Regulacje i nowe normy ochrony przepięciowej od 2025 roku

Dodano: poniedziałek, 18.11.2024


W instalacjach fotowoltaicznych jednym z priorytetów jest zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa obiektom i przebywającym w nich ludziom. Równie ważne jest też efektywne działanie instalacji, dlatego są one wyposażone w tzw. ograniczniki przepięć. Jakie cechy musi spełniać ogranicznik i jakie są skutki jego braku?

Instalator montuje aparaturę elektryczną i bezpieczniki w rozdzielnicy elektrycznej dla ochrony przepięciowej

Sprawdź ograniczniki przepięć w hurtowni Onninen

Instalacje fotowoltaiczne, a ich ochrona ogranicznikami przepięć

Jednym ze sposobów na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł jest wybór instalacji fotowoltaicznej. Ich montaż wiąże się ze spełnieniem określonych wymogów, w tym właściwego zabezpieczenia układu m.in. przed przepięciami. W układzie bez zabezpieczeń bardzo łatwo mogłoby dojść do awarii. Bez względu na powód pojawiającego się przepięcia, może ono doprowadzić do uszkodzenia samych paneli, jak i falowników, przewodów, lub innych istotnych dla prawidłowego działania elementów.

Ogranicznik przepięć OBO Bettermann 3+NPE, Typ 1+2 (kl. B+C) typ MCF100-3+NPE+FS 5096987Zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej przed przepięciami jest niezbędne, ze względu na specyfikę montażu i usytuowanie paneli. Znajdujące się na zewnątrz budynku, są narażone na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Największym zagrożeniem jest uderzenie pioruna. Nie musi on trafić bezpośrednio w panele, bo nawet odległość kilku kilometrów może doprowadzić do powstania przepięcia indukcyjnego i awarii.

Odpowiednie zabezpieczenie pozwala chronić instalację przed zakłóceniami pojawiającymi się w sieci elektrycznej. Jeśli instalacja PV jest połączona z siecią elektroenergetyczną w budynku, przez co są narażone na awarie i przepięcia wywołane nieprawidłową pracą urządzeń w sieci. Zastosowanie właściwej ochrony przeciwprzepięciowej pozwala zapobiegać awariom oraz wysokim kosztom ewentualnych napraw.

Mechanizm działania ograniczników przepięć polega na odprowadzaniu z układu nadmiaru energii przepięciowej, w celu ochrony działających urządzeń i komponentów. Energia ta jest następnie przekierowywana do ziemi. W instalacjach fotowoltaicznych stosuje się ogranicznik przepięć DC i AC.

W praktyce, w instalacjach wykorzystuje się różne rodzaje ograniczników. W zależności od klasy są to ograniczniki:

  • typu 1 — stosowane tam, gdzie ryzyko bezpośredniego uderzenia pioruna jest wysokie, w tym w systemach posiadających zewnętrzną ochronę odgromową;
  • typu 2 — najczęściej stosowane w instalacjach fotowoltaicznych, gdzie największym zagrożeniem są tzw. przepięcia indukcyjne związane z wyładowaniami atmosferycznymi lub pochodzące z sieci;
  • typu 3, które są używane łącznie z modelami typu 2, ich rolą jest zapewnienie dodatkowej ochrony urządzeniom elektronicznym szczególnie wrażliwym na skoki napięcia.

Jakie cechy musi spełnić ogranicznik przepięć do systemów PV?

Ogranicznik przepięć Legrand T1+T2 12,5/60 3P+N 412277W instalacjach fotowoltaicznych stosowane są specjalne ograniczniki przepięć, cechujące się odpornością na wysoką i niską temperaturę. Ze względu na fakt, że panele fotowoltaiczne instalowane są na zewnątrz, narażone są na mróz, wiatr, deszcz, a latem także na działanie promieniowania słonecznego. Z tego względu stosowane ograniczniki muszą być wytrzymałe i przygotowane do pracy w skrajnych temperaturach. Przyjmuje się, że zakres powinien obejmować przedział od -40°C do +85°C.

Drugim istotnym czynnikiem jest wysoka wytrzymałość impulsowa. Zabezpieczenie musi być w stanie przyjąć impuls nawet o dużej wartości, bez ryzyka jego uszkodzenia. Wartość ta musi być duża, rzędu nawet 40 kA, a gdy używany jest ogranicznik przepięć typ 1 — nawet wyższa. Od tego zależy bezpieczeństwo całego układu.

Skutki braku zastosowania odpowiednich ograniczników przepięć PV

Ochrona przeciwprzepięciowa jest niezbędna w instalacjach fotowoltaicznych. Nagły wzrost wartości parametrów oraz pojawienie się przepięcia mogłoby doprowadzić do poważnej awarii fotowoltaicznych, falowników, przewodów i złączy.

Ogranicznik przepięć do fotowoltaiki Eaton TYP 1+2 1000VDC SPPVRT12-10-2+PE EP-501955Pojawiające się przepięcia instalacji elektrycznej stwarzają ryzyko wybuchu pożaru paneli. Stąd tak ważne jest zapewnienie maksymalnej ochrony przeciwpożarowej. Należy pamiętać, że pożar paneli to także zagrożenie dla budynków mieszkalnych.

W celu prawidłowej ochrony stosowany jest ogranicznik przepięć, dopasowany do potrzeb konkretnej instalacji. Jego dobór musi być kompatybilny z systemem ochrony odgromowej instalacji.

Brak ogranicznika w instalacjach elektrycznych przy panelach fotowoltaicznych może prowadzić do spadku efektywności działania oraz przerw w dostawie prądu.

Sprawdź ograniczniki przepięć w hurtowni Onninen