Rodzaje kabli UTP/FTP do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych

Dodano: niedziela, 5.05.2024


Odpowiedni wybór kabli sieciowych jest kluczowy, szczególnie w przypadku zastosowań zewnętrznych, gdzie są one narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, promieniowanie UV, wilgoć czy nawet działanie czynników mechanicznych. Bez wątpienia, wybór właściwego kabla ma ogromne znaczenie dla jakości połączenia sieciowego, dlatego warto zgłębić temat i poznać różnice pomiędzy poszczególnymi rodzajami kabli UTP i FTP przeznaczonymi na zewnątrz budynków.

Niebieski kabel internetowy UTP

Sprawdź kable UTP/FTP w hurtowni Onninen

Czym są kable UTP/FTP?

W dziedzinie technologii sieciowych kable Ethernet stanowią nieodłączny element infrastruktury, mający wpływ na wydajność i niezawodność przesyłu danych. Jednak istnieje pewien kluczowy aspekt, który zasługuje na szczególną uwagę: ekranowanie. Kable Ethernet, zwłaszcza te oznaczone jako UTP (Unshielded Twisted Pair) i FTP (Foiled Twisted Pair), różnią się między sobą pod względem właśnie tego aspektu. Dlaczego ekranowanie jest tak istotne?

Kabel FTPW 4x2x0,5 kat.5E skrętka do ziemi BĘBENU/UTP (dawniej UTP) – skrętka nieekranowana: Jest to standardowa skrętka Ethernet, która nie ma dodatkowych ekranów ani osłon. Składa się z nieskręconych par przewodów, co sprawia, że jest podatna na zakłócenia elektromagnetyczne.

F/UTP (dawniej FTP) – skrętka foliowana: Ta skrętka zawiera ekran foliowy wokół wszystkich par przewodów, co pomaga w ochronie przed zakłóceniami elektromagnetycznymi, ale nie ma dodatkowej siatki ekranującej.

U/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii: W tym rodzaju skrętki każda para przewodów jest owinięta w osobny ekran z folii, co zapewnia pewną ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

F/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii dodatkowo w ekranie z folii: Ta skrętka ma każdą parę przewodów owiniętą zarówno w osobny ekran z folii, jak i dodatkowo jest osłonięta całkowicie folią, co zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Kabel SecurityNET S/FTP kat. 7 CU LSZH, 1000mSF/UTP (dawniej STP) – skrętka ekranowana folią i siatką: Ta skrętka zawiera ekran foliowy i osłonę z siatki wokół wszystkich par przewodów, co zapewnia doskonałą ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

S/FTP (dawniej SFTP) – skrętka z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie z siatki: W tej skrętce każda para przewodów jest owinięta w ekran foliowy, a cała skrętka jest osłonięta siatką, co zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

SF/FTP (dawniej S-STP) – skrętka z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie z folii i siatki: To najbardziej ekranowana skrętka, która ma każdą parę przewodów owiniętą w ekran foliowy i jest osłonięta siatką, co zapewnia bardzo wysoki poziom ochrony przed zakłóceniami elektromagnetycznymi.

Jak dobrać odpowiednią kategorię kabli UTP/FTP?

Dobór odpowiedniej kategorii kabli UTP/FTP jest kluczowy przy projektowaniu sieci teleinformatycznych. Kable miedziane dzielą się na różne kategorie, z których każda ma swoje określone parametry i zastosowania:

  • kategoria 5 – sieci lokalne, obejmuje aplikacje wykorzystujące pasmo częstotliwości do 100 MHz;
  • kategoria 6 – rozszerzenie ISO/IEC 11801/TlA wprowadzone w 1999, obejmuje okablowanie, którego wymagania pasma są do częstotliwości 250 MHz (przepustowość rzędu 200 Mb/s). Przewiduje ono implementację Gigabit Ethernetu (4x 250 MHz = 1 GHz) i transmisji ATM 622 Mb/s;
  • Kabel SecurityNET U/UTP kat. 6 zewnętrzny, żelowany PE 500mkategoria 6A – wprowadzona wraz z klasą FA przez ISO/IEC 11801 2002:2. Obejmuje pasmo do częstotliwości 500 MHz;
  • kategoria 7 – opisana w ISO/IEC 11801 2002:2. Możliwa jest realizacja aplikacji wykorzystujących pasmo do 600 MHz. Różni się ona od poprzednich klas stosowaniem kabli typu S/FTP (każda para w ekranie plus ekran obejmujący cztery pary) łączonych ekranowanymi złączami. Dla tej klasy okablowania jest możliwa realizacja systemów transmisji danych z prędkościami przekraczającymi 1 Gb/s;
  • kategoria 7A – wprowadzona przez ISO/IEC 11801 2002:2. Obejmuje pasmo do częstotliwości 1000 MHz.

Wybór odpowiedniej kategorii kabla UTP/FTP zależy od konkretnych potrzeb danej sieci. Im wyższa kategoria, tym większa przepustowość i lepsze parametry, co jest istotne dla wydajnych sieci danych. Dlatego ważne jest dostosowanie rodzaju kabla do wymagań i oczekiwań co do prędkości i niezawodności transmisji danych.

Sprawdź kable UTP/FTP w hurtowni Onninen