Regulacja wielkości przepływu w przewodach: zawór dozujący

Dodano: wtorek, 9.04.2024


Zawory dozujące to niezwykle przydatne akcesoria hydrauliczne do pomp. Umożliwiają kontrolowane i precyzyjne dozowanie cieczy. Stosowane są także w innych gałęziach przemysłu, służąc do regulacji wielkości przepływu gazów, środków smarnych, chemii czy paliw. Poznaj zalety i najczęstsze zastosowania tego niepozornego elementu oraz sprawdź, jak prawidłowo zamontować zawór dozujący w swojej instalacji. A po lekturze poradnika zapraszamy na wygodne zakupy online, połączone z fachowym doradztwem. 

Instalator w kotłowni wymienia zawór dozujący w systemie grzewczym

Sprawdź zawory dozujące w hurtowni Onninen

Jakie są zalety i zastosowanie zaworu dozującego?

Zawór dozujący to niezastąpione narzędzie w rękach współczesnych instalatorów. Wyróżnia go kompaktowa, prosta, niezawodna budowa, pozwalająca na wszechstronne zastosowanie w przemyśle i długotrwałe, bezproblemowe użytkowanie. Niektóre modele dodatkowo wyposażone są w wyczystkę do szybkiego czyszczenia. 

Zawór dozujący, jak sama nazwa wskazuje, służy do precyzyjnego dozowania: wody, klejów, uszczelniaczy, smarów, past oraz wielu innych substancji. Dzięki zastosowaniu zaworu dozującego, można zoptymalizować zużycie cieczy i różnych materiałów oraz dostarczać ich dokładnie odmierzone ilości, co:

  • przekłada się na realne korzyści finansowe,
  • pozwala lepiej zadbać o środowisko naturalne,
  • zapobiega pomyłkom i marnowaniu zasobów,
  • zapewnia powtarzalność dozowania środków.

Zawór dozujący Grundfos DN 4 PVDF/FKM 4/6mm 96440581Dzięki stosunkowo niskiej cenie, zawory dozujące są nieodłącznymi elementami linii produkcyjnych – bez względu na rodzaj wytwarzanych wyrobów. Ponadto wchodzą one w skład konstrukcji profesjonalnych maszyn budowlanych, np. oczyszczarek (piaskarek). Rolą zaworu w takiej maszynie jest precyzyjne dozowanie ścierniwa. Niepozorne akcesorium pozwala istotnie zwiększyć wydajność oczyszczania przy mniejszym zużyciu powietrza.  

W zależności do właściwości dozowanej substancji, warunków środowiskowych w miejscu montażu oraz zakładanej intensywności użytkowania, należy wybrać odpowiedni rodzaj zaworu dozującego. To podstawa wydajnego działania i optymalnie długiej żywotności urządzenia. Na rynku dostępne są m.in. zawory przepływowe, objętościowe i ciśnieniowe. Natomiast ze względu na typ wbudowanego układu kontroli wyróżnić można zawory mechaniczne, pneumatyczne i elektroniczne. 

Jako hurtownia hydrauliczna specjalizujemy się w sprzedaży zaworów dozujących do pomp ściekowych. Jeśli nie udało Ci się znaleźć potrzebnego produktu, skontaktuj się z nami. 

Prawidłowy montaż zaworu dozującego w instalacji

Zawór dozujący Grundfos RP 3/4 cala SS/FKM/SS 96534459Nie ma jednej, uniwersalnej instrukcji montażu zaworu dozującego, ponieważ istnieją różne rodzaje zaworów i różne instalacje. W związku z tym należy zawsze przestrzegać wytycznych producenta zaworu, zawartych w dokumentacji dołączonej do zakupionego produktu, przy jednoczesnym uwzględnieniu wymogów wykonywanej lub modernizowanej instalacji. 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie posiadasz wystarczającej wiedzy technicznej, koniecznie skonsultuj prace z instalatorem hydraulicznym. Specjalista doradzi Ci, jaki zawór dozujący kupić i udzieli niezbędnych wskazówek montażowych albo sam zajmie się montażem urządzenia w systemie. 

Zawory dozujące w hurtowni Onninen

Zawór dozujący Grundfos PP/E/C 0.375/0. 5 cali DN8 96479798W hurtowni hydrauliczno-elektrycznej Onninen znajdziesz nie tylko zawory dozujące, ale również wiele innych akcesoriów hydraulicznych do pomp. Oferujemy także kompletne pompy i przepompownie ścieków. Współpracujemy z najbardziej cenionymi producentami polskimi i zagranicznymi. Jesteśmy autoryzowanym przedstawicielem m.in. firmy Grundfos – globalnego lidera w dziedzinie technologii pompowej. Wszystkie dostarczane urządzenia spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Są niezawodne, przyjazne w montażu, intuicyjne w obsłudze i bezproblemowe w czyszczeniu. 

Nadal zastanawiasz się, jaki zawór dozujący do pompy wybrać? Szukasz zaworu dozującego klej lub inne substancje? Skontaktuj się z nami! Eksperci Onninen pomogą Ci w znalezieniu kompatybilnych akcesoriów. Możesz do nas zadzwonić lub napisać. Jesteś instalatorem sieci wodociągowych i kanalizacyjnych lub prowadzisz sklep z artykułami hydraulicznymi? Zapytaj o ofertę specjalną dla profesjonalistów.

Sprawdź zawory dozujące w hurtowni Onninen