Skuteczna regulacja przepływu płynów w instalacji: Zawór trójdrożny

Dodano: czwartek, 4.01.2024


Odpowiednio dobrane zawory wpływają na pracę całej instalacji. Na uwagę zasługują zawory mieszające. Warto dowiedzieć się więcej, czym jest zawór trójdrożny. Dziś przedstawimy Wam także modele, na jakie warto się zdecydować. Dowiecie się również, jak dobrać zawór mieszający do instalacji centralnego ogrzewania.

Mosiężny zawór trójdrożny w instalacji grzewczej

Sprawdź zawory trójdrożne w hurtowni Onninen

Po co stosuje się zawory trójdrożne?

zawór trójdrogowy Afriso AZV 642 DN15, Kvs=8, G3/4"Zawór trójdrożny stosuje się w instalacjach centralnego ogrzewania. Można wykorzystać go nawet w przypadku kotłów stalowych. Zawór trójdrożny termostatyczny kontroluje przepływ czynnika grzewczego pomiędzy danym źródłem ciepła a instalacją peryferyjną. Umożliwia pełną regulację temperatury. Warto jeszcze wiedzieć, że zawór trójdrożny określa się także jako zawór trójdrogowy, zatem jest on niezbędny we wszystkich instalacjach grzewczych i to niezależnie jaki kocioł posiadacie.

Zawory trójdrożne stosuje się w miejscach, gdzie czynnik grzewczy musi zasilać zarówno instalację centralnego ogrzewania, jak i ciepłą wodę płynącą w kranach. Można go wykorzystać także tam, gdzie występują dwa źródła ciepła, a więc piec gazowy, a także kocioł na paliwo stałe. W tym przypadku urządzenie będzie podgrzewać wodę użytkową, ale też grzejniki. A więc można dostarczyć ciepło do podłogówki. Zastosowanie zaworu mieszającego jest naprawdę szerokie. Zwróćcie uwagę, że sprawdzi się on do grzejników, ale też różnego rodzaju pieców. Jest odporny na korozję, uszkodzenia mechaniczne. Doskonale oddaje ciepło.       

Jak prawidłowo powinien być ustawiony zawór trójdrożny?

Aby cała instalacja właściwie działała trzeba odpowiednio ustawić zawór trójdrożny mieszający. Powinien być on tak ustawiony, by woda wracająca do kotła miała przynajmniej temperaturę 50-60 stopni. Tak naprawdę każdy obrót o 90 stopni wywołuje zmianę pracy całego zaworu. Należy ustawić zawór trójdrożny tak, by zachować pełną drogę przepływu i to przy położeniu dźwigni sterującej. Sam zawór ma charakterystyczną budowę. Jednym z ważniejszych elementów jest trzpień.

Składa się również z elementu takiego jak korpus, który wykonany może być z mosiądzu czy stali nierdzewnej składa się także z zawieradła, który zapewnia przepływ wody. Zawór trójdrożny wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie czynnik grzewczy jednocześnie zasila instalację centralnego ogrzewania, ale też dostarcza wodę użytkową. Jest więc niezbędny w instalacji grzewczej. Wykorzystanie zaworów mieszających jest bardzo ważne, gdyż wpływa także na bezpieczeństwo. Termostatyczny zawór mieszający kontroluje przepływ ogrzanej wody, której temperatura może być bardzo wysoka i zapobiega poparzeniu. Dodatkowo zabezpiecza urządzenia grzewcze przed przegrzaniem się.      

Jaki zawór trójdrożny do pompy ciepła?

zawór trójdrogowy ESBE VRG131, dn25, KVS 10, 1"Wielu użytkowników zastanawia się, jaki zawór trójdrożny wybrać, gdy ma się pompę ciepła. Można zdecydować się na model trzydrogowy. Zawór trójdrożny w pompie ciepła miesza gorącą wodę z zasilania z kotła z zimną, która powraca z instalacji. Dzięki temu uzyskuje się komfortową temperaturę w całym obiegu grzewczym. Na uwagę zasługuje też zawór przełączający czterodrogowy, który umożliwia zmianę kierunku przepływu cieczy, jednak najczęściej stosuje się zawór trójdrogowy. Oczywiście zwróćcie uwagę na średnicę zaworu, którą dobiera się do wartości współczynnika przepływu, a więc należy sprawdzić, czy różnica ciśnień na zaworze nie przekracza tej dyspozycyjnej. Ogrzewając dom pompą ciepła, należy zastosować zawór trójdrożny, który jest niezbędny.         

Zasada działania zaworu trójdrożnego z siłownikiem

Na uwagę zasługuje jeszcze zawór trójdrożny z siłownikiem. Można wybrać siłownik elektryczny, który wyposażony jest w elektrozawór. Jego sposób działania jest bardzo prosty, a mianowicie umieszcza się go wewnątrz korpusu. Następnie przekierowuje on wodę do jednego z trzech portów. Miesza gorącą wodę z zasilania z zimną z kotła.

W ten sposób zwiększa się również żywotność kotła, a także zmniejsza zużycie paliwa. Zawór trójdrogowy z siłownikiem można używać do kierowania przepływu wody w instalacjach centralnego ogrzewania, a także w układzie chłodzenia. Zatem zastosowanie jest naprawdę szerokie. Taki sterownik, choć zapewnia bezpieczeństwo, to jego cena jest bardzo korzystna.     

Kiedy warto zdecydować się na zawór trójdrożny termostatyczny?

Możecie także zdecydować się na zawór trójdrożny termostatyczny, który jest elementem wyposażenia hydraulicznego. Służy do obniżenia temperatury na obieg grzewczy. Dzięki jego zastosowaniu można temperaturę ustawić według własnych potrzeb i to bardzo precyzyjnie. Oczywiście należy dobrać go pod kątem średnicy.

Dzięki temu mieszanie wody zimnej i ciepłej będzie jeszcze bardziej efektywne. Zawory termostatyczne nadają się do grzejnika. Utrzymują stałą temperaturę w pomieszczeniu. Mogą współpracować z każdym kotłem. Pamiętajcie, że jeżeli zaczniecie odczuwać zbyt duży chłód, to wtedy zawór bezpieczeństwa jest otwarty.

W konsekwencji przepływ wody w grzejniku się zwiększy, a to z kolei podwyższy temperaturę i ogrzewanie będzie bardziej komfortowe. Jednocześnie nie dojdzie do strat ciepła. Zawór termostatyczny może regulować również pracę głowicy. Wykorzystuje się go do sterowania.

Zawory trójdrożne w hurtowni Onninen

Warto zdecydować się na 3-drogowy zawór trójdrogowy Afriso AZV 642 DN15, Kvs=8, G3/4". Ten zawór trójdrożny Afriso jest naprawdę trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystuje się go jako element przełączający. Należy zauważyć, że można go uruchomić z dowolnego termostatu, jak i przełącznika. Ma zastosowanie w instalacjach wodnych centralnego ogrzewania. Bez obaw można dobrać go do pompy ciepła czy instalacji klimatyzacyjnej. Producent zastosował najwyższej jakości materiały, co zwiększa trwałość, a także odporność mechaniczną. Jest sterowany sygnałem SPST. Jego napięcie zasilania wynosi 230 V.

zawór trójdrożny Danfoss HRB3 32/ kVs=16 PN10, GW 1 1/4"

Na uwagę zasługuje również zawór trójdrożny Danfoss HRB3 32/ kVs=16 PN10, GW 1 1/4". Cechuje go naprawdę duża funkcjonalność. Dzięki zastosowaniu mosiądzu jest odporny na korodowanie i będzie służył przez naprawdę długi czas. Zwróćcie jeszcze uwagę na gwint wewnętrzny, który umożliwia szybki montaż do rur, co z kolei przekłada się na cały proces instalacji. Oczywiście musimy jeszcze wspomnieć, że gwarantuje maksymalną wydajność przepływu cieczy i to przy naprawdę niskim ciśnieniu roboczym.

Ponadto odpowiednim wyborem będzie zawór trójdrogowy ESBE VRG131, dn25, KVS 10, 1" . Zapewnia maksymalny komfort mieszkańcom. Wykorzystuje się go nie tylko do dostarczania czynnika, ale też wymiany wodnej. Gwarantuje oszczędność energii zarówno w systemach grzewczych, jak i chłodniczych.

Sprawdź zawory trójdrożne w hurtowni Onninen

Zawór przełączający
Zawór krzyżówka
Afriso zawór 3 drogowy
Klucz do zaworów