Rodzaje gwintów w żarówkach LED

Dodano: wtorek, 7.03.2023


Oświetlenie i żarówki LED towarzyszą nam na każdym kroku, dając nam bardziej energooszczędne i ekologiczne światło. Istnieje wiele różnych rodzajów gwintów żarówek LED, które można dopasować do każdego zastosowania. Przeczytaj artykuł i sprawdź jaki gwint  dobrać do swojego oświetlenia.

Rodzaje gwintów w żarówkach LED

Kto wynalazł żarówkę LED?

Jednym z punktów przełomowych w branży oświetleniowej było wynalezienie diody LED, która początkowo emitowała niebieskie światło. Patent japońskich naukowców, nad którym pracowali w latach 90. XX wieku został nagrodzony Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki w 2014 roku. Laureatami nagrody byli: - Isamu Akasaki, Hiroshi Amanoi, Shuji Nakamura. Te trzy osoby przyczyniły się do rozpowszechnienia technologii LED i wykorzystywania tego źródła światła w oświetleniu komercyjnym i biurowym. Pierwszy model żarówki LED trafił na rynek w 2009 roku i został wyprodukowany przez firmę Philips

Sprawdź żarówki LED w hurtowni Onninen

Oświetlenie LED

Ile prądu pobiera żarówka LED?

Żarówka LED jest znacznie oszczędniejsza energetycznie niż tradycyjne żarówki. Średnio, jedna żarówka LED potrzebuje około 8 wat energii, w porównaniu do 60 wat wymaganych przez tradycyjne żarówki. Oznacza to, że możesz użyć pięciu razy mniej energii i mieć takie samo lub lepsze oświetlenie. To stanowi ogromny krok naprzód dla naszych gospodarek i nadzieję na poprawę sytuacji ekologicznej w całym świecie.

Obliczanie realnego poboru energii przez żarówkę LED

Dla wszystkich miłośników obliczeń i konkretnych danych zestawiliśmy wzory, które pozwolą dokładnie obliczyć pobór energii elektrycznej żarówki LED.

Ilość mocy pobranej (wyrażonej w kWh) jest iloczynem mocy żarówki i czasu (wyrażonego w godzinach), podzielonym przez 1000:

P= Po*t/1000

Przykładowo żarówka LED o mocy 40 W będzie pobierała w ciągu godziny swojej pracy 0, 04 kWh.

P= 40*1/1000 = 0,04 kWh

Dekoracyjne żarówki LED

Rodzaje gwintów i trzonków najbardziej popularnych żarówek LED

Żarówka LED E27

Żarówka LED PILA E27 13W=100W 2700KJednym z popularniejszych typów gwintu jest typ E27 lub "standard". Ten rodzaj gwintu ma aż 27 linii skręconych wokół podstawy, co umożliwia szeroki zakres aplikacji. Typ E27 jest często stosowany w lampach stojących, lampach sufitowych i ściennych oraz wewnątrz maszyn i urządzeń. Czy wiesz skąd wzięła się ta nazwa? E27 rozpoczyna się literą "E" od nazwiska Edisona - naukowca, który opatentował żarówkę tradycyjną. Z kolei liczba 27 to średnica oprawki w milimetrach.

Żarówka LED E14

Często stosowane są również żarówki E14 , które mają mniejszy gwint i są zazwyczaj wykorzystywane w lampach stołowych, sufitowych lub ściennych. Trzonek E14 ma 14 linii skręconych wokół podstawy i jest powszechnie stosowany we francuskich urządzeniach oświetleniowych.

Żarówka LED E12

Kolejnym rodzajem gwintu jest E12, który ma 12 linii skręconych wokół podstawy. Jego trzonek często używa się do nastrojowego oświetlenia na przykład witryn sklepowych czy restauracji.

Żarówka LED GU10

Żarówka LED Philips CorePro Spot GU10Innym typem jest gwint GU10, który jest często stosowany w oprawach halogenowych i oświetleniu punktowym. Trzonki tego typu odznaczają się charakterystycznym stożkiem metalicznym wokół trzonka, który umożliwia łatwe mocowanie do lamp. Te rodzaje żarówek LED są idealne do pomieszczeń o wysokim natężeniu ruchu lub na zewnątrz, ponieważ mają one niski poziom ciepła i szeroki kąt światła.

Żarówka LED MR16

Żarówka MR16 charakteryzuje się tzw. budową "bagnetową". Zaprojektowana jest tak, aby dostarczyć dużo światła w małym formacie. Jest to idealne rozwiązanie dla miejsc, w których potrzebny jest silny i precyzyjny strumień światła. Szeroki kąt światła zapewnia zasięg do 20 stopni, co sprawia, że można go używać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz budynków. Trzonek MR16 stosuje się najczęściej w sufitach podwieszanych, oświetleniu mebli i gablot.

Żarówka LED G9

Żarówka LED Philips CorePro Capsule G9 1,9W=25W 2700K 204lm 827To rodzaj gwintu halogenowego. Podobnie, jak w przypadku innych żarówek z oznaczeniem G montuje się je poprzez wciśnięcie w oprawę, a nie jak w przypadku żarówek Edisona - poprzez wkręcenie. Żarówka LED G9 są również chętnie wykorzystywane w oprawach meblowych oraz w oświetleniu dekoracyjnym. 

Szeroki wybór energooszczędnych żarówek LED znajdziesz w hurtowni elektrycznej Onninen. Zapraszamy do zakupów!

Sprawdź żarówki LED w hurtowni Onninen

Oświetlenie led