Rozdzielacze KAN-therm - co wybrać, o czym pamiętać?

Dodano: czwartek, 25.02.2021


Rozdzielacze, jedne z najbardziej popularnych elementów instalacji hydraulicznych, to urządzenia umożliwiające indywidualne zasilanie poszczególnych punktów poboru wody, urządzeń bądź pojedynczych sekcji grzewczych. Ze względu na rodzaj instalacji różnią się nie tylko materiałem, ale przede wszystkim konstrukcją i funkcjonalnością. Rozbudowana oferta tych urządzeń umożliwia optymalny dobór do konkretnej instalacji, niemniej jednak może też stwarzać wiele problemów z wyborem konkretnego typu. Na co w takim razie zwracać uwagę i o czym warto wiedzieć, decydując się na dany produkt.

Rozdzielacze KAN-therm - co wybrać, o czym pamiętać

Wykonanie instalacji grzewczej grzejnikowej w układzie rozdzielaczowym jest bardzo popularną praktyką, dlatego na rynku instalacyjnym dostępnych jest bardzo dużo różnych typów urządzeń umożliwiających jej budowę. W ofercie Systemu KAN-therm możemy znaleźć kilka kompletnych rozwiązań, różniących się materiałem wykonania, konstrukcją oraz funkcjonalnością, które służą do wykonania takiej instalacji. Wśród nich wyróżnić możemy rozdzielacze mosiężne oraz wykonane ze stali węglowej. Do grupy rozdzielaczy mosiężnych zaliczają się konstrukcje oznaczone serią 61, 81, 82 oraz 74.

Zobacz rozdzielacze KAN-therm w hurtowni Onninen

Rozdzielacze do ogrzewania podłogowego

Pierwsze dwa rozdzielacze, tj. seria 61 i 81, są stosunkowo proste i składają się z mosiężnych belek (z nyplami G3/4” – seria 61 lub bez nypli z gwintem wewnętrznym 1/2” – seria 81) o wymiarze profilu 1”. Belki z jednej strony zakończone są gwintem wewnętrznym 1”, zaś z drugiej zaślepione mosiężnym korkiem z własnym uszczelnieniem. Obie belki zamocowane są w stalowych ocynkowanych obejmach, wyposażonych w gumowe wkłady, które odpowiadają za tłumienie drgań i hałasu pochodzącego z instalacji. W obu przypadkach rozstaw otworów oraz nypli wynosi 50 mm. Belka górna oraz dolna, zarówno w rozdzielaczu serii 61, jak i 81, w jej górnej części wyposażona jest dodatkowo w otwór z gwintem wewnętrznym 1/2”. Jest to miejsce do zainstalowania odpowietrznika.

Rozdzielacz do podłogówki KAN-therm serii 74

Rozdzielacz serii 74 ma belki mosiężne wyposażone w zawory odcinające. Dzięki nim możliwe jest całkowite odcięcie przepływu przez dany odbiornik ciepła (np. grzejnik) i jego swobodny demontaż. Rozdzielacz serii 74 wymaga instalowania sekcji spustowo-odpowietrzającej na końcu belki, dlatego też nie jest on standardowo wyposażony w korek zaślepiający.

Rozdzielacz do podłogówki KAN-therm serii 10 i 20

Kolejną grupę, tym razem produktów wykonanych ze stali węglowej, stanowią rozdzielacze serii 10 i 20. Ich konstrukcja jest niemal wierną kopią konstrukcji rozdzielaczy mosiężnych serii 61 i 81. Rozdzielacze pokryte są z zewnątrz trwałą powłoką malarską zabezpieczającą belki przed korozją. Ze względu na proces korozji rozdzielacze te należy stosować tylko i wyłącznie w zamkniętych, ciśnieniowych instalacjach grzewczych.

Instalacje ogrzewania/chłodzenia płaszczyznowego – podłogowe, ścienne

Instalacje ogrzewania bądź chłodzenia płaszczyznowego (podłogowe lub ścienne) są instalacjami, w których rozdzielacz odpowiedzialny jest za równomierną dystrybucję medium do poszczególnych pętli grzewczych lub chłodzących. Także i w tym przypadku w ofercie Systemu KAN-therm znajdziemy kilka różnych konstrukcji i rodzajów wykonania tych urządzeń. W odróżnieniu od rozdzielaczy dla CO belki rozdzielacza dla OP są wyposażone w zawory regulacyjne bądź przepływomierze umożliwiające regulację hydrauliczną całej instalacji. Dzięki temu czynnik grzewczy lub chłodzący będzie płynął równo do wszystkich pętli, zapewniając tym samym poprawną pracę całej instalacji OP.

W przypadku wersji mosiężnych wyróżnić możemy aż cztery różne konstrukcje. Rozdzielacze serii 51 oraz 55A umożliwiają jedynie regulację hydrauliczną instalacji dzięki zaworom regulacyjnym lub przepływomierzom zainstalowanym na dolnych belkach rozdzielacza. Rozdzielacze serii 71A oraz 75A, poza wspomnianymi zaworami regulacyjnymi i przepływomierzami, mają dodatkowo zawory termostatyczne, zainstalowane na górnych belkach. Umożliwiają one dodatkowy montaż elementów automatyki (siłowników elektrycznych), dzięki którym mamy możliwość sterowania pracą całej instalacji OP. Każdy z wyżej wymienionych rozdzielaczy ma belki o rozmiarze 1” wyposażone w nyple G3/4” (Eurokonus) do podłączenia pętli OP.

Rozdzielacze serii N75A

Rozdzielacze KAN-therm - co wybrać, o czym pamiętaćNowością w ofercie Systemu KAN-therm są rozdzielacze do OP wykonane ze stali nierdzewnej, oznaczone serią N75A. Rozdzielacze serii N75A wyposażone są w przepływomierze oraz zawory termostatyczne do zainstalowania siłowników automatyki sterującej. Ten typ rozdzielacza ma także wbudowaną sekcję spustowo-odpowietrzającą – jest ona zainstalowana jako dodatkowy obwód grzewczy/chłodzący. W odróżnieniu od wszystkich wersji mosiężnych, rozdzielacz serii N75A ma zwiększony rozmiar belki, który w tym wykonaniu wynosi 11/4”. Dzięki takiej konstrukcji rozdzielacz umożliwia uzyskanie znacznie większych przepływów, a tym samym pozwala na przenoszenie znacznie większych mocy. Stosując rozdzielacze serii N75A, mamy możliwość obsługi większych powierzchni grzewczych bądź chłodzących. Zobacz rozdzielacze KAN-therm w sklepie

Zobacz rozdzielacze KAN-therm w hurtowni Onninen

Rozdzielacz ogrzewanie podłogowe
Rozdzielacz KAN-therm
Rozdzielacz do podłogówki