Skuteczne odprowadzanie wody deszczowej z rynien: Wpust rynnowy

Dodano: piątek, 5.04.2024


Rynny to jeden z elementów, który odpowiada za skuteczne odwodnienie dachu. Cały system rynnowy składa się nie tylko z rynny poziomej, ale też rur spustowych elementów łączących oraz osadników rynnowych Czym jest wpust rynnowy, dlaczego warto go zamontować i jak zrobić to prawidłowo?

Dach budynku z systemem odprowadzania wody deszczowej z Wpustem rynnowym

Sprawdź wpusty rynnowe w hurtowni Onninen

Czym jest wpust rynnowy?

Wpust deszczowy Aliaxis R63 d63mm, Akasison A-740650 metalowy (stal nierdzewna/aluminium)Wpust rynnowy to jeden z elementów odwodnienia dachu, który odpowiada za odprowadzanie wody deszczowej poza powierzchnię dachu. Element ten odpowiada za zbieranie wody deszczowej, która następnie kierowana jest do rur pionowych spustowych lub drenażowych do ostatniego elementu - odpowiednio kanalizacji bądź systemu odwodnienia.

Ze względu na lokalizację elementu, musi on być wykonany z naprawdę trwałych i solidnych materiałów, np. z polipropylenu. Każdego dnia system rynnowy narażony jest na działanie wielu niekorzystnych czynników, deszczu, śniegu, mrozu, wiatru, a także promieniowania słonecznego i wysokiej temperatury.

Dlaczego warto zdecydować się na wpust rynnowy?

Wybór odpowiedniego wpustu rynnowego jest kluczowy, aby cały system działał prawidłowo i skutecznie zabezpieczał nie tylko dach, ale i budynek przed wilgocią, przemakaniem itp. Jeśli woda nie zostanie odprowadzana poza powierzchnię dachu, konsekwencje mogą być widoczne także wewnątrz budynku. W długiej perspektywie czasowej woda może doprowadzić nawet do uszkodzenia konstrukcji, ale też wykwitów pleśni czy wilgoci w pomieszczeniach.

Na montaż odpowiednio dopasowanego wpustu rynnowego warto się zdecydować zawsze, aby uniknąć wielu problemów.

Jak prawidłowo zamontować wpust rynnowy?

Montaż wpustu rynnowego powinien odbywać się zgodnie z instrukcją dostarczoną z elementami. Najważniejszą kwestią jest jednak to, aby zadbać o szczelność całej konstrukcji. Prawidłowa instalacja kolejnych elementów oraz precyzja wykonania to kluczowe kwestie, dla prawidłowego działania systemu rynnowego.

W pierwszej kolejności należy wybrać miejsce montażu wpustu rynnowego. Najczęściej element ten jest umieszczony blisko krawędzi dachu, ponieważ jest to miejsce intuicyjne, pozwalające na swobodne odprowadzanie deszczówki. Trzeba pamiętać, że ważna jest nie tylko lokalizacja, ale też odpowiednie nachylenie elementu. Do instalacji wpustów rynnowych niezbędne będą odpowiednie narzędzia, które warto wcześniej przygotować: śruby, klucze, wiertarka, a także klej czy poziomica. Przed przystąpieniem do prac warto zadbać o właściwe przygotowanie.

Wpust rynnowy Aliaxis Akasison d63x2" GW d63, A-749283Gdy wszystkie narzędzia są już dostępne, a miejsca do montażu zostały właściwie określone, można rozpocząć montaż. Prace rozpoczynają się wierceniem otworów montażowych. Ważne jest, aby odpowiednio wymierzyć miejsca wiercenia, żeby wszystkie komponenty pasowały do siebie. W przygotowanym do montażu miejscu należy umieścić wpust rynnowy i przymocować go przy pomocy właściwie dobranych śrub. Bardzo ważne jest, aby całość była stabilna i solidnie zamocowana. Gdy wpusty rynnowe zostały już zamocowane następnie można przejść do instalacji pionowych oraz testowania sprawności całego układu. Ważne, aby właściwie dobrać osadnik rynnowy do przekroju rury spustowej.

Następnie, gdy wiadomo już, że wszystko działa prawidłowo, można przejść do wykończenia instalacji i połączenie rur przez rurę kanalizacyjną do miejsca docelowego. Tam, gdzie jest to konieczne powinna zostać wykonana pokrywa osadnika. Dzięki klapie osadnika można łatwo zapobiegać problemom z zanieczyszczeniami. Gdyby nie osłona, do studzienek mogłyby wpadać zanieczyszczenia, takie jak liście lub drobne gałęzie. Woda deszczowa może zostać odprowadzana do trawnika, a końcowy odcinek może zostać pokryty betonem, elementami chodnika lub bezpośrednio w grunt.

Podłączenie osadnika rynnowego najlepiej jest zostawić specjalistom, którzy sprawnie i fachowo wykonają całą instalację oraz dobiorą właściwe elementy.

Wpusty rynnowe w hurtowni Onninen

Aby zamontować osadnik rynnowy należy dopasować jego rozmiar do rury spustowej oraz właściwie poprowadzić cały odpływ do kanalizacji lub w przypadku deszczówki - do gruntu. Montaż osadnika rynnowego jest możliwy, jeśli wszystkie elementy są do siebie dopasowane. Jeśli pomiędzy kolejnymi otworami pojawiają się nieścisłości z pomocą przyjść mogą problemy, takie jak adapter/odpływ pionowy z gwintem wewnętrznym do wpustów rynnowych oraz dachowych. Element ten wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego PEHD, dzięki czemu jest on odporny na korozję.

Wpust rynnowy HL HL600NG DN110/125 z przegubową regulacją kąta odpływu 360° również z poziomu w pion w średnicach dla podłączenia do kanalizacjiInnym produktem jest wpust rynnowy z przegubową regulacją kąta odpływu 360°, pozwalający na regulację przepływu także w zakresie pion/poziom. Jest to rozwiązanie, które wykonane z solidnych materiałów zapewnia bezawaryjne działanie przez długi czas. Dzięki niemu woda z dachu jest skutecznie odprowadzana. Model wyposażony w pokrywę i otwór, dzięki czemu utrzymanie czystości, a tym samym drożności jest znacznie łatwiejsze.

W ofercie Onninen dostępne są także wpusty deszczowe metalowe z serii Akasison. Model ten jest wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, dzięki czemu świetnie sprawdzi się  nawet w trudnych warunkach.

Sprawdź wpusty rynnowe w hurtowni Onninen

Wpust rynnowy