Regulacja temperatury w systemach ogrzewania podłogowego: Zawór RTL

Dodano: czwartek, 4.01.2024


Ogrzewanie podłogowe wyposażone w zawór termostatyczny RTL zapobiega przedostawaniu się do rur medium przekraczającego dozwoloną wartość. Zakładając, że dopuszczalna temperatura posadzki wynosi 27°C, do jej uzyskania niezbędny będzie parametr grzewczy o temperaturze od 27°C do 29°C. Sprawdź, w jaki sposób stosować zawory termostatyczne RTL do instalacji ogrzewania podłogowego? Jak poprawnie montuje się zawór RTL?

Biała głowica termostatyczna z zaworem RTL

Sprawdź zawory RTL w hurtowni Onninen

Jak prawidłowo zamontować zawór RTL? 

Zawór RTL Danfoss FJVR 15 kątowy+głowica 10-50 białaSposób montażu zaworu RTL zależy od typu zaworu, który został wybrany. W przypadku zaworu prostego lub kątowego zaleca się montaż na belce rozdzielacza. W ten sposób można wykonać nawet kilka pętli ogrzewania podłogowego (każda pętla z własnym zaworem RTL).

Ogranicznik temperatury powrotu zamontowany powinien być na powrocie z grzejnika, przy czym należy pamiętać o tym, by w systemach ogrzewczych łączących ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe, obniżyć temperaturę medium do wartości wynoszącej od 27 do 29°C. Jest to wystarczający poziom, by temperatura w pomieszczeniu osiągnęła wartość 20°C. Nie bez znaczenia jest także fakt, że wpięcie w system ogranicznika temperatury eliminuje konieczność zabudowy zaworu mieszającego wraz z dodatkową pompą obiegową.

Najczęściej stosuje się 2 rodzaje skrzynek z zaworem RTL:

  • Zawór regulacyjny Flamco RTL 1/2"z zaworem ograniczającym temperaturę powrotu, gdzie możliwe jest kontrolowanie wyłącznie temperatury przepływającej wody;
  • z dodatkowym zaworem termostatycznym, co rozszerza funkcjonalność zaworu o utrzymanie temperatury w łazience na stałym poziomie.

W przypadku drugiej opcji (czujnik termostatyczny) zawór RTL w rzeczywistości składa się z dwóch zaworów. Pierwszy zawiaduje temperaturą, jaką ma przepływająca woda (czynnik grzewczy), natomiast drugi odczytuje temperaturę w pomieszczeniu. Oba zawory funkcjonują niezależnie od siebie.

W efekcie takiego rozwiązania zbyt wysoka temperatura czynnika grzewczego spowoduje odcięcie przepływu, co chroni całą instalację przed przegrzaniem.

Zastosowanie zaworów RTL w systemach ogrzewania podłogowego 

Podłogówkę z zaworem RTL powszechnie uznaje się za prosty układ hydrauliczny, co wynika z faktu, że czynnik grzewczy zasila pętlę bez stosowania dodatkowych urządzeń. Warto przy tym pamiętać, by zawór RTL był zamontowany w jednym, najwyżej dwóch pomieszczeniach (do 20 m²). W przeciwnym wypadku temperatura podłogi będzie nierównomierna. Przy większych powierzchniach stosuje się rozdzielacz z grupą mieszająco-pompową. W każdym przypadku nie wolno zaniedbać montażu odpowietrznika.

Zawory RTL w hurtowni Onninen 

Prostota konstrukcji systemu grzewczego podłogowego przy wykorzystaniu zaworów RTL wpływa na systematyczny wzrost popularności takiego rozwiązania. Dodatkowo ograniczenie liczby elementów składowych podłogówki znacząco obniża koszty instalacji Sprawdźmy, które zawory będą najskuteczniejsze.

Zawór regulacyjny Flamco er-RTL białyZawór regulacyjny Flamco er-RTL biały to dwudrożny zawór umożliwiający precyzyjną regulację temperatury powietrza w pomieszczeniu oraz ograniczający temperaturę czynnika grzewczego w instalacji ogrzewania podłogowego. Łatwy montaż zapewnia komplet zaworów z odpowietrznikiem oraz gwintem stożkowym 3/4 GZ. Całość uzupełnia osłona ochronna w kolorze białym wykonana z tworzywa sztucznego.

Innym wartym uwagi rozwiązaniem będzie zawór RTL Danfoss FJVR 15 kątowy+głowica 10-50 biała. Ten zawór kątowy został wyposażony w króciec wlotowy i wylotowy o wymiarze 1/2 cala. Ciśnienie robocze wynosi 10 bar, natomiast wartości Kvs [m³/h] to 0,68 m³/h.

Zawór regulacyjny Flamco RTL 1/2" idealnie sprawdzi się do niewielkich powierzchni ogrzewania podłogowego, wynoszących do 15 m². Nadaje się do stosowania w łączonych instalacjach ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Ciśnienie robocze zaworu RTL wynosi 1,5 MPa przy zakresie pracy mieszczącym się w granicach od 10 do 50°C.

Sprawdź zawory RTL w hurtowni Onninen

Zawór termostatyczny prosty
Klucz do zaworów
Centralne ogrzewanie
Termostat grzejnikowy
Danfoss termostat
Termostat z czujnikiem temperatury
Termostat do pieca gazowego