Wsporniki montażowe to elementy konstrukcyjne, wykorzystywane do mocowania urządzeń, maszyn lub innych elementów. Są one przyczepiane m.in. do ścian lub innych elementów konstrukcyjnych. Dostępne w różnych rozmiarach i kształtach pozwalają na solidne podparcie. Jakie są rodzaje wsporników montażowych, ile są w stanie wytrzymać i jakie znaczenie mają przy wykonywaniu tras kablowych?
Sprawdź wsporniki montażowe w hurtowni Onninen
Jakie są rodzaje wsporników montażowych?
W praktyce termin wsporniki montażowe to bardzo szeroki asortyment produktów, różniących się między sobą kształtem, rozmiarem czy zastosowaniem. Ich zastosowanie jest konieczne, aby prowadzone trasy kablowe były w pełni bezpieczne i stabilne.
W zależności od wariantu instalacji i potrzeb danego projektu wykorzystywane są różne warianty wsporników, w tym m.in. wsporniki:
- drążone, w których znajdują się specjalne otwory lub wyżłobienia, które ułatwiają prowadzenie kabli, mogą być montowane do ścian, sufitów lub innych elementów nośnych konstrukcji;
- zaciskowe, które wyposażone są w specjalne zaciski lub klamry, dzięki którym kable utrzymywane są stabilnie w miejscu, ich zaletą jest możliwość regulacji, co pozwala dopasować zacisk do rozmiaru kabli;
- zawieszane, dzięki którym instalację kablową można zawiesić przy suficie, na konstrukcjach nośnych, jak np. belki czy specjalne szyny;
- mocowane na taśmę, wyposażone w mocną i wytrzymałą taśmę oraz zaciski, pozwalają na solidne przyczepienie do różnych powierzchni, w tym betonu, drewna, metalu, dużą zaletą jest to, że do ich przymocowania nie są potrzebne wiercone otwory;
- do rur kablowych, to szczególny rodzaj wsporników, który dedykowany jest do zamocowania rur kablowych.
Poszczególne wsporniki sprawdzają się w określonych sytuacjach, dlatego wybór odpowiedniego wariantu powinien uwzględniać indywidualne cechy wybranego projektu.
Zastosowanie wsporników montażowych w systemach tras kablowych
Trasy kablowe wykonywane są zgodnie z odpowiednio przygotowywanymi projektami. Ich solidne i trwałe wykonanie wymaga wykorzystania szeregu elementów konstrukcyjnych, takich jak m.in. właśnie wsporniki. W systemach tras kablowych pełnią one niebywale ważną rolę, pozwalają bowiem prowadzić kable wzdłuż ściany, sufitów lub innych elementów konstrukcyjnych, dzięki czemu całość zyskuje funkcjonalny i praktyczny wymiar. Dzięki dobrze wykonanym trasom kable zyskują odpowiednie zabezpieczenie, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia.
Drugim istotnym czynnikiem przemawiającym za wykorzystaniem wsporników jest to, że dzięki nim można bez trudu utrzymać właściwe odstępy między poszczególnymi kablami. Jest to sposób na to, aby uniknąć problemów z zakłóceniami.
Ile jest w stanie wytrzymać wspornik montażowy?
Każdy wspornik montażowy posiada odpowiednią specyfikację techniczną, w której producent określa szczegółowe informacje na temat zastosowania i ewentualnego maksymalnego obciążenia. To, ile może wytrzymać wspornik, zależy przede wszystkim od materiałów, z jakich został wykonany, rodzaju instalacji itp.
Wybierając wsporniki do tras kablowych, koniecznie trzeba sprawdzić maksymalne obciążenie, bo tylko właściwy dobór komponentów zapewnia solidny montaż.
Wsporniki montażowe w hurtowni Onninen
W hurtowni Onninen dostępne są różne warianty wsporników montażowych. Jednym z najbardziej popularnych jest wspornik kątowy BIS marki Walraven. Wykorzystywany jest w celu zwiększenia możliwości obciążenia konstrukcji ściennych. Model ten może być montowany zarówno nad, pod, jak i z boku konsoli. Wykonany z wysokiej jakości stali. Doskonale pasuje do szyn BIS RapidStrut.
Alternatywnym rozwiązaniem jest wspornik montażowy z CEE16 typ GT2. Jest on wykonany ze stali. Wielkość znamionowa tego modelu wynosi 2. Wyposażone w gniazdo siłowe CEE 16 A. Wspornik ten można montować w kasetach zasilających, o wielkości znamionowej 2, 4, 6 lub R7. Dużą zaletą jest to, że wspornik jest wyposażony w obudowę ochronną i odciążenie ciągu. Wspornik montażowy doskonale sprawdzi się kanałów podpodłogowych, w tym także tych, które są zalewane betonem. Może być montowany w podłogach drążonych i podwójnych. Powierzchnia wspornika jest cynkowana, co zapewnia elementowi wysoką trwałość.
W asortymencie Onninen znajdują się także wsporniki montażowe do GE2F typ MTGE2F marki OBO Bettermann. Wykonany jest ze stali nierdzewnej. Kształt stelażu ułatwia montaż urządzeń instalacyjnych przy pomocy śrub. W tym wariancie można bez trudu przymocować dwa urządzenia. Dużym atutem jest łatwość montażu.