Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej – jak się do niej przygotować?

Dodano: piątek, 2.09.2022


Coraz wyższe ceny energii elektrycznej oraz ogrzewania sprawiają, że użytkownicy instalacji fotowoltaicznych zaczynają decydować się na ich rozbudowę. Rozwiązanie to zyskuje na popularności szczególnie dlatego, że ci, którzy przyłączyli się do sieci przed zmianą przepisów, nawet po rozbudowie mogą w niektórych przypadkach rozliczać się na starych zasadach. O czym warto pamiętać, planując taką inwestycję? Podpowiadamy!

Montaż dodatkowych paneli fotowoltaicznych na dachu budynku

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kiedy warto rozbudować instalację fotowoltaiczną i o czym przy tym pamiętać,
  • jak przygotować się do rozbudowy,
  • jak wygląda proces rozbudowy,
  • w jakie narzędzia i produkty warto się zaopatrzyć.

Czy instalacje fotowoltaiczne można rozbudować?

Krótko mówiąc: tak, nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Z tego względu coraz więcej użytkowników instalacji PV chce zainwestować w dodatkowe panele fotowoltaiczne. Wiele osób początkowo decydowało się jedynie na niewielką liczbę paneli, traktując je jako dodatkowe źródło energii lub niedostatecznie szacując zapotrzebowanie na prąd. Zmieniająca się sytuacja na rynku surowców oraz inflacja sprawiają jednak, że dziś coraz częściej zapadają decyzje o rozbudowie instalacji.

Ograniczeniem może być jedynie powierzchnia dachu, chociaż tutaj z pomocą przychodzą instalacje naziemne. Takie rozwiązanie pozwala na rozbudowę i montaż fotowoltaiki nawet w miejscach, gdzie dach jest niekorzystnie usytuowany pod względem ekspozycji na nasłonecznienie.

O czym pamiętać rozbudowując instalację fotowoltaiczną?

Trzeba pamiętać, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej może wpłynąć na system rozliczeń, bowiem system opustów zależy od wielkości instalacji. Każda instalacja PV przyłączona do sieci do 1 kwietnia 2022 r. jest rozliczana na zasadzie net–meteringu. Oznacza to, że instalacje fotowoltaiczne o wielkości do 10 kWp za każdą kWh oddaną do sieci elektroenergetycznej mogą odebrać później 0,8 kWh. Natomiast dla instalacji, których wielkość przekracza 10 kWp, współczynnik ten wynosi 1:0,7.

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu domu mieszkalnegoPowiększona instalacja fotowoltaiczna w większości przypadków nie spowoduje utraty prawa do korzystania z systemu opustów, a jedynie zmieni wartość współczynnika. Dopiero instalacje PV rozbudowane do wielkości powyżej 50 kWp będą wymagały przejścia na system rozliczeń polegający na sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej.

Sprawdź ofertę fotowoltaiki w hurtowni Onninen

Jak przygotować się do rozbudowy instalacji fotowoltaicznej?

Większość prac przy rozbudowie instalacji fotowoltaicznej pokrywa się z tymi, jakie są wykonywane przy budowie nowej instalacji. Niemal każdy specjalista zajmujący się montażem paneli powinien więc być w stanie dokonać rozbudowy.

Najważniejszą sprawą jest sprawdzenie wydajności falownika. Żadna instalacja fotowoltaiczna nie może obyć się bez tego urządzenia, które zamienia wytwarzany z energii słonecznej prąd stały na używany w sieci prąd zmienny. Jego wielkość jest dobierana na podstawie liczby modułów produkujących energię, więc przy rozbudowie instalacji może okazać się, że niezbędny będzie nowy, wydajniejszy falownik. Decydując się na wykorzystanie zainstalowanego uprzednio falownika, należy upewnić się, że uzyskał on certyfikat Nc RfG i znajduje się na liście urządzeń certyfikowanych, publikowanej przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). Jeżeli w trakcie rozbudowy zostanie stwierdzony brak takiego dokumentu, konieczna będzie wymiana falownika, nawet mimo mocy znamionowej pozwalającej na jego dalszą pracę z rozbudowywaną instalacją.

Drugą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest dobranie liczby, rodzaju i wielkości paneli do zwiększonych potrzeb, także tych prognozowanych. Na podstawie dotychczasowego bilansu energetycznego specjalista powinien być w stanie pomóc w doborze rozwiązań, które będą najbardziej opłacalne dla inwestora.

Jak wygląda proces rozbudowy?

Rozbudowa i montaż instalacji fotowoltaicznej to procedury bardzo podobne. W pierwszej kolejności na dachu trzeba umieścić konstrukcję wsporczą, która umożliwi montaż dodatkowych paneli fotowoltaicznych. Niezbędne jest też podłączenie okablowania, które będzie odprowadzać wyprodukowaną energię elektryczną do serca całego systemu, jakim jest inwerter. W tym przypadku będzie można wykorzystać wcześniej ułożoną instalację elektryczną. Wielkość instalacji trzeba dopasować do zainstalowanego inwertera, a jeśli ma on zbyt małą wydajność, konieczna będzie jego wymiana. O przeprowadzonej rozbudowie należy również powiadomić zakład energetyczny.

Jakie narzędzia są niezbędne do rozbudowy instalacji PV?

Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej na dachu domu mieszkalnegoDoświadczeni fachowcy wiedzą, jak ważne są dobre narzędzia, dzięki którym prace montażowe można wykonać znacznie szybciej. Dotyczy to zarówno narzędzi ręcznych, jak i elektronarzędzi. Wybierając klucze płaskie, oczkowe lub nasadowe, warto postawić na renomowanego producenta, jakim jest Ironside, którego wyroby są dostępne w ofercie hurtowni instalacyjnej Onninen. W pracach na wysokościach sprawdzą się elektronarzędzia zasilane akumulatorowo. Brak przewodu ułatwia pracę i dodatkowo niweluje ryzyko zaplątania się w kabel zasilający. Jeżeli potrzebujesz sprawdzonych narzędzi, w hurtowni Onninen możesz zaopatrzyć się w elektronarzędzia marki Scheppach.

Sprawdź ofertę elektronarzędzi w hurtowni Onninen

Panele fotowoltaiczne, których nie może zabraknąć przy rozbudowie

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się przede wszystkim z paneli PV. To od ich jakości będzie zależeć wydajność całego systemu. Oczywiście niemałą rolę odgrywa też falownik i jego parametry, ale przy rozbudowie najważniejsze jest zwiększenie liczby paneli. Warto przy tym postawić na panele o długiej żywotności. Nie bez znaczenia pozostaje również istniejąca konfiguracja łańcuchów. Decydując się na zakup nowych modułów fotowoltaicznych (prawdopodobnie innych niż te, które są już zainstalowane), należy upewnić się, że możliwe będzie ich przyłączenie do odrębnego MPPT falownika, w przeciwnym wypadku ich wydajność może zostać ograniczona prądowo do wartości modułów już zainstalowanych, kiedy zdecydujemy się na ich montaż we wspólny łańcuch. W przypadku konieczności zainstalowania pojedynczych modułów do już istniejących stringów, pomocne okaże się zainstalowanie optymalizatorów mocy.

Moduły JA Solar, dostępne w ofercie Onninen, różnią się m.in. wymiarami oraz mocą, dzięki czemu można dostosować je do własnych potrzeb.

  • Moduł fotowoltaiczny JA Solar JAM54S31-395/MR_FB to full black złożony z monokrystalicznych ogniw fotowoltaicznych, umieszczonych na czarnym podłożu. Charakteryzują się one najwyższą wydajnością spośród wszystkich rodzajów ogniw. Moduł ma wymiary 1,722 x 1,134 x 0,03 m, waży 21,5 kg i moc 395 Wp.
  • Moduł Fotowoltaiczny JA Solar JAM72S20-460/MR_BF wyróżnia się dużą mocą przy pośrednim wymiarze. Został wykonany w technologii ogniw połówkowych, które cechuje niższa rezystencja wewnętrzna w porównaniu do paneli opartych na klasycznej konstrukcji. Moduł ma wymiary 2,112 x 1,052 x 0,035 m, waży 24,5 kg i moc 460 Wp.
  • Panele fotowoltaiczne pod instalacje gruntowe wymagają dużej mocy. Panel fotowoltaiczny JA Solar JAM72S30 545 to najlepsza propozycja do tego typu instalacji. Z wszystkich proponowanych produktów ma największe wymiary 2,279 x 1,134 x 0,035 m oraz moc – 545 Wp. Waży 28,6 kg.

Rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej to dobra strategia obronna w czasach rosnącej niepewności co do cen energii. Postaw na panele o dobrych parametrach i wysokiej jakości, zadbaj o dostateczną wydajność pozostałych komponentów i zatrudnij dobrego fachowca, a rachunki za prąd będą Ci niestraszne.

Sprawdź ofertę paneli JA Solar w hurtowni Onninen

Panele fotowoltaiczne 500 W
Panele pv
Wyłącznik przeciwpożarowy fotowoltaika