Rodzaje i charakterystyka puszek elektrycznych

Dodano: wtorek, 14.03.2023


Puszka elektryczna, oprócz zapewnienia bezpieczeństwa i niezawodności, powinna także ułatwić elektrykowi montaż wewnętrznych elementów łączników, rozgałęzień oraz gniazdek. Mimo że same puszki nie są skomplikowane konstrukcyjnie. Ich właściwy dobór uzależniony powinien być od określonego zastosowania. Jakie są rodzaje puszek elektrycznych? Na co zwracać uwagę przy zakupie puszki instalacyjnej?

Puszki elektryczne

Sprawdź puszki elektryczne w hurtowni Onninen

Rodzaje puszek elektrycznych

Puszka elektryczna (instalacyjna) jest jednym z elementów osprzętu elektrycznego. Jest to pojemnik z tworzywa sztucznego, montowany w lub na ścianach.

Pewnym wyjątkiem są puszki podłogowe. Montowane są w obiektach użyteczności publicznej, szczególnie w biurach typu open space, gdzie całe okablowanie ułożone jest zwykle pod powierzchnią podłogi.

Liczbę oraz sposób montażu puszek elektrycznych ustala się już na etapie projektu instalacji. Od ich usytuowania zależy bezpieczeństwo użytkowników, ich wygoda, i przede wszystkim możliwość korzystania z urządzeń elektrycznych w każdym pomieszczeniu.

Najpopularniejsze rodzaje puszek elektrycznych:

Puszka natynkowa

Puszka natynkowa montowana jest na ścianie. Tworzywo, z którego jest wykonana, odznacza się większą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Właściwości konstrukcyjne puszki natynkowej znacząco ułatwiają obsługę techniczną i serwisową. Z uwagi na fakt, że puszki natynkowe są widoczne, instaluje się je głównie w obiektach, w których względy estetyczne nie odgrywają istotnej funkcji (zakłady przemysłowe, pomieszczenia warsztatowe, budynki o przeznaczeniu technicznym, piwnice, garaże).

Puszka podtynkowa

Puszkę podtynkową osadza się wewnątrz ściany, co czyni ją niewidoczną. Wyjątkiem jest pokrywa maskująca wnętrze pojemnika, przy czym bogata paleta barw pozwala dobrać produkt zgodny z kolorystyką wykończenia wnętrza pomieszczenia. Puszka podtynkowa wymaga wcześniejszego przygotowania ściany w postaci dokładnych wymiarowo otworów. Z tego względu instalacje puszek przeprowadza się zwykle podczas budowy obiektu remontu bądź przebudowy.

Jak głęboka powinna być puszka elektryczna?

Głębokość osadzenia puszki elektrycznej powinna odpowiadać jej wymiarom, które są znormalizowane. Innymi słowy, gabaryty poszczególnych rodzajów puszek instalacyjnych są procentowo niezmienne. Puszka o średnicy 66 mm cechuje się głębokością około 42 mm. W handlu dostępne są też puszki pogłębiane, których wymiary prezentują się następująco: dł/szer/wys: 65 mm / 65 mm / 63 mm.

Wymiary puszek elektrycznych powinny uwzględniać:

  • Przeznaczenie;

  • Sposób montażu;

  • Miejsce montażu;

  • Typ przewodów;

  • Cel instalacji;

  • Warunki w jakich puszka będzie funkcjonowała.

Przy wierceniu otworu pod puszkę zaleca się, by średnica otwornicy była większa średnio o około dwa milimetry. Pozwoli to swobodnie manipulować puszką w celu dostosowania jej położenia do przewodów zainstalowanych pod tynkiem. W trakcie prac na ścianie surowej, należy uwzględnić grubość tynku, która zwykle mieści się w zakresie od 5 do 7 mm.

Puszki wielokrotne

Puszka wielokrotna cechuje się kilkoma połączonymi ze sobą komorami, w których – w zależności od posiadanej puszki – można zamontować od dwóch do nawet pięciu gniazdek bądź wyłączników. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby montowania kilku osobnych puszek, a cała konstrukcja jest stabilna, wygodna i estetyczna.

Ważna jest także szybkość montażu. Elektryk nie musi zwracać uwagi na odległości pomiędzy przedziałami, czy jednolitą głębokość poszczególnych otworów. Perforacje wokół miejsc przewidzianych na otwory, którymi przewody przechodzą przez zestaw, ułatwiają czynności instalacyjne. Puszki wielokrotne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie znaczenie ma wydajność pracy oraz jej estetyka.

W sprzedaży znajdują się także puszki instalacyjne charakteryzujące się nietypowym składem tworzywa, z którego zostały wykonane oraz zastosowaniem (puszki bezhalogenowe, puszki zewnętrzne). Zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych publikacji, których lektura pomoże wybrać najodpowiedniejsze wyposażenie i ułatwi wykonywanie trudnej pracy związanej z projektowaniem, montażem i obsługą linii elektrycznych.

Sprawdź puszki elektryczne w hurtowni Onninen

Puszka metalowa