Skuteczne metody nawadniania ogrodu: zraszacze vs. linie kroplujące

Dodano: czwartek, 20.06.2024


Zarówno rolnicy i sadownicy, jak i amatorscy ogrodnicy mogą wybierać wśród różnych technologii umożliwiających efektywne nawadnianie roślin. Jak jednak wybrać metodę najlepiej dopasowaną do ich specyfiki? Co w danym przypadku będzie lepszym wyborem – zraszacze czy linia kroplująca? Jakie wady i zalety ma każdy system nawadniania ogrodu? O tym piszemy w nowym poradniku.

Zraszacze ogrodowe podlewają trawnik w ogrodzie

Sprawdź zraszacze ogrodowe w hurtowni Onninen

Efektywne nawodnienie wielkopowierzchniowe ze zraszaczem

zraszacz rotacyjny RainBird 5004-Plus-FC Y45010Tradycyjne zraszacze doskonale sprawdzają się jako system nawadniania dużych obszarów uprawnych. Zraszacz znajdzie zastosowanie m.in. w uprawie zbóż i warzyw, a także na pastwiskach. Urządzenia tego typu są też wykorzystywane w zastosowaniach nieprofesjonalnych – mogą dostarczyć wodę do roślinności w ogrodzie i miejscach takich jak trawnik czy krzewy ozdobne. Mogą też być stosowane np. do żywopłotów. Dzięki swojej konstrukcji umożliwiają równomierne rozprowadzenie wody, niezbędne do tego, by roślinność szybko wrastała.

W Onninen możecie kompletne wyposażenie do nawadniania metodą zraszania – np. zraszacz rotacyjny RainBird 5004-Plus-FC Y45010. Model rozprowadza wodę pełnozakresowo w okręgu o promieniu od 10,2 do 15,2 metra (przy dyszy standardowej) lub od 7,6 do 11,0 metra (w przypadku dyszy o małym kącie). Dzięki zastosowaniu technologii kurtyny deszczowej, ten zraszacz ogrodowy zapewnia doskonałe i równomierne pokrycie całego obszaru.

Przetestuj mikrozraszacze w swoim ogrodzie!

Dobrym rozwiązaniem do nawadniania roślin mogą też być mikrozraszacze. Te z kolei dobrze nadają się do użytku w ogrodzie mniejszej wielkości, a także w szklarniach oraz tunelach. W profesjonalnych uprawach ten typ zraszaczy zapewnia skuteczne nawadnianie roślin na mniejszych powierzchniach uprawnych – np. na plantacjach truskawek czy w uprawach szkółkarskich. Ich praca polega na dystrybucją wody w postaci małych kropelek. Z tego względu często są elementem instalacji nawadniających do roślin delikatnych i wymagających dostarczenia wody z dużą precyzją.

Mikrozraszacze mają wiele zalet, wśród których najważniejsze okazują się: niskie ciśnienie robocze, równomierne rozprowadzenie wody oraz wspomniana możliwość precyzyjnego nawadniania i dostosowania parametrów systemu do potrzeb konkretnych roślin. Dzięki nim możliwe jest również zastosowanie techniki fertygacji, polegającej na tym, że jednocześnie dostarcza się wodę i nawozy.

Wydajne nawodnienie do systemu korzeniowego z linią kroplującą

Alternatywą dla zraszaczy w ogrodzie lub profesjonalnej uprawie mogą być systemy nawadniania kropelkowego. Linie kroplujące to zaawansowane rozwiązanie umożliwiające dostarczenie wody bezpośrednio do korzeni roślin za pośrednictwem układu małych otworów lub kroplowników umieszczonych wzdłuż rur. Nawadnianie kropelkowe pozwala na stopniowe i równomierne wylewanie wody, minimalizując straty oraz efektywne zarządzanie parametrami uprawy.

Linie kroplujące są skuteczne zwłaszcza w uprawach warzywniczych, sadowniczych oraz w szklarniach. Są idealnym rozwiązaniem również dla obszarów o nierównomiernym rozmieszczeniu roślin, gdzie konwencjonalne metody nawodnienie upraw z dala od źródła wody mogłyby okazać się mniej efektywne.

W Onninen znajdziesz linie kroplujące zapewniające niezawodne i efektywne nawadnianie bez konieczności wstępnego dokładnego filtrowania. Do tej grupy zalicza się m.in. Linia kroplująca podziemna z kompensacją ciśnienia RainBird X48201 z emiterem wyposażonym w ruchomą memebranę, która w sposób ciągły przepłukuje się podczas cyklu nawadniania.

Dlaczego warto zdecydować się na linie kroplującą z kompensacją ciśnienia?

Do nawadniania ogrodu można wykorzystać systemy podlewania różnego typu. W zależności od czynników takich jak wielkość uprawy, specyfika roślin czy rodzaj gleby, inwestor może wybrać system z kompensacją ciśnienia lub bez kompensacji. Te pierwsze wyposażone są w emiter do kompensowania zmian ciśnienia w systemie. Dzięki temu dostarczają wodę z równą intensywnością niezależnie od zmian wysokości terenu, długości linii lub wielkości powierzchni uprawy. Sprawdzą się na obszarach o zróżnicowanej rzeźbie. W przypadku standardowych instalacji plantator musiałby się liczyć na nich ze znacznymi problemami w podlewaniu roślin.

Linia kroplująca podziemna z kompensacją ciśnienia RainBird X48201

Linie kroplujące bez kompensacji umożliwiają nawadnianie ogrodu przy stałym ciśnieniu. W trudnych warunkach terenowych może to utrudniać efektywne podawanie wody roślinom. Bez przeszkód mogą być montowane na plantacjach zlokalizowanych na terenach o jednolitym ukształtowaniu.

Bez względu obecność kompensacji, linie kroplujące oferują inwestorom wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest minimalizacja strat wody poprzez bezpośrednie dostarczanie jej do obszaru korzeniowego roślin. Podlewanie tą metodą jest również bardzo wygodne. Dzięki automatyzacji całego procesu umożliwia też redukcję czasu i energii. Plantacje nawadniane kropelkowo cechują się ponadto niższym ryzykiem wystąpienia chorób grzybowych oraz innych problemów związanych z nadmiernym zwilżeniem liści i ziemi. Jako że podają wodę do podłoża, mogą być stosowane w przypadku roślin rosnących pod osłonami, ograniczając parowanie z liści.

Zarówno zraszacze, jak i linie kroplujące to zaawansowane technologicznie rozwiązania, dzięki którym możemy uczynić nawadnianie trawników, pastwisk, pól czy plantacji warzywnych, sadowniczych i szkółkarskich znacznie łatwiejszym. Mogą być z powodzeniem używane zarówno w rolnictwie czy ogrodnictwie, jak przydomowych ogrodach. Obie technologie, umiejętnie stosowane, mogą znacznie przyczynić się do zwiększenia plonów i redukcji kosztów produkcji.

Sprawdź zraszacze ogrodowe w hurtowni Onninen