Rekuperacja - recepta na nowe wymogi techniczne pod kątem niskiego zużycia energii

Dodano: wtorek, 26.10.2021


Od początku 2021 roku obowiązują zmiany w Warunkach Technicznych, które za cel stawiają sobie niskie zużycie energii we wszystkich nowo budowanych domach. Dotyczą praktycznie wszystkich elementów domu – od podłóg, przez drzwi, okna, po stropy i dach. Zehnder zwraca szczególną uwagę na ogromną rolę właściwej wentylacji w tym względzie – w nowym budownictwie rekuperacja staje się elementem niezbędnym. Podnosi komfort mieszkańców, a obniża koszty utrzymania.

Rekuperacja Zehnder

Ustalony w nowych Warunkach Technicznych współczynnik energii pierwotnej (EP) na poziomie < 70 kWh/(m² rok) to wyznacznik budowy ekologicznych i tanich w użytkowaniu domów o wysokim komforcie cieplnym. Energooszczędny dom to nie tylko właściwa izolacja czy odpowiednio dobrane materiały budowlane. Już na etapie planowania warto zwrócić uwagę na wentylację. Nieodpowiednio wykonana może sama w sobie generować ogromne straty ciepła. Jeśli jednak zaplanujemy ją w formie rekuperacji, to unikniemy tego problemu, a zyskamy nowoczesne, komfortowe i zdrowe rozwiązanie na lata. Bowiem nowoczesny dom energooszczędny to nie tylko wymóg nowych przepisów, a inwestycja w wygodę i zdrowie z niższymi kosztami użytkowania.

Sprawdź centrale rekuperacyjne marki Zehnder w hurtowni Onninen

Rekuperacja niezbędna w nowych domach

Wentylacja ma zapewnić świeże powietrze w pomieszczeniach, a usunąć zużyte, zanieczyszczone – to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców. Jednocześnie rozwiązanie to może być na tyle innowacyjne i nowoczesne, żeby zwiększało wartość nieruchomości i było energooszczędne. Rekuperacja jest więc kluczowym elementem budowy dla każdego inwestora.

Zehnder był prekursorem rekuperacji w Polsce, mając wiele lat doświadczeń na rynkach zachodnich. Rekuperacja uznana jest za najskuteczniejszą formę wentylacji, która eliminuje konieczność stawiania kominów wentylacyjnych, niezbędnych przy wentylacji grawitacyjnej. Serią central wentylacyjnych Zehnder ComfoAir Q wyznaczył najwyższe standardy efektywności energetycznej i wzornictwa w połączeniu z łatwością obsługi. Redukcja zużycia energii ma swój początek w mniejszym zapotrzebowaniu mocy wentylatora, dzięki optymalizacji wykorzystania wnętrza centrali oraz przepływu powietrza w wymienniku. Wyświetlacz poprzez istotne dane eksploatacyjne wyedukuje nawet opornego użytkownika w zakresie zużycia energii, komfortu i wpływu na środowisko. Modulowany bypass kontroluje objętość powietrza poprzez adaptacyjny profil temperatury komfortu, uwzględniający różne odczucia temperatury przez ludzi. Modulowana nagrzewnica wstępna optymalizuje pracę urządzenia w okresie zimowym.

krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ERVKluczową rolę pod kątem właściwej gospodarki ciepłem i wilgocią pełni krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ERV (entalpiczny). Umożliwia on przekazywanie energii cieplnej oraz wilgoci pomiędzy dwoma strumieniami powietrza.

Zimą wymiennik pozwoli na nawet 70% odzysku wilgoci z powietrza wywiewanego, zwiększający komfort w pomieszczeniach mieszkalnych, czego efektem jest realny wzrost wilgotności w pomieszczeniach o ok. 10%. Natomiast w okresie letnim następuje wymiana wilgoci w kierunku od powietrza nawiewanego do wyrzucanego, co powoduje zmniejszenie wilgotności w pomieszczeniach i znacznie zwiększa komfort przebywania w pomieszczeniach.

Oszczędności mimo wyższych kosztów budowy

rekuperacja Zehnder

Budowa energooszczędnego domu to z pewnością większy wydatek niż przy starszym budownictwie. Należy jednak zauważyć korzyści, które odniosą mieszkańcy już po wprowadzeniu się. Koszty utrzymania będą z pewnością znacznie niższe, a ogrzewanie bardziej skuteczne i oszczędne. Komfort mieszkania będzie wyższy dzięki świeżemu powietrzu, odpowiedniej wilgotności i temperaturze dopasowanej do indywidualnych wymagań. Nowe przepisy to nie tylko żmudny obowiązek. To również zastosowanie nowoczesnych, sprawnych rozwiązań. W przypadku rekuperacji to wygoda połączona ze zdrowymi warunkami w domu. Co istotne są one korzystne również dla środowiska. Jeśli dodamy do tego oszczędności na długie lata, to rysuje się naprawdę korzystna perspektywa. Rekuperacja, od wielu lat coraz śmielej i częściej montowana w wielu domach, staje się obecnie wręcz niezbędnym elementem.

Sprawdź inne produkty marki Zehnder w hurtowni Onninen

Rekuperator
Rekuperator ścienny