołnierzowe nie nadają się do ich bezpośredniego mocowania w ziemi. Wynika to z korozji śrub. Najlepiej mocować je więc nad ziemią. Ewentualnie stosować śruby ocynkowane.
  • Niezwykle istotne jest też to, aby zasuwy montować w pozycji pionowej. Jeśli zaś producent na to pozwala, można instalować je też w pozycji poziomej, czyli położonej. Pod żadnym pozorem zaś nie powinniśmy montować ich w pozycji odwróconej. 

Zasuwy do wody w hurtowni Onninen

Doszliśmy już prawie do końca artykułu, dowiadując się po drodze tego, co najistotniejsze o zasuwach do wody. Teraz zarekomendujemy kilka sprawdzonych rozwiązań. 

Widzimy więc, jak ważną rolę w regulacji ciśnienia i przepływu mają zasuwy do wody. Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy w powyższym artykule najważniejsze zagadnienia w tym temacie!

Sprawdź zasuwy do wody w hurtowni Onninen