Rola pomp cyrkulacyjnych w instalacjach grzewczych

Dodano: wtorek, 2.07.2024


Pompy cyrkulacyjne to urządzenia, które wykorzystywane są do wymuszenia obiegu cieczy w układach grzewczych, chłodzących czy do ogrzania ciepłej wody użytkowej. Wykorzystywanie pomp cyrkulacyjnych niesie ze sobą wiele korzyści, w tym pozwala ograniczyć straty cieplne w przypadku ogrzewania. Jak to się dzieje? I w jaki sposób ciśnienie w instalacji centralnego ogrzewania wpływa na działanie układu?

Pompy cyrkulacyjne w obiegu instalacji grzewczej w kotłowni na ścianie

Sprawdź pompy cyrkulacyjne w hurtowni Onninen

Jak pompy cyrkulacyjne minimalizują straty cieplne w instalacji grzewczej?

Pompa cyrkulacyjna to rozwiązanie niosące ze sobą wiele korzyści, ale jedną z najważniejszych jest realne ograniczenie strat cieplnych w instalacji, co z kolei pozwala zredukować koszty związane z ogrzewaniem. Efekt ten można osiągnąć dzięki szczególnym właściwościom urządzenia.

Pompa cyrkulacyjna Onnline CP 15-1,5 HAO056Montaż pompy cyrkulacyjnej w układzie pozwala na równomierne ogrzewanie wody w całym układzie. Fakt, że proces przebiega stale sprawia, że w instalacji woda podgrzewana jest stale, a temperatura wody zostaje utrzymana na tym samym poziomie. Dzięki temu można dość prosto uniknąć zimnych stref wewnątrz układu, co mogłoby pogorszyć efektywność grzewczą.

Eliminacja stref zimnych to jeden z aspektów utraty energii cieplnej. Drugą ważną kwestią jest to, że obecność pompy sprawia, że woda w układzie krąży szybciej. Zwiększenie tempa przepływu sprawia, że ryzyko utraty ciepła przez wodę krążącą w rurach zmniejsza się. Ciecz szybciej trafia ponownie do kotła, jeszcze zanim ulegnie znacznemu wychłodzeniu.

Kolejnym czynnikiem pozwalającym na ograniczenie strat cieplnych w instalacji grzewczej jest to, że pompa pozwala na szybsze osiągnięcie oczekiwanej i ustalonej temperatury w pomieszczeniach. Co to oznacza w praktyce? Że dzięki pompie system grzewczy może działać krócej na pełnej mocy, aby następnie utrzymać zadaną temperaturę przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii.

W nowoczesnych pompach istnieje możliwość wykorzystania automatyzacji w procesie sterowania urządzeniem. To duże udogodnienie, pozwalające na zaprogramowanie działania urządzenia, w zależności np. od pory dnia czy obecności domowników. Możliwości te pozwalają ograniczyć zużycie energii w sytuacji gdy maksymalna moc grzewcza nie jest potrzebna.

Jakie ciśnienie powinna mieć instalacja grzewcza?

Od wartości ciśnienia w instalacji grzewczej zależy, czy układ będzie pracował wydajnie i efektywnie. Ustalenie optymalnego ciśnienia zależy od kilku czynników, m.in. wysokości budynku, rodzaju instalacji czy specyficznych właściwości urządzeń końcowych. Można natomiast wskazać ogólne, uśrednione wytyczne dla określonych sytuacji.

Gdy instalacja jest zimna, a kocioł nie pracuje, ciśnienie początkowe wynosi zazwyczaj ok. 1,0-1,5 bara. Gdy kocioł grzewczy zostanie uruchomiony wartość ciśnienia w układzie wzrasta średnio o 0,3-0,5 bara. W czasie pracy ogrzewania wartość ta powinna utrzymywać się na poziomie od 1,5 do 2 barów. Dane te są charakterystyczne dla niższych budynków. Jeśli w obiekcie znajduje się kilka kondygnacji, wówczas efektywne ogrzanie całego obiektu może wiązać się z koniecznością zwiększenia ciśnienia nawet do 2-2,5 bara.

Wartość ciśnienia nie może być jednak zbyt duża. W zależności od stosowanych komponentów układu producent określa maksymalne, bezpieczne ciśnienie. Zazwyczaj nie powinno ono przekraczać 3 barów. Wiele ze stosowanych układów posiada specjalny zawór bezpieczeństwa.

Sprawdź pompy cyrkulacyjne w hurtowni Onninen

Obniżenie ciśnienia w instalacji grzewczej z pompą obiegową

Obniżenie ciśnienia w instalacji może mieć negatywny wpływ na efektywność działania całego układu. Warto wiedzieć, że pompa, jako urządzenie nie wpływa na regulację ciśnienia w układzie, jej zadanie jest zupełnie inne - odpowiada za równomierne i stałe rozprowadzanie wody w układzie. Obserwowane problemy z ciśnieniem mogą natomiast mieć związek z nieprawidłowym działaniem pompy instalacyjnej.

Pompa cyrkulacyjna Wilo-Star-Z NOVA A 4132761Jednym z najczęściej pojawiających się problemów jest awaria samego urządzenia.Może być uszkodzona, ale często zdarza się też jej zatkanie. Wbrew pozorom obecność zanieczyszczeń nie należy do rzadkości. Gdy pompa nie działa w pełni sprawnie lub została niewłaściwie zamontowana, to obieg wody może być utrudniony, a ciśnienie w całym układzie obniży się. Jest to konsekwencja tego, że pompa nie będzie w stanie efektywnie wymusić odpowiedniego obiegu wody.

Wśród często pojawiających się awarii wymienić należy także zatkany wirnik urządzenia. Gdy zanieczyszczenia z układu przedostaną się do wirnika, wówczas zdolność do pompowania wody spada, a to w konsekwencji prowadzić może do spadku ciśnienia w układzie grzewczym.

Obniżenie ciśnienia bez względu na to, czym jest spowodowane, wpływa niekorzystnie na działanie całego układu. Dlatego tak ważne jest utrzymanie urządzenia w doskonałej kondycji oraz właściwy dobór pompy do indywidualnych potrzeb konkretnej instalacji grzewczej.

W jaki sposób pompy cyrkulacyjne wpływają na efektywność grzewczą pomp ciepła?

Pompa obiegowa jest jednym z elementów, które odgrywają istotną rolę w instalacji opartych na pompach ciepła, wspomagając ich efektywne i optymalne wykorzystanie. Instalacja pompy ciepła pozwala na poprawienie parametrów działania układu. Zastosowanie optymalnie dopasowanego urządzenia sprawia, że przez wymiennik ciepła pompy oraz instalację grzewczą woda przepływa nieprzerwanie, nie występują również miejsca chłodniejsze, pogarszające efektywność. Pompa obiegowa sprawia, że wytworzone ciepło jest równomiernie rozprowadzane do wszystkich grzejników.

Pompa cyrkulacyjna Wilo-Star-Z NOVA T 4222650Wiedząc jak działa pompa cyrkulacyjna, rozumiejąc istotę procesu, można jednoznacznie stwierdzić, że układ oparty o pompy obiegowe i pompy ciepła to bardzo korzystne połączenie. Stały i równomierny przepływ wody ogranicza ryzyko wystąpienia strat cieplnych. Wymuszenie stałego przepływu wody sprawia, że nie eliminuje się ryzyko ochłodzenia cieczy, co pozwala na poprawę wydajności.

Połączenie pompy obiegowej i pompy ciepła poprawia wydajność działania, a dokładniej współczynnik wydajności COP. Gdy jego wartość jest wyższa, to znaczy, że zapotrzebowanie na energię pompy ciepła będzie mniejsze, a to z kolei prowadzi do oszczędności podczas eksploatacji.

Dzięki temu, że w układzie grzewczym zamontowano pompę obiegową, to system ten ma możliwość lepszego i szybszego reagowania na zmiany poziomu temperatury w pomieszczeniach. Fakt ten energia zużywana jest w sposób bardziej ekonomiczny.

Montując pompę cyrkulacyjną możliwe jest utrzymanie stałego i równomiernego przepływu, dzięki temu ciepła woda jest stale obecna w układzie. W praktyce pozwala to ograniczyć cykle pracy pompy ciepła na pełnej mocy w stosunkowo krótkich okresach czasu. Zmniejszenie częstotliwości włączeń urządzenia ma tzw. moc szczytową wydłuża żywotność pompy ciepła oraz pozwala zaoszczędzić energię.

Jaki współczynnik efektywności energetycznej powinna mieć pompa cyrkulacyjna?

Pompa cyrkulacyjna Grundfos UP 20-15N 59641500Zapewnienie optymalnego wykorzystania możliwości, jakie niosą ze sobą pompy cyrkulacyjne wymaga właściwego dopasowania parametrów poszczególnych komponentów oraz uwzględnienie specyfiki danego obiektu. Instalacja dzięki pompie obiegowej posiada stały dostęp równomiernie rozprowadzonej wody o ustalonej temperaturze w układzie. Wybierając odpowiednie rozwiązanie najlepiej jest stawiać na urządzenia dobrej jakości, aby mieć pewność, że wszystko działało będzie prawidłowo.

Jednym z przykładów jest pompa cyrkulacyjna CP 15-1,5 Onnline, dedykowana do CWU. Jest to model z jedną prędkością obrotową, który do działania potrzebuje napięcia nominalnego 230 V. Tę pompę można stosować także do wody pitnej.

Innym wartym uwagi przykładem jest pompa cyrkulacyjna Wilo-Star-Z Nova A. Korpus pompy wykonany jest z mosiądzu, co gwarantuje jej wysoką wytrzymałość i odporność na korozję. Dużą zaletą jest to, że ta jednofazowa pompa wytrzymuje maksymalne ciśnienie robocze rzędu 10 barów, a także maksymalną temperaturę wody rzędu 95 stopnia Celsjusza. Urządzenie nie pobiera wiele energii, co jest dodatkowym atutem.

Sprawdź pompy cyrkulacyjne w hurtowni Onninen