Rekuperacja w systemie Vasco

Dodano: wtorek, 23.08.2022


System rekuperacji staje się obecnie standardem w domach jednorodzinnych. Odkąd z początkiem 2021 roku zmniejszyły się wymagania co do wskaźnika określającego wymaganą do celów ogrzewania Energię Pierwotną, każdy inwestor musi co najmniej rozważyć zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła w swoim domu.  Takie są wymagania ze strony prawa budowlanego, nie mniej coraz więcej osób przekonuje się, że takie rozwiązanie poprawia znacząco komfort życia w domu.

Rekuperacja Vasco

Zaletą rekuperacji jest nie tylko oszczędność energii na ogrzewanie, ale również, a może przede wszystkim, znaczne podniesienie jakości powietrza w domu. Stała wentylacja zapewnia ciągłe dostarczanie świeżego powietrza, które jest oczyszczone ze smogu dzięki filtrom w rekuperatorze, dodatkowo nie mamy efektu zawiewania chłodem od dotychczas stosowanych nawietrzaków okiennych. Ponadto rekuperacja usuwa z wnętrza nadmiar wilgoci, który w upalne dni jest szczególnie dotkliwy, natomiast w zimie może powodować namnażanie drobnoustrojów i rozwój pleśni.

Wspomniane zalety rekuperacji powodują ciągły wzrost jej popularności i zainteresowanie inwestorów. Instalacja systemu jest na tyle prosta i intuicyjna, że mogą ją wykonać instalatorzy będący już na budowie, np. przy okazji montażu instalacji ogrzewania. Będzie to możliwe zwłaszcza, gdy wybiorą rozwiązanie systemowe, proste, którego producent zapewnia szczegółowy projekt wykonawczy umożliwiający prawidłowe wykonanie i uruchomienie także przy niewielkim doświadczeniu.

Sprawdź rekuperatory VASCO w hurtowni Onninen

Rekuperatory do domów rodzinnych Vasco

Rekuperacja VascoTaki system opracowała pochodząca z Belgii firma Vasco, która już od 12 lat rozwija grupę produktów obejmujących całościowe rozwiązanie rekuperacji do domów jednorodzinnych. Firma Vasco produkuje rekuperatory, a także kompletny system kanałów i akcesoriów do systemu wentylacji z odzyskiem ciepła. Podejście całościowe wyróżnia firmę Vasco, która zaprojektowała system od podstaw: rekuperator, czyli centralę, która napędza domową wentylację z odzyskiem ciepła i  kompleksowy układ kanałów i ich połączeń (czerpnie – dachowe, ścienne, terenowe) oraz elementów dodatkowych wzbogacających system i rozszerzenie jego funkcjonalności (filtry różnych klas, nawilżacz).

Vasco zwróciło szczególną uwagę na stworzeniu całościowego i wyciszonego systemu, ponieważ od początku ten wymóg był przez firmę uważany za kluczowy dla przekonania klientów do instalowania w domach mechanicznej wentylacji, która zazwyczaj kojarzy się z szumem znanym z wentylacji w obiektach publicznych, centrach handlowych, czy zakładach pracy. Na osiągnięcie efektu cichej pracy wentylacji składają się ciche rekuperatory, w szczególności najnowszy model DX Rekuperacja Vascodostępny w zakresie nominalnego przepływu od 400 do 580 m3/h, który jest wystarczający dla większości domów jednorodzinnych. Został dopracowany, aby osiągnąć rekordowo niską moc akustyczną na nawiewie do pomieszczeń. Nie mniej ważne dla całościowego efektu są również kanały EasyFlow – czyli system rozdzielaczowy z HDPE o specjalnie aerodynamicznie dopracowanym przekroju wraz z elementami tłumiącymi hałas. System kanałów EasyFlow ma wysokość całkowitą 6 cm i umożliwia przepływ jednym kanałem do 75 m3/h powietrza co powoduje, że instalacje mogą być bardzo proste, a dzięki temu szczególnie łatwe do prawidłowego wykonania oraz uruchomienia systemu ze zmniejszonym ryzykiem błędów wykonawczych.

Szczególnie ważne jest, że w przypadku zakupu całego systemu firma VASCO dostarcza projekt techniczny wykonawczy, który obejmuje nie tylko trasę prowadzenia kanałów, ale również dokładne ustawienia nastaw przepustnic nawiewników i wywiewników Vasco, które posiadają jako swoją unikalną cechę bardzo precyzyjną, a jednocześnie łatwą regulację strumienia powietrza. Anemostaty Vasco posiadają naniesioną skalę w zakresie od 1- 18, a odpowiednie nastawy wyliczone przez projektanta znajdują się w każdym projekcie dostarczanym do kompletnego systemu Vasco. W takim przypadku uruchomienie i regulacja układu wentylacji polega tylko na ustawieniu anemostatów zgodnie z projektem i potwierdzeniu prawidłowych ilości powietrza po pomiarze anemometrem. System jest na tyle precyzyjny i przewidywalny, że doregulowywanie często okaże się zbędne.

Firma Vasco zrobiła wiele, żeby instalatorom ułatwić wykonanie systemu rekuperacji, ale przede wszystkim jest to system przygotowany dla klienta końcowego. Dla niego ważna jest łatwa obsługa dzięki aplikacji na smartfona z programatorem tygodniowym, z informacjami o działaniu rekuperatora oraz niezbędnymi ustawieniami. Szczególnie ważna jest również dla klienta cicha praca systemu wentylacji przy montażu całego systemu kanałów Vasco, a także rekuperatora z serii DX. Vasco proponuje także urządzenia dodatkowe, z których na wyróżnienie zasługują filtry antysmogowe elektrostatyczne Crystall Round, które dzięki wykorzystaniu specjalnej technologii ładowania elektrycznego cząsteczek smogu osiągają zdolność oczyszczania powietrza na poziomie filtrów absolutnych, usuwając praktycznie wszystkie zanieczyszczenia z powietrza zanim dostanie się ono do wnętrza domu.

Rekuperatory marki VASCO


VASCO dla instalatora

Od początku 2022 roku firma Vasco uruchomiła dla instalatorów montujących system rekuperacji Vasco program CashBack.  Instalatorzy, którzy się zarejestrują na stronie Vasco, będą mogli po każdym zakupie rekuperatora i elementów systemu kanałów VASCO wysyłać skany swoich faktur zakupowych z asortymentem rekuperacji Vasco. W zamian otrzymają na swoim koncie punkty, za które będą mogli odebrać e-kupony, którymi można płacić za zakupy w wielu sklepach internetowych, a także stacjonarnych: Allegro, Empik, Morele.net, RTVeuroAGD, Decathlon, Zalando, Biedronka i wielu innych. Informacje o programie i strona do rejestracji znajdują się na: www.vasco.eu.

vasco dla instalatora

Rekuperacja a klimatyzacja

Często inwestorzy zadają pytanie: czy rekuperacja jest w stanie pełnić również rolę klimatyzacji. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W większości central rekuperacyjnych dostępny jest by-pass i możliwość schłodzenia pomieszczeń zimniejszym nocnym powietrzem z pominięciem wymiennika. Zaleca się również zmniejszenie strumienia powietrza nawiewanego w upalne dni  do minimalnych wydajności, a zwiększenie w czasie chłodniejszej nocy. Osiągniemy wtedy możliwość przewietrzania budynku chłodniejszym nocnym powietrzem.

Sprawdź rekuperatory VASCO w hurtowni Onninen

Co jednak z tą klimatyzacją? Projektując rekuperację przyjmujemy założenia w oparciu o minimalną wymaganą ilość powietrza potrzebną do oddychania w tym wypadku ilość jednej wymiany powietrza w ciągu godziny  będzie jak najbardziej poprawna, natomiast projektując wentylację w sposób taki aby mogła ona dostarczyć powietrze o odpowiednich dla klimatyzacji parametrach trzeba byłoby przyjąć ilość wymian na poziomie 4-5 w ciągu godziny. Instalacja obliczona na takie wskaźniki byłaby znacznie przewymiarowana (znacznie większe kanały, centrale wentylacyjne), mogłaby powodować zbyt duże przeciągi w pomieszczeniach  oraz była nieekonomiczna w użytkowaniu.

Dla domu jednorodzinnego średniej wielkości moc chłodnicy freonowej potrzebnej do schłodzenia ilości nawiewanego powietrza mieściłaby się granicach 3-4kW, co pozwoli nam jedynie na przechłodzenie strumienia powietrza wentylacyjnego o kilka stopni. Porównywalnie dla schłodzenia salonu w takim domu klimatyzator musiałby posiadać moc na poziomie 2,5-3kW.

Nie należy zapominać o dodatkowych kosztach takiej inwestycji. Koszt  zakupu i eksploatacji chłodnicy freonowej wraz z agregatem, oraz konieczność wykonania pełnej izolacji kanałów nawiewnych w celu zabezpieczenia ich przed wykraplaniem na nich wilgoci.

Reasumując rekuperacja nie może zastąpić systemu klimatyzacji jako takiego a jedynie przy montażu chłodnicy freonowej możliwe jest obniżenie temperatury o kilka stopni - nie uzyskamy sprawności porównywalnej do niezależnej instalacji klimatyzacji.

Sprawdź rekuperatory VASCO w hurtowni Onninen

Waldemar Tomczuk, Vasco
Iwona  Gemborys, DDT Onninen

Rekuperator
Rekuperator ścienny
Centralne ogrzewanie