Rekuperacja zimą — jak maksymalnie wykorzystać jej potencjał?

Dodano: niedziela, 29.09.2024


Rekuperacja jest bardzo ekonomicznym i korzystnym rozwiązaniem, pozwalającym na efektywne ogrzewanie domu oraz zmniejszenie wydatków z tym związanych. Bardzo ważne jest jednak właściwe i optymalne ustawienie systemu. Co warto wiedzieć o ustawieniu rekuperatora i jego działaniu zimą? I w jaki sposób przygotować system do sezonu grzewczego?

System odzysku cieplnego rekuperacji w domu jednorodzinnym na poddaszu

Sprawdź rekuperatory w hurtowni Onninen

Jak ustawić rekuperator zimą?

Mimo że rekuperator jest jedną z polecanych metod skutecznego ogrzewania, to trzeba mieć świadomość, że błędy w jego ustawieniu mogą negatywnie wpłynąć na efektywność działania urządzenia oraz koszty. Warto pamiętać, że optymalne działanie rekuperatora zależy w dużym stopniu od właściwego funkcjonowania systemu wentylacji. Układ powinien być drożny, a nawiew i wywiew powinny być zrównoważone. To jeden z kluczowych czynników, ponieważ zbyt duży napływ powietrza do pomieszczeń spowoduje wychłodzenie. Z kolei zbyt mały nawiew doprowadzi do sytuacji, w której wytworzy się specyficzne podciśnienie, w konsekwencji czego również dojdzie do strat ciepła.

Rekuperator Vasco 225 COMPACT LE Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła 225 11VE00059Aby uniknąć problemów, zimą rekuperator powinien zostać ustawiony na niższą wydajność. Jeśli strumień przepływu powietrza będzie zbyt duży, bardzo łatwo doprowadzić można do wychłodzenia pomieszczeń i pogorszenia komfortu cieplnego. Zazwyczaj zaleca się, aby urządzenie ustawione zostało na ok. 30-50% maksymalnej mocy.

Kolejną kwestią są temperatury powietrza nawiewanego. Odzysk ciepła zimą powinien być maksymalny. Posiadacze nowoczesnych modeli rekuperatorów nie muszą martwić się o zmianę ustawień, ponieważ urządzenia te automatycznie dostosowują tryb pracy do niskich temperatur. Mimo wszystko warto jest sprawdzić poprawność działania funkcji.

W rekuperatorach wyposażonych w tzw. funkcję bypass, czyli z pominięciem wymiennika ciepła, tj. pomijanie odzysku ciepła należy sprawdzić, czy funkcja na pewno została wyłączona.

Aby optymalnie wykorzystać możliwości rekuperatora oraz zmniejszyć wydatki związane z ogrzewaniem, warto zdecydować się na zaprogramowanie harmonogramów działania. Niektóre z urządzeń wyposażone są w tryb pracy nocnej, co pozwala na ograniczenie strat ciepła. Dodatkowo dzięki harmonogramom można zoptymalizować funkcjonowanie systemu grzewczego z odzyskiem ciepła, redukując moc działania i temperaturę w czasie, gdy domownicy pozostają poza domem.

W jakich warunkach może pracować rekuperator w trakcie mrozów?

Stosując centrale rekuperacyjne, należy zwrócić uwagę, że powinny one być wyposażone w funkcję anty zamrożeniową. Dzięki niej można zabezpieczyć wymiennik ciepła przed poważną awarią. Zamarznięcie powoduje zaburzenie procesu odzysku ciepła, dlatego też rekuperatory posiadają wbudowane grzałki. W modelach bez grzałek warto rozważyć montaż nagrzewnicy wstępnej. Są one instalowane w kanałach nawiewnych, w celu ogrzania powietrza, zanim trafi ono do wymiennika ciepła. Dodatkowo zadbać należy również o właściwą izolację przewodów wentylacyjnych. Pomaga ona zapobiegać nadmiernemu schłodzeniu powietrza, które dostarczane jest do rekuperatora.

Rekuperator Heatpex ARIA VITALE GOLD 300 Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła 300 52530012100WMrozy nie są przeszkodą dla działania rekuperatora, jednak należy o niego właściwie zadbać. Poza ochroną przed zamarzaniem wilgoci na wymienniku ciepła, która mogłaby doprowadzić do poważnej awarii, bardzo ważna jest regularna konserwacja.

Obecnie wykorzystywane urządzenia mogą bez trudu pracować nawet w niskich temperaturach. Zgodnie z informacjami podawanymi przez producentów, optymalne działanie obserwuje się nawet w temperaturze -20 stopni Celsjusza, a dokładne wartości podawane są w parametrach technicznych sprzętu. Przy takim poziomie mrozu, należy zadbać o właściwe ogrzewanie, zapobiegające zamrożeniu. Niektóre z modeli rekuperatorów przy temperaturach -30 stopni i mniej, mogą wymagać dodatkowego zabezpieczenia, lub nie będą działały z maksymalną efektywnością.

Jak odpowiednio przygotować system rekuperacji do sezonu grzewczego?

W systemach z rekuperacją ważne jest, aby odpowiednio przygotować ogrzewanie na zimę. Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego ważne jest, aby sprawdzić wszystkie filtry. Ich rolą jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Trzeba pamiętać, że od czystości filtrów w rekuperatorze zależy, czy w pomieszczeniach będzie panował właściwy komfort cieplny. Zabrudzenia pogarszają wydajność działania i prowadzą do większego poboru energii. Dodatkowo przy brudnych filtrach powietrze w budynku cechuje gorsza jakość. W czasie wzmożonej pracy tj. w sezonie grzewczym filtry powinny być wymieniane nawet co 3-6 miesięcy.

Rekuperator ComfoAir Q450 PL R VV ST Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła 450Rekuperacja zimą wymaga również regularnej kontroli prawidłowości działania systemu antyzamrożeniowego. W modelach z nagrzewnicą trzeba zwrócić uwagę na jej stan techniczny, czy prawidłowo ogrzewa urządzenie.

Kolejną kwestią, od której zależy efektywne działanie instalacji, to czyszczenie wymiennika ciepła, zgodnie z zaleceniami producenta. Ważne, aby zachować tu ostrożność.

Przygotowując system grzewczy do zimy, ważne, aby sprawdzić także system wentylacji mechanicznej, który bierze istotny udział w ogrzewaniu, pomagając rozprowadzać ciepło po domu. Ważne, aby zwrócić uwagę na ewentualne nieszczelności oraz to, by instalacja wentylacji mechanicznej była drożna.

Sprawdź rekuperatory w hurtowni Onninen