Rury PVC do wody Nibco - wykonanie szczelnych połączeń klejonych

Dodano: poniedziałek, 26.10.2020


W dzisiejszym artykule przedstawiamy instrukcję klejenia rur PVC do wody - poniżej znajdziesz wszelkie informacje, które pozwolą Ci wykonać trwałe oraz szczelne połączenie.

Rury PVC do wody Nibco - wykonanie szczelnych połączeń klejonych

Czego szukasz?

Systemy instalacji PVC-C i PVC-U NIBCO są optymalne do instalacji wody ciepłej i zimnej, spełniają wymagania inwestorów, wykonawców i użytkowników. Posiadają atesty higieniczne PZH (czyli mogą być stosowane do wody pitnej) oraz odpowiednie aprobaty techniczne wydane przez ITB, a jakość systemu gwarantuje program ciągłej kontroli potwierdzony certyfikatem jakości ISO 9001:2015. Szczególnymi zaletami tego systemu są brak kosztownych przyrządów do jego montażu, szybkość montażu, przepływ pełnym przekrojem rury pozwalający na maksymalne zmniejszenie średnic rur (brak dławienia przepływu na kształtkach) oraz znakomite właściwości ognioodporne.

Średnice rur PVC do wody

umywalka/ bidet/ toaleta ½ cala
wanna/ zlewozmywak/ prysznic ¾ cala
główny pion 1 cal
wiele urządzeń połączonych razem (np. wanna + umywalka + toaleta + prysznic) ¾ cala

Zobacz produkty marki NIBCO do instalacji wodnych

Rury PVC do wody - instrukcja jak je dobrze zamontować

Wykonanie instalacji wodnej klejonej - produkty i narzędzia

Produkty:

 1. Rury z PVCU i/lub PVCC o odpowiedniej średnicy.
 2. Złączki z PVCU i/lub PVCC o odpowiedniej średnicy.
 3. Uchwyty ślizgowe, w których rura może się przesuwać – tworzywowe.
 4. Uchwyty stałe, w których rura nie może się przesuwać – metalowe z okładziną z EPDM.

Narzędzia:

 1. Norzyce do cięcia rur lub piłka do metalu.
 2. Gratownik do rur lub pilnik do fazowania krawędzi rur.
 3. Poziomica, miarka, ołówek.
 4. Oczyszczacz i klej do tworzywa sztucznego.
 5. Czysta szmatka - przyda się do wytarcia nadmiaru kleju.

Podłączenie rur PVC do istniejącej instalacji - połączenia klejone

Rury PVC podłączysz do istniejącej instalacji na dwa sposoby: w dowolnym miejscu przewodu (za pomocą trójnika) lub na końcu (tam, gdzie rura kończy się zaślepką). Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz, schemat postępowania jest podobny.

 1. Zanim przystąpisz do pracy, odetnij dopływ wody.
 2. Odetnij rurę tuż przy zaślepce bądź w miejscu, gdzie planujesz zamontować trójnik.
 3. W razie potrzeby skróć rurę do odpowiedniej długości.
 4. Przygotuj rurę do połączenia z trójnikiem bądź inną kształtką. W tym celu sfazuj jej krawędzie gratownikiem lub pilnikiem.
 5. Dopasuj rurę do trójnika bądź do drugiej rury ,,na sucho”, a następnie zaznacz ołówkiem ich docelowe położenie.
 6. Przed trwałym łączeniem wyczyść czystą szmatką elementy, które masz połączyć.

Zmiany w układzie rur nie wiążą się z np. zaburzeniem estetyki. Marka NIBCO zapewnia rury i złączki PVC z polichlorku winylu w zróżnicowanym zakresie średnic.

Zobacz produkty marki NIBCO do instalacji wodnych

Łączenie rur PVC-C oraz PVC-U

1. Łączenie rur PVC-C oraz PVC-U

1. Przed przystąpieniem do klejenia instalacji dla sprawdzenia wymiarów należy wykonać tzw. łącze-nie "na sucho". Rura powinna swobodnie wchodzić do 2/3 głębokości gniazda złączki.

 

2. Łączenie rur PVC-C oraz PVC-U

2. Cięcie rur najlepiej jest wykonać specjalnymi nożycami lub - w przypadku większych średnic, przecinakami rolkowymi. Można je również ciąć przy pomocy piłki do metalu, pamiętając o zachowaniu kąta prostego w stosunku do osi rury. 

 

3. Łączenie rur PVC-C oraz PVC-U

3. Końcówki przeciętych rur należy sfazować. Zapobiega to zgarnianiu kleju przy wkładaniu rury do wnętrza złączki. Za pomocą suchej szmatki należy usunąć opiłki I wszelkie inne zanieczyszczenia. 

4. Łączenie rur PVC-C oraz PVC-U

4. Przed przystąpieniem do właściwego klejenia należy użyć oczyszczacza (C1EANERA), co ma na celu wstępne zmiękczenie, jak również oczyszczenie powierzchni łączonych elementów. Za pomocą szmatki nasączonej oczyszczaczem przecieramy łączone elementy.

 

5. Łączenie rur PVC-C oraz PVC-U

5. Następnie, po wyschnięciu powierzchni należy posmarował je właściwym klejem. Klejem pokrywamy zarówno rurę, jak i gniazdo łączonego elementu. 

 

6. Łączenie rur PVC-C oraz PVC-U

6. Proces klejenia nie powinien przekraczał i min. Po wciśnięciu do oporu rury w gniazdo złączki należy dokonał obrotu o -1/4 uzyskując równomierne rozprowadzenie spoiwa.

7. Łączenie rur PVC-C oraz PVC-U

7. Łączone elementy przytrzymujemy przez 15-30 sek., nie dopuszczając do wysunięcia rury z gniazda złączki. Nadmiar kleju wycieramy suchą szmatką. Przy prawidłowym połączeniu na styku rury i złączki powstaje równy wałeczek kleju. 

 

8. Łączenie rur PVC-C oraz PVC-U

8. Do łączenia rur i kształtek PVC-U i PVC-C należy używać klejów specjalnie do tego celu przeznaczonych i zalecanych przez NIBCO Sp. z o.o. 

 

9. Przy łączeniu z innymi systemami bądź urządzeniami do instalacji wody zimnej można stosować złączki z gwintem zewnętrznym PVC-U oraz PVC-C. Przy instalacjach wody cieplej (PVC-C) stosować połączenia śrubunkowe. 

Źródło: materiały producenta NIBCO.

Czas schnięcia połączeń

Temp. > 10°C a) Dla rur i/z" - 2" 2 godz.
b) Dla rur 2 1/2" - 4" 4 godz.
c) Dla rur do 6" - 10" 8 godz.
Temp. 5° - 10°C a) Dla rur 1/2" - 2" 4 godz.
b) Dla rur 2 1/2" - 4" 8 godz.
c) Dla rur do 6" - 10" 16 godz.
Temp. -10° - +5°C
tylko dla kleju HT120 FlowGuard
a) Dla rur 1/2" - 2" 16 godz.
b) Ola rur 2 1/2" - 4" 72 godz.

Po czasie ukazanym w tabeli można wykonać próbę ciśnieniową.
W przypadku dużej wilgotności powietrza > 60%, czas po którym można wykonać sprawdzenie instalacji należy zwiększyć o 50%.

Źródło: materiały producenta NIBCO.

Łączenie rur z tworzywa oraz rur miedzianych

Do szczelnego połączenia rur z tworzywa oraz rur miedzianych potrzebujesz odpowiednich złączek. Do połączenia instalacji miedzianej z instalacją z PVCU i/lub PVCC można użyć złączek jednostronnie gwintowanych. Występują zarówno w ramach instalacji lutowanych (seria 4000), jak również w ramach instalacji PVCU (jednolite złączki z gwintami) oraz instalacji PVCC (jednolite złączki z gwintami lub w formie dwuczęściowych złączek śrubunkowych).

Pierwsze użycie powstałej w ten sposób nowej lub zmodernizowanej instalacji powinny poprzedzić testy sprawdzające szczelność wykonanych nowych połączeń. Ze względu na czas klejenia, testy najlepiej wykonać po kilkugodzinnej przerwie od zakończenia pracy.

Zobacz produkty marki NIBCO do instalacji wodnych

Rura pcv 50
Rura pcv 200
Rura pcv 160
Rura pcv 110