Skuteczne podłączenie kolektora słonecznego do bojlera

Dodano: środa, 7.02.2024


Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu instalacji kolektora słonecznego i bojlera zwiększa wydajność instalacji, poprawiając szybkość grzania wody (nawet w dużych ilościach), pozwalając jednocześnie na zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. System podgrzewania wody użytkowej będzie pełnił jednak swoją funkcję wyłącznie, gdy zostanie podłączony zgodnie ze sztuką, w oparciu o wysokiej jakości podzespoły. Jak dobrać kolektor słoneczny do bojlera na wodę? W jaki sposób przygotować instalację i podłączyć kolektor słoneczny do zbiornika? Wyjaśniamy.

Kolektory słoneczne do ogrzewania na dachu domu jednorodzinnego

Sprawdź kolektory słoneczne w hurtowni Onninen

Dobór odpowiednich rur do kolektorów słonecznych

Dobierając rury do instalacji solarnej należy pamiętać o ich średnicy, długości, a także materiale, z jakich są one wykonane. To istotne, ponieważ utrata energii dostarczanej przez te elementy nie powinna wpływać na efektywność podgrzewania wody.

Kolektor słoneczny Galmet płaski KSG 21 GT (aluminiowy)W instalacji wykorzystywane są najczęściej rury elastyczne, wykonane ze stali lub rury miedziane. Wymienione materiały gwarantują stabilną temperaturę energetycznego glikolu oraz zapewniają odpowiednie ciśnienie cieczy roboczej.

Średnica rur nie może być zbyt niska ani zbyt wysoka. Za ciasne orurowanie sprawia, że instalacja nie jest odpowiednio efektywna. Podwyższenie temperatury glikolu zwiększa straty ciepła kolektora słonecznego, co z kolei skutkuje problemy z podgrzaniem wody w zasobniku. Z kolei zbyt szerokie rury obniżają prędkość przepływu cieczy i doprowadzają do gromadzenia się powietrza, co też skutecznie utrudnia produkcję ciepła.

Specjaliści wskazują, że średnica rury powinna umożliwiać przepływ glikolu z prędkością 0,40-0,70 m/s. Takie parametry zapewnia orurowanie o średnicy około 42×1,5mm (dla rur miedzianych) lub szersze dla rur stalowych i elastycznych (karbowane o oznaczeniach DN16, DN20 i DN25, natomiast stalowe nierdzewne o maksymalnej średnicy 100mm). Długość zależy od zapotrzebowania energetycznego i odległości jaką dzieli kolektor i bojler.

Odpowiednia moc kolektora do bojlera i zapotrzebowania domu

Warto pamiętać, że kluczowe przy doborze konkretnych elementów jest zapotrzebowanie na energię cieplną. Tu uwzględnia się powierzchnię domu oraz liczbę osób, która będzie korzystała z wody podgrzewanej bojlerem.

Do wyliczenia pojemności zbiornika oraz mocy i powierzchni kolektora solarnego niezbędne są następujące parametry:

  • Kolektor słoneczny Immergas EP 2.0 V2Zapotrzebowanie dobowe na ciepłą wodę przypadające na jedną osobę – wyliczana zgodnie z tabelą zapotrzebowania (dostępną m.in. w Internecie)
  • Liczba osób korzystających z zasobnika – dla gospodarstwa domowego lub obszaru użytkowego.
  • Temperatura ciepłej wody w punkcie poboru – poczynając od bojlera.
  • Temperatura wody zimnej – dostarczanej do bojlera ze źródła.
  • Temperatura wody, którą maksymalnie może zapewnić bojler – najczęściej oscyluje w granicach 50/60 stopni.

Na minimalną pojemność bojlera składa się dwukrotnie pomnożone zapotrzebowanie domowe na jedną osobę, liczba osób, a także różnica między temperaturą ciepłej wody w punkcie poboru i wody zimnej). Wynik należy podzielić przez różnicę temperatury wody w zasobniku i wody zimnej.

W Polsce przyjmuje się, że na każde 50 litrów bojlera przypada 1 metr kwadratowy powierzchni czynnej kolektora. Jeżeli zapotrzebowanie na minimalną pojemność wynosi 500 litrów, to na należy stworzyć instalację opartą o 10 metrów kwadratowych kolektora.

Moc jaką generuje kolektor słoneczny powinna być z kolei dopasowana do czasu podgrzania wody oraz pojemności bojlera. W bojlerze dla średniej wielkości rodziny o pojemności 120 litrów i mocy 2kW woda podgrzewana jest przez 2,5 godziny. Kolektor musi przez ten czas zagwarantować pełne zapotrzebowanie na energię.

Jak prawidłowo połączyć kolektory słoneczne ze sobą?

Pojedynczy kolektor słoneczny może mieć np. około 2 metrów kwadratowych, a więc do pełnej wydajności przy pracy pod instalację solarną wymaganych jest pięć takich urządzeń. Muszą być one zamontowane stosunkowo blisko siebie, aby można było je skutecznie powiązać ze sobą

Do połączenia kolektorów wykorzystywane są specjalne złączki, umożliwiające kondensację wspólną wytwarzanej energii. Konieczne jest również wykorzystanie nierdzewnego śrubunku i zacisków. Niekiedy producenci posiadają dedykowane rozwiązania stworzone pod przygotowane przez nich panele. W takim przypadku należy wykorzystać połączenia zalecane przez producenta i postawić na kilka paneli jednej marki.

Właściwe ustawienie solarów na ciepłą wodę i podłączenie instalacji

Kolektor słoneczny Immergas EPM 2.6 V2Ustawienie urządzenia jest tak samo istotne jak prawidłowe podłączenie kolektora słonecznego. Należy je korygować w zależności od pory roku. W przypadku pór o średnim nasłonecznieniu (np. wiosna, lato, jesień) kąt ustawienia w stosunku do nieba powinien wynieść 45 stopni. W przypadku bardzo słonecznych dni wymagana jest korekta do 30 stopni. Zimą, późną jesienią i wczesną wiosną kolektor powinien być ustawiony na 60 stopni.

Po zamontowaniu kolektora, przymocowaniu go do podłoża można kontynuować instalację. Do jej wykonania konieczny będzie przystosowany bojler (posiadający dwie wężownice), naczynie wzbiorcze (przeznaczone do wyrównywania ciśnienia w układzie kolektora), sterownik, pompa oraz wymiennik ciepła. Moc wszystkich parametrów musi być ze sobą skorelowana. Zbyt słaba pompa nie będzie w stanie zapewniać odpowiedniego ciśnienia glikolu w trakcie działania kolektora.

Skuteczne zabezpieczenie kolektorów przed przegrzaniem

Kolektor słoneczny Galmet płaski KSG 21 GT (aluminiowy)

Do przegrzania instalacji solarnej dochodzi najczęściej latem, gdy kolektor słoneczny przetwarza bardzo dużą ilość energii cieplnej. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji i zabezpieczyć urządzenie przed zbyt wysoką temperaturą specjaliści zalecają przykrycie urządzenia w czasie, gdy naczynie zbiorcze (bojler) nie jest wykorzystywane (np. w czasie urlopu albo prac remontowych).

Do przykrycia kolektora konieczne jest wykorzystanie folii odblaskowej lub plandeki, która zatrzyma działanie promieniowania słonecznego.

Kolektory słoneczne i bojlery w hurtowni Onninen

Jeżeli chcemy podłączyć kolektor słoneczny i cieszyć się z wydajnej instalacji, warto zainwestować w bojlery i solary z hurtowni instalacyjnej Onninen. Urządzenia takie jak m.in. kolektor słoneczny Immergas EP 2.0 V2, kolektor słoneczny Wolf TopSon F3-1", Pionowy "TopSon F3-1" oraz zasobnik pojemnościowy Clage 50L gwarantują wysoką wydajność i zapewniają dostęp do taniej, ciepłej wody w budynkach publicznych czy domach prywatnych.

Instalując zasobnik, a także przystosowany do instalacji kolektor możemy cieszyć się ciepłą wodą o każdej porze roku, obniżając efektywnie rachunki za energię elektryczną. Wydajność instalacji zależy jednak również od prawidłowego połączenia kolejnych części i każdy

Sprawdź kolektory słoneczne w hurtowni Onninen

Bojler