Regulacja temperatury CWU w podgrzewaczu: Czujnik CWU

Dodano: piątek, 16.02.2024


CWU, czyli ciepła woda użytkowa, to rozwiązanie, które na stałe wkroczyło do instalacji wodnych i systemów grzewczych w domach jednorodzinnych i nie tylko. Jest to doskonały sposób na to, aby optymalnie wykorzystać możliwości.

Instalacja grzewcza ciepłej wody użytkowej z czujnikiem

Sprawdź czujniki CWU w hurtowni Onninen

Do czego służy czujnik CWU?

Czujniki temperatury to zaawansowane technologicznie rozwiązania, których głównym zadaniem jest monitorowanie i kontrola temperatury wody, jaką do dyspozycji mają mieszkańcy domu. Ciepła woda użytkowa jest jednym ze sposobów na to, aby optymalnie wykorzystywać nowoczesne rozwiązania i technologię, co pozwala zmniejszyć rachunki. W zależności od rodzaju instalacji, w jakiej się znajduje, umożliwia precyzyjne ustalenie temperatury w instalacji lub konkretnym urządzeniu grzewczym.

czujnik CWU Rotenso RASN-MSDHWCzujnik wykonuje pomiar i przekazuje informację, a sterownik kotła odbiera wynik pomiaru oraz modyfikuje działanie urządzenia grzewczego, opierając się na dostarczonych danych. W każdym czujniku temperatury znajduje się komponent, który bardzo szybko potrafi wychwycić ewentualne zmiany ciepła. Najczęściej są to czujniki rezystancyjne. Te tzw. oporniki pozwalają zarejestrować sygnały związane ze zmianą oporu elektrycznego, który jest konsekwencja zmiany temperatury.

Drugim wariantem czujników są tzw. termopary, czyli czujniki termoelektryczne. Ważne jest, aby dobierając poszczególne elementy zwracać uwagę, aby były one dostosowane do odpowiednich urządzeń i instalacji. Elementy te mają za zadanie nie tylko poprawiać komfort użytkowników, ale też zabezpieczyć urządzenie przed uszkodzeniem. Trzeba pamiętać, że tylko optymalnie dopasowane komponenty zapewnią efektywną i rzeczywiście oszczędną pracę, a także wydłużą żywotność całego systemu.

Jak przedłużyć czujnik CWU?

czujnik CWU LG do pomp ciepłaDostarczane przez producenta CWU nie zawsze dostosowane są do potrzeb konkretnej instalacji. Zdarza się, że konieczne jest wykonanie modyfikacji, polegającej na przedłużenia czujnika. Wbrew pozorom nie jest to trudne do wykonania, wystarczy przeciąć kabel mniej więcej w połowie długości, a następnie wykorzystując odpowiedni kabel i “dosztukować” potrzebną długość. Należy jednak pamiętać, że połączenia muszą być nie tylko odpowiednio wykonane, ale też zabezpieczone.

Konieczny będzie zakup przewodu, dopasowanego do kabla łączącego. Trzeba mieć jednak świadomość, że takie działanie doprowadzi do zwiększenia oporu, a to może niekorzystnie wpłynąć na precyzję pomiaru, chociaż nie w każdej sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem konsultacja z fachowcem, który dokładnie oceni, w jaki sposób przedłużenie kabla wpłynie na temperaturę, a jeśli będzie taka możliwość - wykona zadanie w sposób profesjonalny.

Gdzie umieścić czujnik CWU?

Przed wyborem miejsca, w którym zainstalowany zostanie czujnik CWU, warto uzmysłowić sobie, w jaki sposób zachowuje się woda w zasobniku. Gdy zasobnik podgrzewa wodę, wzrasta temperatura, a powietrze, którego gęstość jest większa, przemieszcza się do góry. W związku z tym należy pamiętać, że czujnik nie może być umieszczony zbyt wysoko, bo nie miałby dostępu do ciepłej wody, aby wykonywać regularne pomiary.

Dlatego też  czujnik CWU, żeby działał prawidłowo, musi zostać poprawnie zamontowany w instalacji. Czyli gdzie? Lokalizacja zależy przede wszystkim od rodzaju posiadanego czujnika. Modele z poziomą tulejką pomiarową umieszczane są na wysokości ok. ⅓ poziomu zbiornika. Jest to optymalne miejsce, aby czujnik miał stały dostęp do właściwego do wykonania pomiaru zasobu ciepłej wody. Drugim rodzajem są czujniki CWU z tulejką pionową, która umieszczana jest w górnej dennicy w zasobniku ciepłej wody użytkowej. W takim modelu możliwe jest ręczne regulowanie czujnika.

Czujniki CWU w hurtowni Onninen

Czujnik CWU jest jednym z kluczowych elementów układu, który pozwala cieszyć się ciepłą wodą w domu. W ofercie Onninen posiadamy szeroki asortyment produktów, dostosowanych do pracy w różnych warunkach i z różnymi urządzeniami. Przykładem może być czujnik CWU LG do pomp ciepła.  Jest to rozwiązanie, które doskonale współpracuje z różnymi urządzeniami, za wyjątkiem pompy wysokotemperaturowej. Wykorzystując wysoko zaawansowaną technologię pomiaru, pozwala dokonywać precyzyjnych pomiarów. Wyjątkowa dokładność przykłada się z kolei na optymalizację warunków działania całego układu, pomagając ograniczyć zużycie energii elektrycznej. Rozwiązanie przygotowane przez firmę LG posiada wszelkie niezbędne certyfikaty.

Czujnik CWU De Dietrich 7737150PAlternatywą jest propozycja dostarczona przez markę cenioną wśród instalatorów - De Dietrich. Czujnik CWU De Dietrich 7737150P odpowiada za pomiar i monitorowanie temperatury ciepłej wody użytkowej w układzie. Czujnik temperatury cechuje się zaawansowaną technologią działania, dzięki czemu poza doskonałym komfortem termicznym. Precyzyjna kontrola temperatury wody umożliwia również ograniczanie strat ciepła i redukcję rachunków. Czujniki tej marki cechują się wyjątkową trwałością i solidnością wykonania, dzięki czemu produkt może być wykorzystywany przez długi okres czasu. Jest to element chętnie wybierany przez instalatorów, ponieważ jego montaż nie przysparza wielu trudności, a ilość potencjalnych awarii jest znikoma.

W asortymencie Onninen znajdują się również czujniki CWU marki Rotenso, jak przykładowo czujnik CWU Rotenso RASN-MSDHW. Jest to model dedykowany do współpracy z pompą ciepła Aquami Multi Split.

Sprawdź czujniki CWU w hurtowni Onninen