Rekuperator ścienny Vasco D13 - idealny do termomodernizacji mieszkań i domów

Dodano: wtorek, 21.05.2024


Rekuperator ścienny Vasco D13 to idealne rozwiązanie do termomodernizacji mieszkań i domów. Gdy dom jest ocieplany, okna wymieniane na szczelne, rekuperacja decentralna jest sposobem na zapewnienie komfortowej wymiany powietrza z jednoczesnym zminimalizowaniem strat ciepła.

Para w salonie domu z rekuperatorem ściennym Vasco

Sprawdź rekuperatory ścienne Vasco w hurtowni Onninen

Warunek sukcesu termomodernizacji

Aby zapotrzebowanie na energię grzewczą domu, czy mieszkania, po termomodernizacji rzeczywiście było znacząco mniejsze konieczne jest uszczelnienie domu, gdyż tylko wtedy ogrzane powietrze nie będzie uciekać na zewnątrz. Jednak montując szczelne okna w remontowanym domu moglibyśmy doprowadzić do zaduchu, wilgoci i w konsekwencji komfort mieszkania będzie bardzo niski. Dlatego jeśli uszczelniamy mieszkanie czy dom wymieniając w nim okna na nowe, trzeba zadbać o wymianę powietrza - konieczne jest zamontowanie wentylacji z odzyskiem ciepła, która dostosowuje ilość powietrza świeżego do potrzeb, a z usuwanego na zewnątrz powietrza zużytego, odbiera ciepło, aby ogrzać nim świeże i zimne powietrze z zewnątrz.

Budowa rekuperatora ściennego Vasco

Wentylacja z odzyskiem ciepła nazywana rekuperacją jest ważnym domknięciem termomodernizacji, właśnie dzięki niej jest możliwe połączenie energooszczędności z komfortem i zdrowiem, dzięki świeżemu powietrzu. Rekuperacja w ostatnich latach staje się standardem w nowo budowanych domach. Cały system składa się z centralnego rekuperatora i sieci kanałów, które sięgają wszystkich pomieszczeń, gdzie kończą się najczęściej na suficie anemostatami nawiewnymi i wywiewnymi. W rekuperatorze dochodzi do odebrania ciepła powietrzu wyrzucanemu, celem ogrzania powietrza z zewnątrz kierowanego do salonu i sypialni dokąd transportowane jest kanałami. W ten sposób dom jest systematyczne przewietrzany, ale ciepło jest zatrzymywane wewnątrz. Dzięki temu systemowi kontrolowanej wentylacji z odzyskiem ciepła mieszkańcy domów z zainstalowanym systemem rekuperacji mogą zimą cieszyć się świeżym powietrzem.

Połączenie komfortu i energooszczędności, powoduje, że z roku na rok, coraz więcej inwestorów montuje systemy rekuperacji w swoich domach. Co jednak z domami, które zostały wybudowane bez takiego systemu? A tym bardziej z mieszkaniami, w których dawniej nie montowano żadnej mechanicznej wentylacji zakładając, że przewietrzaniem zajmą się sami mieszkańcy okresowo otwierając okna?

Fatalne skutki braku wentylacji

Przytulny pokój w domu z oknem z widokiem na parkChcąc mieć świeże powietrze w wnętrzu, trzeba je stale wietrzyć. Przebywając w zamkniętej przestrzeni domu wydychamy z naszych płuc duże ilości dwutlenku węgla, który o ile nie jest odprowadzany na zewnątrz i koncentruje się powodując najpierw niekomfortową, a powyżej pewnego poziomu szkodliwą zawartość w powietrzu.

Skutkiem tego ludzie stają się ospali i zmęczeni. Powstaje nieprzyjemny zaduch, a powietrze wydaje się „gęste”. Wydychamy również parę wodną, a normalnymi domowymi czynnościami: gotowaniem, praniem, kąpielami produkujemy duże ilości wilgoci. Konieczne jest aby powietrze z rosnącą zawartością CO2 i wilgoci usuwać na zewnątrz, w to miejsce dostarczyć świeże powietrz z zewnątrz z niską zwartością CO2 i wilgoci. 

Jeśli jednak wpuszczamy bezpośrednio powietrze z zewnątrz przez uchylone okna czy nawietrzaki, będzie ono miało ujemną temperaturę, więc trzeba je ogrzać. W tym samym czasie powietrze wyrzucane z domu na zewnątrz jest ciepłe – cała energia która została zużyta na jego ogrzanie, jest marnowana bezpowrotnie. Stąd nie mając systemu rekuperacji jesteśmy skazani na wybór:

  • czy godzimy się z duchotą i wilgocią, ale oszczędzamy na ogrzewaniu, czy odwrotnie,
  • wietrzymy dom zgodnie z odczuciem komfortu w zamian płacąc zawyżone rachunki za ogrzewanie.

Rozwiązanie dla każdego domu

Przytulne i nowoczesne domy działkowe z rekuperatorem ściennym VascoKtoś kto buduje nowy dom, nie ma problemu z powyższym wyborem, po prostu buduje dom z systemem rekuperacji. Ale co w przypadku remontów i termomodernizacji starych domów i mieszkań?

Zamontowanie systemu rekuperacji z centralą wentylacją i systemem kanałów z reguły jest niemożliwe. Jest tak, ponieważ montaż rekuperacji oznaczałby konieczność przebudowy wnętrza i ograniczenie jego przestrzeni – na przykład przez ukrycie kanałów wentylacyjnych w podwieszanych sufitach. Jednak wysoki koszt takiego zakresu remontu to nie jedyna przeszkoda, znacznie większą i często nie do pokonania byłaby konieczność obniżenia sufitów w pomieszczeniach poniżej dopuszczalnych minimalnych wysokości.

Nowoczesny szary betonowy dom z ogrodem i rekuperatorem ściennym Vasco

Jednak mieszkańcy istniejących domów i mieszkań, którzy są zdecydowani przeprowadzić u siebie pełną termodernizację – nie muszą rezygnować z korzyści wentylacji z odzyskiem ciepła. A nawet nie powinni, o ile jednocześnie zamierzają wymienić okna na szczelne i chcą faktycznie osiągnąć efekt obniżenia rachunków za ogrzewanie. Aby połączyć energooszczędność z komfortem to oprócz wymiany źródła ciepła na bardziej efektywne, ocieplenia ścian i wymiany okien zdecydowanie powinni także zorganizować wentylację pomieszczeń instalując wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Specjalnie dla takich przypadków, gdy nie jest możliwa instalacja rekuperatora z systemem kanałów, została stworzona rekuperacja decentralna z urządzeniami Vasco D13, które montowane są punktowo w ścianach, a zarządzane centralnie – radiowo w sieci mesh.

Sprawdź rekuperatory ścienne Vasco w hurtowni Onninen

Jak działa rekuperator ścienny Vasco?

Każdy z rekuperatorów ściennych Vasco D13 posiada wentylator o zmiennym kierunku pracy i ceramiczny wymiennik magazynujący ciepło. Zamontowany w ścianie przewierconej na zewnątrz D13 co minutę zmienia kierunek pracy wentylatora. Zasadą jest to, że te urządzenia pracują parach: 2-4-6-8-10 urządzeń dla jednego mieszkania lub domu. Dzięki temu utrzymywana jest równowaga ilości powietrza wyrzucanego i nawiewanego jednocześnie.

Odzysk ciepła jest realizowany w tym systemie przez okresową jednoczesną zmianę kierunku pracy wentylatorów we wszystkich urządzeniach. W fazie wywiewu realizowanej w danym momencie przez połowę urządzeń, ciepłe powietrze przepływa przez wąskie kanaliki ceramicznego wymiennika, który się ogrzewa i magazynuje ciepło. Po minucie wentylator zatrzymuje się i zaczyna pracę w odwrotnym kierunku tłocząc powietrze z zewnątrz przez ten sam wymiennik, gdzie w wąskich kanalikach powietrze ogrzewa się. Wszystkie wentylatory w przestrzeni całego domu czy mieszkania są ze sobą zsynchronizowane i zmiana kierunku w nich wszystkich następuje dokładnie w tym samym momencie. W ten sposób przez cały czas, całą dobę, w każdej chwili połowa pracuje w fazie nawiewu, a druga połowa w fazie wywiewu.

Jak odpowiednio rozplanować system rekuperatorów Vasco?

Schemat 3D działania wentylacji z odzyskiem ciepła rekuperatorów VascoKluczowe jest aby właściwie umiejscowić urządzenia D13 montowane w ścianach zewnętrznych. Zazwyczaj wystarczy jeden rekuperator ścienny w pomieszczeniu, jeśli parą dla niego będzie drugi zlokalizowany w sąsiednim pokoju. Ważne jest, aby zapewniony był przepływ powietrza pod drzwiami, więc należy sprawdzić czy drzwi do pomieszczeń mają odpowiednio wysokie podcięcie. Przy bezprzewodowej synchronizacji nie trzeba urządzeń łączyć ze sobą oraz ze sterownikiem kablami, natomiast każde urządzenie Vasco D13 i każdy sterownik zawiadujący wszystkim rekuperatorami ściennym dla mieszkania wymagają zasilania 230V doprowadzonego do urządzenia z najbliższego punktu – rozetki lub gniazdka.

Przy planowaniu systemu opartego na rekuperatorach ściennych Vasco D13 należy wziąć pod uwagę, że urządzenia te pracujące w parach i jednocześnie zmieniające kierunek pracy wentylatorów przeznaczone są do wentylacji pomieszczeń, w których domownicy stale przebywają. Czyli są to pomieszczenia typu: salon, sypialnia, gabinet, pokój dziecka.  Dla każdego wentylatora podczas uruchomienia ustala się start  w  fazie nawiewu  lub  wywiewu ustawiając przełącznik na płycie PCB. Należy je rozmieścić w przeznaczonych do wentylacji pomieszczeniach zapewniając przepływ powietrza (pod drzwiami) przez korytarze, tak, aby cała przestrzeń wewnątrz domu była faktycznie objęta wymianą powietrza.

Pomieszczenia,  w  których jest  wysoka,  ale krótkotrwała  emisja wilgoci: łazienka, WC, kuchnia; powinny być zaopatrzone  w działające  czasowo  wentylatory wywiewne, przykładowo załączane czujnikiem wilgotności, lub załączeniem oświetlenia w łazience, w przypadku  kuchni - okap z wyrzutem na zewnątrz.

Sportowiec ćwiczy w pomieszczeniu z rekuperatorem ściennym Vasco

Rekuperatory ścienne Vasco D13 opierają się na wymienniku ciepła z ceramiki bardzo wysokiej gęstości, dzięki wysokiej precyzji wykonania kanaliki dla powietrza mają bardzo mały przekrój, dzięki temu przy uzyskaniu optymalnej pojemności cieplnej cały wymiennik ma stosunkowo niewielką głębokość w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Także aerodynamiczna obudowa wentylatora dwukierunkowego jest unikalna przez zastosowaniu materiałów o wysokiej zdolności do magazynowania ciepła. Dzięki połączeniu tych dwu wyjątkowych, podstawowych elementów konstrukcji rekuperatora ściennego D13, w efekcie powstało urządzenie, którego minimalna głębokość zabudowy wynosi 20 cm.

Zazwyczaj ściany, zwłaszcza starszych budynków podlegających termomodernizacji są znacznie grubsze i dzięki temu w dostępnej przestrzeni będzie możliwe umieszczenie opcjonalnych elementów podnoszących komfort – tłumika akustycznego i zwiększających korzyści z użytkowania urządzenia – filtrów powietrza wysoko skutecznych zabezpieczających wnętrze mieszkania od pyłków roślinnych drażniących dla alergików i smogu, który jest szkodliwy dla zdrowia wszystkich ludzi.

Sprawdź strefę marki Vasco w hurtowni Onninen

Efektywne zarządzanie rekuperacją dzięki sieci MESH

Sterownik do rekuperatora ściennego Vasco Bluetooth

Wszystkie urządzenia i sterownik połączone są w sieć radiową mesh. Jest to taki rodzaj sieci, w której każde urządzenie jest jednocześnie routerem – zaletą tego jest to, że obszar działania sieci można rozbudować na przestrzeń każdego domu czy mieszkania ponieważ wystarczy, że każde urządzenie nawiąże radiowy kontakt z którymkolwiek innym (urządzeniem lub sterownikiem), żeby zagwarantowana była synchronizacja wszystkich urządzeń, a to z kolei – czyli jednoczesna zmiana kierunku pracy we wszystkich urządzeniach jest fundamentalnym warunkiem zbilansowanej pracy wentylacji.

Aplikacja na smartfony WhiteAIR

Kobieta trzyma telefon w salonie z aplikacją do sterowania rekuperatorami Vasco

W przypadku urządzeń Vasco D13 warto jeszcze wspomnieć o zalecie jaką jest aplikacja WhiteAIR na smartfona, która w połączeniu ze sterownikiem Smart umożliwia dodatkowe ponadstandardowe opcje:

  • Umożliwia wygodne sterownie bieżące polegające na zmianie intensywności wymiany powietrza bezstopniowo w aplikacji.
  • Daje możliwość uruchomienia trybu automatycznego sterowania w oparciu o czujnik wilgotności i LZO wbudowany w sterownik SMART.
  • Zawiera programator tygodniowy, w którym można ustalić biegi dla poszczególnych okresów dni tygodnia.

Opcja czujników Constant Flow dla zrównoważonej wentylacji

Wreszcie w przypadku wykorzystywania sterownika SMART możliwe jest dokupienie i zainstalowanie w urządzeniach D13 opcjonalnych czujników przepływu powietrza Constant Flow. Są to urządzenia, które mierzą realną prędkość powietrza w każdym urządzeniu, mierzą temperaturę i wilgotność i na podstawie pomiarów na bieżąco dostosowują biegi wentylatorów indywidualnie tak, aby uzyskać idealnie zbilansowaną wentylację zgodne z potrzebami. Czujniki CF sprawdzą się zwłaszcza, gdy rekuperatory ścienne Vasco D13 będą montowane na dwu lub więcej elewacjach domu. W takiej sytuacji system wentylacji jest silnie podatny na podmuchy wiatru, które napierając na urządzenia zainstalowane od strony nawietrznej zaburzają ilości powietrza dostające się do domu. W takiej sytuacji czujniki CF mierząc rzeczywisty strumień powietrza – różnicują prędkości poszczególnych wentylatorów, tak aby zrównać strumień powietrza nawiewanego z wywiewanym. Jest to bardzo ważna funkcja dla osiągnięcia faktycznie wysokiego poziomu odzysku ciepła zgodnego z parametrami normowymi.

Betonowy nowoczesny dom z ogrodem i rekuperatorami ściennymi Vasco

Urządzenia Vasco D13 ze sterownikiem Smart i czujnikami Constant Flow posiadają najwyższą dla tego typu urządzeń klasę energetyczną A+, ponieważ zapewniają najbardziej precyzyjną wentylację zgodnie z rzeczywistymi potrzebami.

System wentylacji decentralnej jest swego rodzaju wyjściem awaryjnym dla domów, które nie zostały wyposażone w układ centralnej wentylacji z rekuperatorem i kanałami prowadzącymi do wszystkich pomieszczeń. Jednak został  on dopracowany w tak wysokim stopniu, że jego techniczne możliwości w pełni zastępują centralny rekuperator i system kanałów.

Z urządzeniami Vasco D13 każdy inwestor, który przeprowadza w swoim domu lub mieszkaniu termomodernizację może teraz osiągnąć jednocześnie pełną energooszczędność oraz wysoki komfort świeżego i czystego powietrza – idealny klimat i niskie wydatki na ogrzewanie.

Sprawdź rekuperatory ścienne Vasco w hurtowni Onninen