Gdy dom znajduje się już w stanie surowym zamkniętym, nadchodzi czas na montaż instalacji elektrycznej. Przewody instalacyjne można poprowadzić na dwa sposoby: podtynkowo lub natynkowo. Jakie są różnice między instalacją elektryczną wtynkową a natynkową i które rozwiązanie wybrać? Odpowiadamy.
Sprawdź rozdzielnice elektryczne w hurtowni Onninen
W jakich pomieszczeniach sprawdzi się instalacja elektryczna natynkowa?
Instalacje natynkowe opierają się na elementach zamocowanych na ścianach, co z jednej strony ułatwia montaż i demontaż, wprowadzanie modyfikacji oraz przeprowadzanie prac konserwacyjnych i naprawczych, ale z drugiej istotnie wpływa na estetykę wnętrza. W nowoczesnym budownictwie spotykane są one znacznie rzadziej od podtynkowych. Nie wymagają wykonywania bruzd.
Kable układane są w różnego typu korytach i przewodach lub mocowane do podłoża za pomocą specjalnych uchwytów. Instalacja natynkowa znajduje zastosowanie w pomieszczeniach przemysłowych oraz wszędzie tam, gdzie z różnych powodów nie ma możliwości poprowadzenia instalacji podtynkowo, np. w obiektach zabytkowych, budynkach drewnianych czy konstrukcjach metalowych.
Ponadto instalację natynkową często można spotkać w miejscach o funkcji czysto użytkowej, jak piwnica, garaż, pomieszczenie gospodarcze, domek działkowy itp. Należy pamiętać, że przewody w instalacji natynkowej mogą być bardziej narażone na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne, dlatego wymagają odpowiedniego do warunków zabezpieczenia.
Kiedy lepszym rozwiązaniem będzie instalacja elektryczna podtynkowa?
Do montażu instalacji podtynkowej przekonują przede wszystkim względy estetyczne oraz aspekt bezpieczeństwa. W instalacjach wtynkowych wszystkie elementy, za wyjątkiem gniazdek i przełączników, zostają ukryte w ścianach budynku (pod tynkiem), co dla wielu inwestorów ma kluczowe znaczenie.
Aranżacja nie cierpi wskutek widocznych kabli i przewodów. Instalacje wtynkowe są standardem we współczesnych domach i mieszkaniach. Zabudowanie okablowania jest lepszym (bezpieczniejszym) rozwiązaniem, gdy w budynku przebywają dzieci lub zwierzęta. Pomaga zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom. Instalacja wtynkowa jest też skuteczniej chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Przewód biegnący w ścianie, suficie lub podłodze może zostać dodatkowo zabezpieczony przez peszel elektryczny o określonej wytrzymałości (przewody często prowadzone są w specjalnych rurkach, czyli peszlach). Obawy inwestorów dotyczą głównie pracochłonnego i kosztownego montażu instalacji oraz kłopotliwego usuwania ewentualnych uszkodzeń, ponieważ ukrycie okablowania w ścianach wymaga ich kucia w razie problemów. Na szczęście prawidłowo wykonana instalacja elektryczna, na bazie wysokiej jakości komponentów, jest co do zasady bezawaryjna i długowieczna.
Poza tym doświadczeni projektanci i wykonawcy instalacji elektrycznych są w stanie doradzić swoim klientom, które elementy systemu można swobodnie zabudować, a które bezpieczniej będzie poprowadzić w listwach przypodłogowych. Taki zabieg powoduje, że przewody zostają skutecznie ukryte, ale pozostają łatwo dostępne, więc ewentualne naprawy stają się zdecydowanie mniej pracochłonne.
Która instalacja elektryczna będzie tańsza - instalacja podtynkowa czy natynkowa?
Instalacja natynkowa praktycznie zawsze jest tańsza w montażu, ponieważ nie wymaga rycia głębokich bruzd w ścianach, do czego potrzebna jest bruzdownica do betonu, a następnie zamurowywania przewodów w tynku, jak w przypadku instalacji podtynkowej. Gdy dojdzie do uszkodzenia fragmentów ukrytych w murze, często konieczne jest kucie ściany, co zwykle wiąże się z usługami fachowca, użyciem profesjonalnych narzędzi oraz przeprowadzaniem (ponownych) prac wykończeniowych. Z drugiej strony, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nowoczesne instalacje podtynkowe są wysoce niezawodne i do uszkodzeń zabudowanych przewodów dochodzi niezwykle rzadko.
Profesjonalistów świadczących usługi elektryczne oraz właścicieli sklepów i firm budowlano-remontowych, zapraszamy do zapoznania się z ofertą hurtowni elektrycznej Onninen. W naszym asortymencie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, do stworzenia efektywnej i niezawodnej instalacji elektrycznej natynkowej i podtynkowej. Kategorię aparatura elektryczna tworzy aktualnie kilkadziesiąt tysięcy produktów pochodzących od czołowych, polskich i zagranicznych producentów. Specjaliści Onninen służą wsparciem technicznym.