Regulacja i odcinanie przepływu czynnika: Zawór membranowy

Dodano: czwartek, 4.01.2024


Zawory membranowe stanowią istotny element w wielu instalacjach, pełniąc kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa i efektywności systemów. Są to urządzenia, które pozwalają na kontrolowanie przepływu substancji w rurociągach i innych instalacjach, jednocześnie zabezpieczając przed niepożądanymi wyciekami czy awariami. Jak działają i jakie są korzyści związane z ich wykorzystaniem?

Szare zawory membranowe w przemysłowej instalacji hydraulicznej

Sprawdź zawory membranowe w hurtowni Onninen

Rodzaje i korzyści z zaworów membranowych

W instalacjach hydraulicznych jedną z kluczowych kwestii jest zadbanie o wysoki poziom szczelności, aby zapewnić efektywność działania całego układu. Wykorzystanie zaworów membranowych jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają one regulować intensywność  przepływów w instalacji. Cecha ta jest jedną z największych zalet tego rozwiązania.

Wśród zaworów membranowych wyróżnić można dwa główne rodzaje produktów. Pierwszym z nich są zawory przelotowe, charakteryzujące się tym, że ciecz może przepływać wewnątrz instalacji bez żadnych ograniczeń. Efekt ten udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu specjalnych membran, wykonanych z materiałów o wysokim stopniu elastyczności. Zamknięcie zaworu i zatrzymanie znajdującego się w układzie płynu sprawia, że membrana musi być wytrzymała. Ze względu na specyficzne parametry modele te sprawdzą się doskonale w rurociągach, które przystosowane są do transportu gęstych i lepkich cieczy, a także zawiesin i szlamów.

Drugim wariantem są zawory jazowe. Od pierwszych różnią się sposobem działania i budową. Wewnątrz korpusu, w jego centralnej części, znajduje się specjalny wypust, którego zadaniem jest ograniczenie światła przelotu wewnątrz zaworu. Znajdująca się w tym modelu membrana jest mniejsza niż w pierwszym wariancie, natomiast musi być grubsza cięższa. Taka budowa sprawia, że cechuje się ona wyższą odpornością na wysokie ciśnienie oraz temperaturę. Wariant jazowy zaworu membranowego wykorzystywany jest przede wszystkim w przemyśle spożywczym.

Zgodnie z inną klasyfikacją zawory podzielić można na: zawory bezpośredniego, pośredniego lub kombinowanego działania. W zależności od wariantu produktu działa on z ciśnieniem o różnej wysokości. Np. w zaworach pośrednich do otwarcia układu konieczne jest określone minimalne ciśnienie.

Wśród korzyści wynikających ze stosowania membran w zaworach wymienić należy także trwałość i niezawodność takiego rozwiązania. Dodatkowo pozwalają one w sposób bardzo precyzyjny kontrolować prawidłowe działanie całego układu.

Zasada działania membrany w zaworze membranowym

Zawór membranowy Wilo DN 100/PN 16Szczegółowy sposób działania zaworu zależy od jego rodzaju i specyfikacji, jednak co do zasady można wskazać ogólną zasadę działania. Znajdująca się wewnątrz sprężysta membrana ugina się, tym samym przepływ znajdującej się w instalacji substancji zostaje ograniczony.

Znajdujące się w zaworach membrany są wykonane z polimerów o różnych właściwościach. Zdarza się, że niektóre z produktów wyposażone są w membranę silikonową.

Zastosowanie zaworów membranowych

Ze względu na wytrzymałość i zalety związane ze specyfiką działania, zawory membranowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. W sposób szczególny sprawdzą się tam, gdzie warunki są trudne. Membrany odporne są na działanie substancji korozyjnych, a także tych, które mogłyby spowodować problemy z drożnością lub doprowadzić do uszkodzenia. Przykładem mogą być tu lepkie ciecze, oleiste, włókniste zawiesiny czy płyny zawierające cząstki stałe.

Ze względu na fakt, że zawory membranowe pozwalają na skuteczną izolację znajdującego się w układzie medium od środowiska zewnętrznego, mogą być wykorzystywane tam, gdzie konieczne jest zachowanie wysokiej higieny. Zawór membranowy pozwala zapewnić aseptyczne warunki.

Konstrukcja membranowa na szeroką skalę wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym. Ze względu na specyfikę i konieczność zachowania sterylności montowane są zazwyczaj zawory jazowe, ponieważ ich zaletą jest możliwość samooczyszczania. Rozwiązanie idealnie sprawdzi się m.in. w procesie produkcji żywności, przecierów, soków, napojów. Wysoka wytrzymałość sprawia, że modele te wykorzystywane są także w przemyśle chemicznym.

Zawory membranowe w hurtowni Onninen

W ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen dostępne są zawory membranowe do pomp mechanicznych, wykorzystywanych w instalacjach przemysłowych. Wykonane ze stali nierdzewnej charakteryzują się wyjątkowo wysoką wytrzymałością na działanie substancji chemicznych.

Zawór membranowy Wilo DN 100/PN 16  to urządzenie, które może pracować w układach o szerokim zakresie ciśnienia. W porównaniu z innymi propozycjami zawory membranowe dostępne w Onninen są modelami bardzo uniwersalnymi, które z powodzeniem stosowane mogą być w różnych branżach. Mechanizm zamykania i otwierania gwarantuje bezpieczne i stabilne działanie, bez względu na wielkość obciążenia. Niezawodność działania, wysokiej jakości elementy, z których wykonane są zawory sprawiają, że mogą one być częścią właściwie każdej instalacji, powodując jej prawidłowe działanie, bez względu na to, w jak trudnych warunkach będzie działał.

Sprawdź zawory membranowe w hurtowni Onninen

Klucz do zaworów
Zawór membranowy