Rodzaje przewodów do kamer monitoringu – który będzie najlepszy?

Dodano: czwartek, 10.04.2025


Wybór odpowiedniego kabla do kamery monitoringu ma kluczowe znaczenie dla stabilności połączenia, jakości obrazu i dźwięku oraz odporności sygnału na zakłócenia elektromagnetyczne. Dowiedz się, jakie kable i przewody znajdują zastosowanie w systemach monitoringu IP, poznaj różnice między poszczególnymi rodzajami i wybierz najlepszy kabel do kamery IP.

Nowoczesne kamery monitoringu na niebieskim tle

Sprawdź kable i przewody w hurtowni Onninen

Rodzaje przewodów do kamer monitoringu IP

Dostępne na rynku przewody do kamer monitoringu różnią się przede wszystkim przeznaczeniem i budową. Do działania przewodowej instalacji monitoringu niezbędne są dwa kable – jeden zapewniający zasilanie, a drugi odpowiadający za transmisję sygnału (obrazu). Istnieją również warianty hybrydowe, łączące obie wspomniane funkcje.

Wśród kabli zasilających wyróżnić można:

  •        kable typu skrętka – skonstruowane są z czterech par skręconych ze sobą przewodów, co eliminuje zakłócenia elektromagnetyczne (skrętki zwykle stosuje się na małe dystanse);
  •        kable hybrydowe – łączą funkcję zasilania z funkcją przesyłania sygnału do kamer.

Wśród kabli doprowadzających sygnał wyróżnić można:

  •        kable koncentryczne (tzw. koncentryki) – posiadają pojedynczą żyłę wykonaną z miedzi lub aluminium, otoczoną izolacją i oplotem, wymagają podłączenia zasilania; Przewód koncentryczny trishield RG6 75 Om, 1.02/4.8/6.9 LSOH Dca 500m RGTec KRT102A0LS500D ALANTEC
  •        kable światłowodowe – stosowane do kamer sieciowych i przy transmisji sygnału na znaczne odległości;
  •        kable HDMI – przeznaczone do przesyłania danych o wysokiej rozdzielczości, tj. obrazu w jakości High Definition oraz dźwięku (na rynku dostępne są modele umożliwiające przeniesienie obrazu z kamer do telewizorów i komputerów w formacie 4K).

Warto dodać, że kable koncentryczne do kamer IP mogą posiadać zintegrowane żyły zasilające – wówczas sprawdzą się także do zasilania. Koncentryczne przewody do monitoringu nadają się zarówno do niewielkich systemów, jak również do rozbudowanych instalacji przemysłowych, wszędzie gwarantując doskonały sygnał.

Najpopularniejszą opcją wśród instalatorów monitoringu IP są skrętki. Do wyboru pozostają skrętki UTP (nieekranowane – bez dodatkowej warstwy ochronnej) oraz skrętki FTP (z ekranem - folią ochronną zabezpieczającą wszystkie pary przewodów). Kabel typu skrętka FTP jest bardziej odporny na zakłócenia elektromagnetyczne.

Przewód do kamer monitoringu – najważniejsze kryteria wyboru

Wybierając przewód do kamery IP, weź pod uwagę:

  •        jego przeznaczenie (zasilanie/przesyłanie sygnału/2w1)
  •        typ instalacji monitoringu (analogowa/cyfrowa/hybrydowa),
  •        sposób zasilania (prąd stały/zmienny),
  •        odległość kamery IP od źródła prądu,
  •        miejsce montażu (wewnątrz/na zewnątrz budynku)
  •        oczekiwania względem jakości obrazu.

Aby dokonać trafnego wyboru elementów okablowania, przyjrzyj się następującym cechom przewodu CCTV:

  •        ilość żył wewnętrznych – w systemach monitoringu IP na ogół stosuje się kable ze zintegrowanymi żyłami zasilającymi oraz warianty czterożyłowe
  •        materiał wykonania żył – wpływa na stabilność i niezawodność połączenia
  •        średnica żyły – im większa średnica, tym mniejsza tłumienność falowa
  •        powłoka zewnętrzna – w wewnętrznych instalacjach CCTV używa się kabli z izolacją FRHF lub PVC, natomiast w zewnętrznych systemach monitoringu stosuje się kable z izolacją PE lub żelowane
  •        rodzaj wtyku – BNC lub RCA
  •        impedancja falowa – 75 om
  •        temperatura pracy – zakres powinien odpowiadać rzeczywistym warunkom pracyKabel koncentryczny Belden H155 PE BL-H155A01.00B100

Ponadto kable służące do przesyłania sygnału powinny charakteryzować się jak największą przepustowością. Parametr ten wpływa na jakość obrazu i dźwięku oraz na tłumienność falową.

Skutki niewłaściwego dopasowania przewodu do kamery IP

Częstą konsekwencją niedopasowania kabla jest występowanie zakłóceń w transmisji. Problem zwykle tkwi w dystansie, jaki pokonać musi sygnał lub prąd. Na przykład przy dużych odległościach błędem jest stosowanie kabli typu skrętki. W takich zadaniach znacznie lepiej radzą sobie kable światłowodowe. Jeśli źródłem zakłóceń są wahania napięcia, problem powinien rozwiązać odpowiedni zasilacz, który wyrówna napięcie do właściwego poziomu. Jeżeli masz pewność, że zastosowałeś prawidłowy przewód, a mimo to występują problemy z osiągnięciem wysokiej jakości obrazu, sprawdź stan kamery monitoringu oraz solidność połączenia. Może się okazać, że kabel nie został poprawnie podłączony. Pamiętaj, aby pracować na wysokiej jakości kablach, spełniających wszystkie normy w zakresie bezpieczeństwa. Nawet najlepsze kamery i rejestratory nie będą działać optymalnie bez niezawodnych, precyzyjnie dopasowanych i dobrze podłączonych przewodów.

Profesjonalistów i amatorów zachęcamy do zapoznania się z przewodami dostępnymi w asortymencie hurtowni elektroinstalacyjnej Onninen. W ofercie posiadamy kable telekomunikacyjne (w tym światłowodowe), przewody instalacyjne, kable elektroenergetyczne, przewody do odbiorników ruchomych, kable sterownicze i sygnalizacyjne oraz wiele innych – łącznie przeszło 60 tys. produktów! Jeśli nie masz pewności, jaki przewód do kamer monitoringu będzie odpowiedni, skontaktuj się z naszymi doradcami techniczno-handlowymi. Służymy fachową pomocą.

Sprawdź kable i przewody w hurtowni Onninen