Rekuperacja w istniejącym budynku - czy to możliwe? O czym pamiętać?

Dodano: poniedziałek, 27.02.2023


Rekuperacja jest coraz popularniejsza i to nie tylko w nowo stawianych budynkach, ale i tych, które już istnieją. Warto dowiedzieć się więcej o tym systemie!

Montaż rekuperacji

Jak przygotować pomieszczenie dla rekuperatora?

Przygotowując pomieszczenie dla rekuperatora, należy uwzględnić założenia projektu instalacji wentylacyjnej, ale i stosować się do wytycznych producenta urządzenia. Biorąc te czynniki pod uwagę, możemy być pewni, że miejsce, w którym ma znaleźć się rekuperator, będzie idealnie przystosowane pod każdym względem. Niezależnie jednak od tego, jaki sprzęt wybraliśmy, istnieje kilka ogólnych zasad do jakich trzeba się dostosować. 

Pomieszczenie dla rekuperatoraPrzede wszystkim ważne, aby rekuperator umieścić w pomieszczeniu suchym i zadaszonym o dodatniej temperaturze. Najlepiej do tego celu nadaje się pomieszczenie gospodarcze, na przykład kotłownia. Istotne, aby było ono oddalone od tzw. pomieszczeń cichych, jak sypialnia. Nie można dopuścić do sytuacji, aby rekuperacja odbywała się przy temperaturach ujemnych, gdyż takie warunki mogą uszkodzić urządzenie. Oczywiście, sprawdźmy, jakie są dopuszczalne temperatury dla danego rekuperatora, bo te - zależnie od modelu - mogą się różnić. Inna ważna kwestia odnosi się do zapewnienia odpowiedniej przestrzeni od frontu urządzenia, niezbędna, by swobodnie i bez żadnych przeszkód wykonywać takie czynności, jak wymiana filtra powietrza oraz wyjmowanie wymiennika ciepła ze środka obudowy. A przecież w trakcie eksploatacji mogą dojść inne zadania, do których trzeba zapewnić pełen dostęp. O czym dodatkowo pamiętać? Zdecydowanie o tym, aby podłoże pod rekuperator było odporne na wilgoć.

Sprawdź niezbędne produkty do rekuperacji w hurtowni Onninen

Czy można zainstalować rekuperację w istniejącym budynku?

Rura 90 Heatpex AriaMontaż rekuperacji najczęściej przeprowadza się w nowych budynkach obok innych innowacyjnych rozwiązań. Nie oznacza to jednak, że w starym budownictwie nie można wykorzystać tego systemu. Można, ale oczywiście wiąże się to z bardziej zaawansowanymi pracami i niekiedy wyższymi kosztami. Trzeba jednakże pamiętać, iż rekuperacja o tyle ma sens, o ile ściany i okna budynku są szczelnie. Nim więc zdecydujemy się na zmianę wentylacji, należy to sprawdzić, a następnie zlecić wykonanie projektu systemu. Na tej podstawie wyznaczane jest miejsce przebiegu kanałów wentylacyjnych oraz montażu czerpni i wyrzutni. W ten sposób projektant zyskuje jasny obraz tego, czy montaż rekuperacji będzie wiązał się z wykonaniem generalnego remontu, czy może da się skorzystać (przynajmniej w pewnym stopniu) z istniejących kanałów wentylacji grawitacyjnej. To oczywiście też ułatwia wyliczenie ostatecznych kosztów tej operacji, ponieważ w przypadku generalnego remontu będą one dużo wyższe. Nie można też zapominać o tym, że podczas montażu rekuperacji w istniejącym budynku mogą wystąpić niespodziewane problemy i komplikacje, opóźniające prace i zwiększające koszty. 

Rekuperacja w obiektach usługowych - dlaczego warto?

Jak widzimy, rekuperacja w domach jednorodzinnych to zdecydowanie opcja warta rozpatrzenia. Nie inaczej jest w obiektach usługowych, gdzie z roku na rok przybywa miejsc wyposażonych w ten system. Nieprzypadkowo, to przecież miejsca, w których każdego dnia przebywa wiele różnych osób, więc skuteczna wentylacja jest tu na wagę złota. Można ją montować wszędzie - obiektach biurowych i usługowych, placówkach oświatowych (szkoły, przedszkola itp.), gabinetach lekarskich, pensjonatach, hotelach itp. Zapewnia doskonałe warunki w każdym pomieszczeniu, ograniczając jednocześnie liczbę wirusów i bakterii, co bez wątpienia ma kluczowe znaczenie. Efektywna wymiana powietrza gwarantuje zdrowie i dobre samopoczucie. 

Rekuperacja to świetne rozwiązanie zarówno gdy mowa o domach jednorodzinnych, jak i obiektach użyteczności publicznej. Wszędzie zapewnia doskonały klimat do przebywania. Warto pomyśleć o tej inwestycji, szczególnie że na rekuperację mogą zdecydować się nie tylko właściciele nowych budynków, ale również istniejących.

Sprawdź niezbędne produkty do rekuperacji w hurtowni Onninen

Rekuperator
Rekuperator ścienny
Rekuperator Zehnder