Ściągacz do izolacji - wybierz profesjonalne narzędzia

Dodano: czwartek, 13.04.2023


Są takie narzędzia, które można określić mianem niezbędnych i profesjonalnych. Do zdejmowania izolacji z przewodów należy użyć ściągacza, który określa się też mianem strippera. Warto na jego temat dowiedzieć się więcej i wybrać profesjonalne narzędzie.

Ściągacz do izolacji z kabli

Czym ściągać izolację z kabli?

Do ściągania izolacji z kabli niezbędne jest użycie strippera. Ten ściągacz do izolacji zapewnia precyzyjną i szybką pracę. Wystarczy tylko zacisnąć rączki i ustawić siłę szczęki. Nie trzeba przy tym obawiać się o uszkodzenie głównego przewodu. Takie prace są niezbędne jeżeli chce się połączyć przewód z urządzeniem końcowym. Ściągacz izolacji pozwala na szybkie usunięcie izolacji z przewodu. Nie trzeba przy tym używać dodatkowo noża czy przecinać otuliny. Praca jest wręcz bardzo szybka. Wystarczy tylko umieścić przewód w szczęce, tak aby równo przylegał do narzędzia, a następnie zacisnąć rękojeść. W ten sposób ściągniecie izolację z przewodu. Oczywiście pamiętajcie, aby wybrać narzędzie z regulacją siły docisku. Podczas prac z przewodami elektrycznymi trzeba zachować maksimum precyzji, gdyż tak naprawdę każdy błąd może spowodować przecięcie kabli. Wiele osób nadal stosuje nożyki. Niestety to rozwiązanie jest bardzo nieefektywne. Na szczęście można użyć ściągacza, który swoją drogą jest tani. Powinien więc znaleźć się na wyposażeniu zarówno profesjonalnego elektryka, jak i majsterkowicza. Trzeba jeszcze wiedzieć, że ściągacz sprawdzi się do zdejmowania izolacji z przewodów jednożyłowych typu drut, linka, a także przewodów jednożyłowych. To narzędzie ręczne nie jest kosztowne, a jednak zapewnia maksymalną wygodę pracy.

Sprawdź ściągacze do izolacji w hurtowni Onninen

Jaki ściągacz do izolacji wybrać?

Ściągacz do izolacji dostępny jest w wielu wariantach. Można zdecydować się na:

  • ściągacz do izolacji czołowy, który zwany jest też elektrotechnicznym. Wyposażony jest w śrubę, co ułatwia precyzyjne ustawienie wielkości prześwitu. Tego typu narzędzie można wykorzystać w pracy na przewodach pod napięciem.
  • ściągacz do izolacji boczny, który wyróżnia się charakterystyczną budową. Przypomina nożyczki. Wyposażony jest w wyskalowane otwory na ostrzach. Właśnie w tych otworach trzeba umieścić przewody, aby usunąć z nich izolację. Na uwagę zasługuje także fakt, że stosunkowo łatwo dobrać wielkość otworu do przewodu. Ściągacz jest też łatwy w użyciu, co niewątpliwie jest jego kolejną zaletą.
  • ściągacz do izolacji automatyczny, który stosuje się do przewodów płaskich, ale też taśm. Można także stosować go, biorąc pod uwagę kształt szczęk. W szczęce umieszcza się przewód, a następnie przytrzymuje ją, by automatycznie usunąć izolację. Takie rozwiązanie jest więc maksymalnie wygodne.

Ściągacze sprawdzą się do ściągania izolacji z różnych przewodów, przy czym trzeba wiedzieć, że:

  • automatycznie dostosowuje się do średnicy przewodu;
  • boczny ma kilka wielkości otworów;
  • czołowy posiada regulację ręczną.

Automatyczny ściągacz do izolacjiJeżeli szukacie dobrych ściągaczy izolacji, to możecie zdecydować się na automatyczny ściągacz izolacji 0,5-6,0 mm2 Expert. Wyposażony jest w regulowaną głębokość nacięcia, a także regulowaną długość odizolowania. Należy jeszcze zwrócić uwagę na jednokomponentowe wykonanie części chwytnej. Szerokie spektrum zastosowania ma obrotowy ściągacz izolacji z nożem hakowym. Zapewnia nie tylko dokładne, ale też szybkie zdejmowanie izolacji. Najlepiej sprawdzi się do okrągłych kabli. Na uwagę zasługuje uniwersalny ściągacz izolacji 0,2-4 mm3. Tutaj można stosować cięcie po obwodzie, ale też cięcie wzdłużne. Tego typu narzędzie służy do zdejmowania izolacji zewnętrznej, zarówno z przewodów okrągłych, jak i pojedynczej żyły.

Jak używać ściągacze do izolacji?

Obrotowy ściągacz izolacji z nożem hakowym

Używanie ściągacza do izolacji nie jest w żadnym wypadku trudne. Nie wymaga też żadnych umiejętności. Wystarczy tylko pamiętać, że każdy przewód otoczony jest specjalną otuliną, która stanowi barierę ochronną. Izolacja kabla jest wykonana z tworzywa sztucznego, a więc właśnie to tworzywo trzeba usunąć, aby połączyć przewód ze złączami, włącznikiem, kontaktem czy wtyczką. Wystarczy tylko przewód wsunąć w szczęki ściągacza izolacji. Zwróćcie uwagę na to, czy przylega on do ścianek narzędzia. W następnym etapie powinniście ścisnąć rękojeść i wykonać płynny ruch wokół przewodu o pełnej osi, czyli o 360 stopni. W ten sposób usuniecie otulinę, a przy tym nie naruszycie wnętrza kabla.

Sprawdź ściągacze do izolacji w hurtowni Onninen

Szczypce do ściągania izolacji
Ściągacz izolacji