Remont łazienki – jaki stelaż podtynkowy wybrać?

Dodano: czwartek, 21.07.2022


Urządzając łazienkę, należy kierować się z jednej strony jej funkcjonalnością, a z drugiej estetyką. W utrzymaniu obu tych aspektów na wysokim poziomie może pomóc Ci praktyczny stelaż podtynkowy WC. To nowoczesny system mocowania toalety, który pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, a jednocześnie pozytywnie wpływa na wygląd pomieszczenia. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące stelaży podtynkowych!

stelaż podtynkowy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak mogą być wykorzystywane stelaże podtynkowe,
  • jaki stelaż podtynkowy wybrać,
  • jak zamontować stelaż podtynkowy.

Stelaże podtynkowe i ich właściwości

Stelaż podtynkowy do WC to konstrukcja nośna wyposażona w zbiornik wodny, służąca do podwieszania toalety. Pozwala ukryć wszystkie elementy podłączeniowe w ścianie, dzięki czemu widoczne pozostają jedynie miska WC oraz przycisk spłuczki. Rozwiązanie takie można zastosować także do zamocowania pisuaru, bidetu czy umywalki.

Sprawdź stelaże podtynkowe w ofercie Onninen

Wykorzystanie stelażu podtynkowego ułatwia utrzymanie pomieszczenia w czystości, ponieważ na podłodze pod sanitariatem nie znajdują się żadne elementy przyłączeniowe. W ścianie ukryta zostaje także spłuczka podtynkowa, co gwarantuje optyczne powiększenie łazienki. Całość prezentuje się schludnie i minimalistycznie, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi miskami kompaktowymi, wyposażonymi w masywne dolnopłuki.

Stelaż podtynkowy to naturalny wybór dla każdego inwestora projektującego nową łazienkę bądź planującego generalny remont dotychczasowej. Rozwiązanie to najlepiej sprawdzi się w małych wnętrzach — na przykład w blokach — gdzie każdy centymetr kwadratowy przestrzeni jest na wagę złota. Sprzyja także nowoczesnym i eleganckim aranżacjom, których kluczowym wyznacznikiem jest minimalizm.

Warto też zauważyć, że stelaże podtynkowe WC mają tę przewagę nad tradycyjnymi miskami ustępowymi, że pozwalają na regulowanie wysokości. Zarówno miskę wiszącą, jak i przycisk spłukujący można więc zamontować z uwzględnieniem indywidualnych wymagań użytkowników.

Jak wybrać odpowiedni stelaż podtynkowy?

Zestaw podtynkowy WC to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się dosłownie w każdej łazience. Na rynku znajdziesz różne rodzaje stelaży, więc warto zastanowić się nad tym, który z nich najlepiej wybrać. Kieruj się przede wszystkim następującymi kryteriami:

Jakość wykonania

Ze względu na utrudniony dostęp do elementów zamontowanych w ścianie, należy wybierać jedynie produkty renomowanych marek, gwarantujących bezawaryjność zestawów. W przeciwnym razie konieczne mogą się okazać częste naprawy, wymagające nieraz skuwania płytek, wycinania gipsu i demontażu toalety. Postaw więc na stelaż z wysokiej jakości materiałów, cechujący się solidnym wykonaniem.

Wysokość stelażu

Jak już wiesz, wysokość stelażu można zazwyczaj dość swobodnie regulować, jednak na rynku spotkasz się z dwoma jego rodzajami. Najczęściej wybierany jest wysoki – około 110-130 cm i pozwala na podniesienie deski sedesowej bez zasłaniania przycisku spłukującego. Dodatkowo nie zostanie on uruchomiony przez przypadek (np. jeśli ktoś oprze się o deskę). Przy niskim stelażu, który może mieć około 80-90 cm, spłukanie wody możliwe jest dopiero po opuszczeniu klapy. Takie rozwiązanie okaże się koniecznością na przykład wtedy, gdy miejsce na toaletę znajdzie się pod oknem.

Warto też zwrócić uwagę na szerokość stelażu. To zwykle przedział od 35 do 50 cm. Najwęższy zwykle stosowany jest do umywalek, szersze do misek wiszących WC.

Stelaż podtynkowyMożliwość regulacji ilości wody w spłuczce

Jeden z ekologicznych trendów stanowią spłuczki podtynkowe, które pozwalają na wybór ilości wody używanej do oczyszczania toalety. Dwudzielny system spłukiwania to rozwiązanie pozwalające oszczędzać wodę na co dzień.

Szczelność spłuczki

Nieszczelność spłuczki to problem, który może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jeśli chcesz uniknąć skomplikowanych napraw, o których wspominaliśmy w pierwszym punkcie, najlepiej postaw na stelaż podtynkowy ze spłuczką wykonaną z jednego elementu wykonanego metodą rozdmuchu. Pozwala ona uniknąć spawów wzdłuż krawędzi zbiornika, które mogłyby ulec rozszczelnieniu.

Zawartość zestawu

Szukając idealnego stelaża podtynkowego do swojego projektu, postaraj się zainwestować w gotowy zestaw (system stabilizujący wraz z miską WC). To gwarancja kompatybilności poszczególnych elementów, wśród których powinny znaleźć się między innymi wsporniki montażowe, przycisk spłukujący, kątowniki ścienne czy mata wygłuszająca. Jeśli jednak masz już miskę WC lub wolisz inny model niż dostępne w zestawach, możesz kupić sam stelaż.

Sprawdź stelaże podtynkowe w ofercie Onninen

Okres gwarancji

Tak jak w przypadku innych produktów, pod uwagę warto wziąć okres gwarancyjny stelaża. Przed zakupem zainteresuj się też kwestią dostępności części zamiennych.

Jak zamontować stelaż podtynkowy WC?

Pod kątem montażu dostępne na rynku stelaże można podzielić na dwie kategorie. Wybór pomiędzy nimi powinien być uzależniony od rodzaju ściany, w której zestaw zostanie umieszczony:

  • Stelaż WC do zabudowy ciężkiej (mokrej) — przeznaczony do montażu bezpośrednio w ścianie murowanej. Musi zostać obmurowany i zatynkowany, toteż jego instalacja jest bardzo pracochłonna.
  • Stelaż WC do zabudowy lekkiej (suchej) — stanowiący najpopularniejsze rozwiązanie i przeznaczony do montażu w zabudowie kartonowo-gipsowej oraz w ścianach z lekkich bloczków betonowych.

Bez względu na wybór, nie musisz martwić się o odporność stelaża. Podczas użytkowania może on wytrzymać obciążenie nawet 400 kg. To całkowicie bezpieczna konstrukcja.

Przed montażem warto przeprowadzić pomiary łazienki i zarezerwować odpowiednią ilość miejsca. Stelaż podtynkowy zajmie 40-50 cm szerokości, 15-20 cm głębokości i około 120 cm wysokości.

Jako że jedną z kluczowych zalet stelaży podtynkowych stanowi estetyczny wygląd, podczas ich instalacji należy zwrócić szczególną uwagę na ostateczny efekt wizualny montażu. O ile zabudowa ciężka nie pozostawia Ci zbyt szerokiego pola manewru, o tyle w przypadku zabudowy lekkiej do wyboru masz trzy różne rozwiązania.

Stelaż podtynkowyPierwsze polega na zabudowie stelażu równo ze ścianą. To metoda, która znajdzie zastosowanie przede wszystkim w większych łazienkach, gdzie przestrzeń nad toaletą można poświęcić bez poczucia straty cennego miejsca. Ściana jest wówczas całkowicie równa, a jedyne wystające elementy stanowią miska WC i przycisk spłuczki.

Drugie rozwiązanie polega na stworzeniu budowy charakterystycznej dla komina. Oznacza to wykorzystanie wodoodpornych płyt kartonowo-gipsowych (18 mm grubości lub dwie po 9 mm) do stworzenia zabudowy o szerokości stelaża i wysokości całej łazienki. Ciekawą praktyką jest ukrywanie pasków LED za krawędziami takiej konstrukcji, co pozwala na atrakcyjne podświetlenie płytek ceramicznych.

Trzeci sposób polega na zabudowaniu płytami kartonowo-gipsowymi całej szerokości ściany na wysokość stelaża. Powstaje w ten sposób półka o głębokości około 20 cm. Można wykorzystać ją na kosmetyki bądź dekoracje.

Właściwy zestaw podtynkowy znajdziesz w hurtowni Onninen!

Stelaż podtynkowy Geberit DuofixJeśli zastanawiasz się, jaki stelaż podtynkowy do WC wybrać, koniecznie zapoznaj się z bogatą ofertą naszej hurtowni internetowej. Zestawy dostępne w Onninen posłużą Ci zarówno do montażu toalety, jak i pisuaru:

Do Twojej dyspozycji w hurtowni Onninen są także wysokiej jakości stelaże do umywalek: Stelaż podtynkowy Geberit Duofix Basic do umywalki czy stelaż podtynkowy Roca. Wybierz więc produkty niezbędne do realizacji swojego projektu i stwórz łazienkę, która w idealnym stopniu połączy estetykę z funkcjonalnością!

Sprawdź stelaże podtynkowe w ofercie Onninen

Stelaż podtynkowy Grohe
Stelaż podtynkowy Geberit