Skuteczna kontrola odczytów: przekaźnik termiczny i przekaźnik przeciążeniowy

Dodano: niedziela, 8.10.2023


Przekaźnik termiczny (inaczej przekaźnik przeciążeniowy) to powszechnie stosowane urządzenie zabezpieczające w elektro-instalatorstwie. Chroni silnik elektryczny przed zniszczeniem wskutek utknięcia, przeciążenia, długich rozruchów lub zaniku fazy. Oprócz pełnienia funkcji ochronnej dla silnika, przekaźnik przeciążeniowy zapewnia skuteczną kontrolę odczytów. Kiedy zadziała zabezpieczenie termiczne i jaki przekaźnik termiczny wybrać?

Styczniki i przełączniki przeciązeniowe na szynie na niebieskim tle

Sprawdź przekaźniki termiczne w hurtowni Onninen

Czym jest przekaźnik przeciążeniowy?

Przekaźnik przeciążeniowy EATON ZB12-16Przekaźnik przeciążeniowy stanowi jedno z kluczowych zabezpieczeń systemów elektrycznych. Zapewnia ochronę i kontrolę pracy silników, transformatorów, pieców przemysłowych i innych urządzeń elektrycznych. Chroni silnik przed przegrzaniem, przeciążeniem oraz awariami spowodowanymi prądem pobieranym w nadmiarze. Jest niezbędny przy ekstremalnych warunkach pracy. Dodatkowo przekaźnik przeciążeniowy umożliwia precyzyjną kontrolę obciążenia elektrycznego. Wzrost prądu powyżej dopuszczalnego, bezpiecznego poziomu powoduje zadziałanie przekaźnika przeciążeniowego, który natychmiast wyłącza obwód zasilania, zapobiegając uszkodzeniu stycznika i całego urządzenia. Montaż przekaźników przeciążeniowych nie stanowi większego wyzwania dla elektryka. W większości podłącza się je bezpośrednio do obwodu roboczego i styczników.

Jak działa przekaźnik termiczny?

Przy nagrzaniu uzwojenia silnika elektrycznego, przekaźnik termiczny zmienia formę i stan, wykorzystując w tym celu właściwości bimetalu (bimetalowych płytek). Prąd silnika płynie przez rezystory. Gdy dojdzie do przekroczenia określonej wartości temperatury, np. wskutek awarii silnika, rezystory powodują nagrzewanie bimetalu. Osiągnięcie temperatury zadziałania prowadzi do dodatkowego krzywienia się płytek, które wyłączają termik (wyłącznik termiczny). W momencie krytycznym dochodzi do całkowitego zerwania obwodu roboczego, więc nic groźnego się nie stanie – maszynie i personelowi.

Jak dobrać przekaźnik termiczny?

Odpowiednio dopasowany przekaźnik termiczny wpływa na bezpieczeństwo i efektywność pracy oraz optymalną żywotność urządzeń. Chroni nie tylko maszyny, ale również obsługujących je ludzi. Pozwala zminimalizować ryzyko przestojów wskutek awarii urządzeń. Dlatego zakup przekaźnika warto dokładnie przemyśleć, a najlepiej skonsultować z doświadczonym elektrykiem lub z innym, obeznanym w temacie specjalistą.

Przekaźnik termiczny Schneider Electric 2,6-3,7A, LC1/LP1

Wybierając przekaźnik termiczny, należy zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • klasa wyzwalania,
  • zakres nastawy prądu,
  • sposób montażu,
  • rodzaj podłączenia styków głównych,
  • ilość i rodzaj styków pomocniczych,
  • maksymalne znamionowe napięcie pracy (Ue),
    dodatkowe funkcje.

W celu zabezpieczenia przed przeciążeniem silników elektrycznych, najczęściej stosuje się przekaźniki w klasie wyzwalania 10A i 10 (rozruch silnika lekki i tradycyjny). Prąd znamionowy przekaźnika dobiera się do prądu znamionowego silnika – wartość ta musi mieścić się w zakresie nastawy prądu przekaźnika termicznego.

Przekaźniki w hurtowni Onninen

Przekaźnik przeciążeniowy Schneider Electric TeSys LRD 1-1,6AW hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz przekaźniki przeciążeniowe o różnych parametrach i funkcjach, co pozwala na precyzyjny dobór urządzenia zabezpieczającego do realizowanego projektu. Oferujemy niezawodne i bezpieczne przekaźniki termiczne takich marek, jak Eaton i Schneider Electric Polska. Umożliwiają one skuteczną, długotrwałą ochronę urządzeń oraz precyzyjną kontrolę pracy silnika i całych procesów elektrycznych. Większość przekaźników termicznych posiada szeroki zakres regulacji prądu znamionowego oraz przeznaczona jest do bezpośredniego montażu.

Sprawdź przekaźniki przeciążeniowe w hurtowni Onninen

Przekaźnik przeciążeniowy
Przekaźnik termiczny