Rury miedziane do wody - co powinniśmy o nich wiedzieć?

Dodano: czwartek, 11.05.2023


Planując wymianę lub stworzenie instalacji wodociągowej, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników. Jednym z ważniejszych jest dobór rur. Polecane są szczególnie rury miedziane, gdyż cechują się doskonałymi właściwościami. Poznajmy je, dowiadując się przy okazji innych przydatnych informacji na temat tego typu rur.

Rury miedziane

Sprawdź rury miedziane w hurtowni Onninen

Miedź w instalacjach wodociągowych - czym się charakteryzuje?

Miedź wydobywana już była w starożytności, a jej właściwości są nie do przecenienia. Obok żelaza miała niebagatelne znaczenie dla rozwoju cywilizacji ludzkiej. Obecnie stosuje się ją w ogromnej ilości obszarów, zwłaszcza w produkcji przewodów elektrycznych, pokryć dachowych, maszyn przemysłowych i instalacji wodociągowych. I właśnie to ostatnie zastosowanie interesuje nas szczególnie w kontekście omawianego tu tematu.

Miedź bowiem - jako materiał bakteriostatyczny - wykorzystuje się powszechnie do wykonywania instalacji wody pitnej. To oznacza, że miedziana instalacja zapobiega rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów, nie wpływając jednocześnie ani na smak, ani na zapach wody. Co więcej, w tego rodzaju instalacjach można bez przeszkód przeprowadzać dezynfekcję termiczną w bardzo wysokich temperaturach, bo w ponad 70 stopniach Celsjusza. Pozwala to zwalczyć bakterie, nie powodując przy tym żadnych negatywnych skutków dla trwałości instalacji.

Jakość wody w rurach miedzianych

Rura miedziana twardaMateriał, z jakiego wykonana jest instalacja wodociągowa, ma niebagatelny wpływ na jakość wody pitnej. W przypadku rur miedzianych możemy być pewni, że w żaden sposób nie zostanie ona zanieczyszczona. W tym kontekście bardzo ważne są wytyczne, jakie powinna spełniać woda płynąca przez tego rodzaju instalacje. Po pierwsze musi mieć odczyn pH>7. Druga istotna kwestia to zawartość jonów azotanowych mniejsza od 30mg/l. I wreszcie po trzecie - stosunek zasadowości ogólnej do jonów siarczanowych musi być większy od 2. Nieprzypadkowo instalacje miedziane muszą być wykonane z rur w zgodzie z normą PN-EN 1057. Norma to określa najważniejsze wymagania dotyczące między innymi własności mechanicznych, składu chemicznego, wymiarów i tolerancji, jakości i czystości powierzchni itp. Temat wymagań jest dużo obszerniejszy, dlatego warto zatrzymać się dłużej przy tych zagadnieniach.

Instalacje wodne z miedzi - wymagania

Wspomnieliśmy w poprzednim akapicie o normie PN-EN 1057 i związanych z nią wymaganiach, lecz warto pamiętać, że stosowanie rur miedzianych w instalacjach wody pitnej wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Dotyczy to między innymi minimalnej grubości ścianki rury miedzianej, która nie może być mniejsza niż 1 milimetr. Co równie istotne, wykluczone jest stosowanie kolanek, dopuszczalne są tylko łuki. Oddziałuje to bowiem bezpośrednio na prędkości przepływu. Niezwykle ważna jest również instalacja filtra mechanicznego o zdolności do zatrzymywania cząstek większych niż 80 μm. Zapewnia to ochronę instalacji przed zdzieraniem tlenkowej warstwy ochronnej. Odcinki instalacji należy łączyć za pomocą lutowania miękkiego, w sytuacji gdy średnica rury ma mniej niż 28 mm. W przypadku większych średnich wymagane jest lutowanie twarde.

Jakie są średnice rur miedzianych?

Dzięki temu, że rury miedziane cechują małe opory (znacznie mniejsze niż w przypadku rur stalowych), można stosować mniejsze średnice przewodów, co przekłada się na mniejszą ilość wody w instalacji. Produkuje się je w trzech stopniach twardości o różnych średnicach. Mogą być miękkie o średnicy od 6 do 54 mm, sprzedawane w kręgach (6-22 mm) o długości 10, 25 i 50 metrów. Inną opcją jest zakup rur miękkich w sztangach (6-54 mm) o odcinkach prostych i długości 3 oraz 5 metrów. Inną opcją są rury półtwarde mogące mieć średnicę od 6 do 159 mm (w sztangach 3 i 5 metrów) oraz rury twarde o średnicy od 6 do 267 mm (sztangi 3 i 5 m). Poza tym dostępne są też rury z izolacją cieplną w postaci osłon i otulin. Przy rurach miękkich taka izolacja o grubości najczęściej 2-3 mm z PVC dodatkowo ochrania przed uszkodzeniami. Do rur twardszych wybiera się za to twardą piankę PIR.

Podsumowując, rury miedziane w instalacjach wody pitnej są szczególnie polecane na swoje doskonałe właściwości. Nie ma więc przypadku w tym, że są tak chętnie wybierane do różnych inwestycji.

Sprawdź rury miedziane w hurtowni Onninen

Rura miedziana 28
Rura miedziana 22