Rozdzielnica pełni bardzo ważną rolę, gdyż odpowiada za dystrybucję, ale też zabezpieczenie energii, co dotyczy poziomu odbiorcy końcowego. Warto wiedzieć, że w przypadku rozdzielnicy trzyfazowej niezbędne są zabezpieczenia w postaci obwodów prądowych. Jednocześnie podczas montażu mogą pojawić się błędy, które skutkują ryzykiem wystąpienia pożaru czy uszkodzenia sprzętu. Warto poznać najczęstsze błędy i jak ich uniknąć.
Sprawdź rozdzielnice 3-fazowe w hurtowni Onninen
Jak absolutnie nie można podłączać rozdzielnicy 3-fazowej?
Rozdzielnica elektryczna służy przede wszystkim do efektywnego, a także bezpiecznego zarządzania rozdziałem energii elektrycznej. W przypadku trzyfazowej trzeba wiedzieć, że posiada trzy moduły. Dobrze zamontowana gwarantuje wysoki poziom jakości oraz bezawaryjność. Niestety mogą pojawić się błędy. Przede wszystkim niewłaściwy dobór aparatów sprawia, że może dojść do przeciążenia.
Ponadto także nieodpowiednio dobrane przewody, podobnie jak bezpieczniki uniemożliwiają prawidłowe podłączenie rozdzielnicy. Musicie też pamiętać, by dobrać właściwe przewody/tulejki, a następnie dokręcić śrubę zacisku. Trzeba zdawać sobie sprawę, że łączenie zacisków prostymi odcinkami przewodów może doprowadzić do kurczenia się materiału i w efekcie przepalania instalacji.
Nie można też stosować jednego zacisku. Nie użycie łączenia grzebieniowego do rozprowadzenia zasilania aparatów także jest problematyczne. Można też stosować blok rozdzielczy. Braki w aparaturze, a także niezastosowanie ogranicznika mogą skutkować nieprawidłową pracą. Zbyt duża lub zbyt mała ilość wyłączników różnicowoprądowych jest błędem. Rozłączniki izolacyjne powinny być umieszczane w górnej części rozdzielnicy, w przeciwnym razie może dojść do zapętlenia kabli.
Wyposażenie elektryczne rozdzielnic nie może być obciążone więcej niż w 80%. 3-fazowa różnicówka jest niebezpieczna dla obwodów jednofazowych. Błędem jest także rozprowadzenie N, mostkowanie go do każdej końcówki. Sposób prowadzenia przewodów do wnętrza rozdzielnicy wymaga dobrania kabli DY. Koniec rury instalacyjnej musi znajdować się w środku rozdzielnicy. Izolacja zewnętrzna kabla powinna sięgać przewodów odbiorczych. Przewody umieszczane pod zaciskiem nie mogą mieć różnych średnic.
Zbyt krótkie kable wyprowadzające z rozdzielnicy 3-fazowej
Rozdzielnice elektryczne dostępne są z różną ilością modułów. Ponadto należy zwracać uwagę na ich stopień ochrony i wybierać np. modele o klasie szczelności XP60, co zapewnia pyłoszczelność. Dobrze sprawdzi się także IP40, która zapewnia wysoki stopień ochrony przed ciałami obcymi. Problematyczne jest dobranie zbyt krótkich kabli wyprowadzających z rozdzielnicy 3-fazowej.
W takim przypadku można kable przedłużyć. Bardzo dobrze sprawdzi się połączenie typu mufa, co jest dobrą alternatywą dla listew zaciskowych. Można dodatkowo w miejscu połączenia zastosować puszkę i w niej wykonać połączenie. W takim przypadku pamiętajcie, aby wkręcić żyły kabla, a następnie zalutować je i umieścić w kostce. Bardzo dobrze sprawdzają się też tulejki, które pozwalają łączyć druty YDY, a także DY.
W przypadku połączeń znajdujących się pod tynkiem najlepiej sprawdzają się puszki. Można oczywiście zakupić tuleje w koszulce termokurczliwej, co zapewnia solidne połączenie. Kabel przyłączeniowy najczęściej rozprowadzany jest za pomocą złączy śrubowych. W przypadku wymiany bądź modernizacji instalacji może się okazać, że jest on za krótki, by podłączyć go do rozdzielnicy. Jeżeli nie ma możliwości jego wymiany, to najlepiej wybrać miedziane tulejki do zaciskania, a następnie zaizolować je koszulkami termokurczliwymi. Nie należy natomiast stosować wersji skręcanej, co może spowodować uszkodzenie całej instalacji.
Nieodpowiednie prowadzenie kabli w rozdzielnicy 3-fazowej
Rozdzielnica elektryczna 3 fazowa powinna być jak najwyższej jakości. Oznacza to, że trzeba także dobrać wytrzymałą obudowę. Pojawia się też pytanie - co zrobić w przypadku nieodpowiedniego prowadzenia kabli w rozdzielnicy trójfazowej. Należy wiedzieć, że prąd płynący przewodem neutralnym nie może być większy od tego płynącego, w którejś z faz. Należy więc zabezpieczyć instalację różnicówkami fazowymi.
W przypadku przewodu trójfazowego niezbędne jest zastosowanie trzech zabezpieczeń jednofazowych. Jak wiadomo, takie prace nie są łatwe i wymagają dużej wiedzy oraz umiejętności. Oznacza to, że samodzielnie wykonywane naprawy mogą stanowić duże niebezpieczeństwo. Wystarczy tylko źle dobrane zabezpieczenie i dochodzi do przeciążenia instalacji. Efektem może być nie tylko uszkodzenie sprzętów, ale nawet pożar.