Optymalne wykorzystanie energii elektrycznej jest kluczowe, dla zapewnienia bezpiecznej i efektywnej pracy układu przesyłającego oraz podpiętych do sieci urządzeń końcowych. Kompensację mocy biernej zapewniają specjalne rozwiązania, instalowane w obrębie sieci. Czym jest moc bierna, jak wpływa na prawidłowe i sprawne, a jednocześnie ekonomiczne działanie układu?
Sprawdź kompensatory mocy biernej w hurtowni Onninen
Czym jest moc bierna?
W fizyce moc bierna jest pojęciem, które odnosi się do elektryczności. Używane jest w kontekście przesyłania energii, w sieciach prądu przemiennego. Mimo że moc bierna nie wykonuje pracy tak jak moc czynna, to jest ona niezbędna do prawidłowego działania układu i efektywnego przesyłu. Dzięki mocy biernej możliwe jest utrzymanie pola magnetycznego i elektrycznego wewnątrz urządzeń, takich jak transformatory, kondensatory czy silniki.
W układzie elektrycznym moc bierna krąży, nie wykonując użytecznej pracy, pomiędzy odbiornikiem a źródłem tejże mocy. Wartość mocy biernej to różnica mocy fazowej prądu i napięcia. Jest ona ważna dla działania układu, należy mieć jednak świadomość, że gdy jest jej zbyt dużo, to przesyłanie energii w układzie stanie się mało efektywne i stanie się źródłem strat energetycznych.
Wpływ kompensacji mocy biernej na sprawność instalacji elektrycznej
Żeby poprawić efektywność działania całej instalacji przesyłu prądu, konieczna jest kompensacja mocy biernej (nN). W ten sposób można zoptymalizować działanie układu. Właściwie przeprowadzona kompensacja pozwala ograniczyć straty energii. Obecność mocy biernej sprawia, że ilość prądu przepływającego przez przewody układy jest większa. Dzięki odpowiedniej kompensacji mocy biernej możliwe jest jej zredukowanie, co w konsekwencji pozwala ograniczyć stratę mocy czynnej. Dzięki redukcji straty są mniejsze nie tylko w obrębie przewodów, ale też w obrębie transformatorów czy silników.
Konsekwencją wprowadzenia kompensacji mocy biernej jest zwiększenie wydajności mocy czynnej. W praktyce oznacza to, że ta sama wartość mocy czynnej może być przesyłana przy wykorzystaniu mniejszej ilości energii, zwiększa się zatem pojemność przesyłowa. Ilość energii użytecznej przesyłanej zwiększa się, bez konieczności kosztownej rozbudowy infrastruktury.
Pozytywny wpływ kompensacji mocy biernej obserwowany jest także w aspekcie wartości współczynnika mocy, którego wartość jest zazwyczaj bliska 1. Wyższa wartość współczynnika oznacza, że ilość mocy pozornej, jaka jest wykorzystywana w procesie dostarczania mocy czynnej, pozwala na efektywniejsze wykorzystywanie dostępnej energii. W konsekwencji oznacza to ograniczenie wydatków na energię elektryczną.
Sprawdź kompensatory mocy biernej w hurtowni Onninen
Jak kompensatory mocy biernej wpływają na jakość energii elektrycznej?
Efektywność działania sieci przy zastosowaniu kompensacji mocy biernej pozwala na realną poprawę stabilności układu oraz jakości napięcia. Stabilizacja poziomu napięcia jest jednym z pożądanych efektów kompensacji, zapewnia bowiem prawidłowe działanie urządzeń elektrycznych. Dzięki ograniczeniu wahań napięcia zmniejsza się ryzyko wystąpienia awarii sieci, a sprzęty do niej podłączone są bezpieczniejsze. Poprawa jakości prądu pozwala zwiększyć żywotność sprzętów.
Jako kompensatory mocy biernej wykorzystywane są przede wszystkim odpowiednie kondensatory, dławiki, pozwalające na poprawę parametrów sieci. Energetyka i systemy odgromowe oraz kompensatory to kluczowe elementy, które dla bezpieczeństwa działania układu powinny znaleźć się w każdym układzie energetycznym.
Kompensatory mocy biernej w hurtowni Onninen
Moc bierną należy efektywnie wykorzystać, ponieważ pozwala to na realne oszczędności oraz poprawę efektywności działania całego układu sieci elektroenergetycznej. Działanie to jest możliwe przy wykorzystaniu odpowiednich urządzeń, takich jak kompensator mocy biernej pojemnościowej SMONE 400 V .4kVAR SM-KMBP-2.4-0.4-4L-W 106054. Redukcja poboru mocy biernej sprawia, że możliwe jest efektywne i optymalne zarządzanie dostępnymi zasobami energetycznymi. Urządzenie stwarza nowe możliwości, ze względu na naścienną konstrukcję może być stosowane m.in. w biurach, warsztatach, czy innych specjalistycznych gabinetach, w których za kompensacją mocy biernej stoją realne oszczędności.
W ofercie dostępne są również modele, takie jak Kompensator mocy biernej SVG 50 kVAR 400V z panelem wersja naścienna SM-SVG-50-0.4-4L-W 106003, pozwalające na aktywną i dynamiczną kompensację. Urządzenie, dzięki któremu można ograniczyć zarówno moc bierną pojemnościową, jak i indukcyjną. Jest to nowoczesny sprzęt, który działa o specjalnie opracowane algorytmy, które wykrywają przesunięcia fazowe, redukując ich wpływ oraz ilość mocy biernej. Sprzęt, w którym zastosowano kolorowy panel dotykowy, ułatwiający obsługę. Dzięki możliwości podłączenia dodatkowego, zewnętrznego panelu HMI jest to rozwiązanie cechujące się dużą elastycznością. Cechą, która wyróżnia to urządzenie, jest funkcja pozwalająca na eliminację asymetrii trójfazowej, co z kolei wpływa korzystnie na ogólną wydajność sieci.
W ofercie Onninen dostępne są również kondensatory, jak np. kondensator gazowy Elma Energia MKG niskich napięć z czujnikiem temperatury KG_MKG-2,5-400. Jest to kondensator trójfazowy, o którym mówi się, że jest rozwiązaniem najnowszej generacji. Na cylindrycznej obudowie znajdują się zabezpieczenia nadciśnieniowe, które w końcowym etapie żywotności urządzenia odpowiadają za zerwanie połączenia elektrycznego. Wszystko dla zwiększenia bezpieczeństwa, ponieważ zabezpieczenie zapobiega rozerwaniu urządzenia. Dużym atutem jest wysoka wydajność kondensatorów gazowych, a także wbudowany czujnik temperatury, z łącznikiem rozwiernym. Czujnik otwiera się, gdy urządzenie osiągnie temperaturę +60 stopni Celsjusza. Pozwala to chronić nie tylko urządzenie, ale też baterie kondensatorów. Długa żywotność i niskie straty mocy czynnej zasilania to zalety, które skłaniają do stosowania kompensatorów. Jak podają producenci okres eksploatacji wynosić może nawet 120 000 godzin. Nawet w końcowym etapie żywotności, gdy dojdzie do rozszczelnienia obudowy, urządzenie to może pracować jeszcze do 15 000 godzin.