Skuteczne taśmy zabezpieczające na budowie: taśma dylatacyjna

Dodano: środa, 3.01.2024


W budownictwie dylatacje oznaczają celowo utworzone szczeliny między dwoma budynkami lub elementami konstrukcyjnymi. Odseparowane części pracują sprawniej i mają zapewnioną swobodę odkształceń. Jednak szczeliny dylatacyjne wymagają wypełnienia. Do tego zadania (i nie tylko do tego) służy specjalny materiał budowlany - taśma dylatacyjna. Wykonana z pianki polietylenowej, jest mocna i odporna na chemię stosowaną w budownictwie, a przy tym elastyczna, miękka, lekka i łatwa w użyciu.

Taśmy i profile dylatacyjne w fabryce

Sprawdź taśmy dylatacyjne w hurtowni Onninen

Jak dobrać grubość taśmy dylatacyjnej?

Taśma brzegowa dylatacyjna Wavin 8x150mm do ogrzewania podłogowego /50m/W zależności od wymogów konkretnej realizacji oraz rodzaju ogrzewania w pomieszczeniu, należy wybrać odpowiednią grubość taśmy dylatacyjnej. Przy ogrzewaniu podłogowym grubość wylicza się według specjalnego wzoru: D = ΔT × α × L ÷ P, gdzie D oznacza grubość taśmy dylatacyjnej. Jednak niezależnie od uzyskanego wyniku, grubość taśmy nie powinna wynosić mniej niż 8 mm. Natomiast we wnętrzach bez ogrzewania podłogowego optymalna grubość to standardowe 8 mm. 

Kiedy warto zastosować taśmę brzegową?

Taśma dylatacyjna (inaczej pianka dylatacyjna) znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie oraz pracach remontowo-wykończeniowych. Służy do wypełniania szczelin dylatacyjnych podczas wykonywania wylewki, posadzek, paneli, ścian, nawierzchni itp. Stosowana jest nie tylko w budynkach, ale także na zewnątrz – w przejściach podziemnych, tunelach, mostach czy drogach. Redukuje naprężenia, ogranicza przepuszczalność powietrza i zapobiega rozwojowi drobnoustrojów. Pełni funkcję zabezpieczającą, amortyzującą i wypełniającą. Sprawdza się jako izolacja akustyczna i termiczna pod panelami podłogowymi. 

Profil dylatacyjny KAN-therm - pianka PE - 2 m /2m/Produkt stosowany jest także do tworzenia dylatacji brzegowych przy posadzkach podłogowych, stąd alternatywna nazwa: „taśma brzegowa”. Wylewka podczas schnięcia naturalnie zwiększa swoją objętość, co mogłoby doprowadzić do pęknięcia ściany lub uszkodzić samą wylewkę. Taśma dylatacyjna brzegowa zabezpiecza obwodowo powierzchnie posadzek. Zapobiega konsekwencjom rozszerzalności termicznej i pęcznienia materiałów. Obniża ryzyko pękania i powstawania strat ciepła. Jest niezbędna podczas przygotowywania podłogówki. Pozwala rozgraniczyć strefy grzewcze, zapobiega utracie ciepła i izoluje akustycznie.

Oprócz popularnego produktu ze spienionego polietylenu (PE), dostępna jest również taśma brzegowa z polichlorku winylu (PVC), która służy do uszczelniania przerw w konstrukcjach betonowych i żelbetowych. Dodatkowo tworzy barierę dla wody. Taśma brzegowa jest bardzo prosta i wygodna w użyciu, zwłaszcza w wersji samoprzylepnej. Do wyboru pozostają różne szerokości, grubości (zwykle 8 lub 10 mm) i długości (np. 50 m). Kupując taśmę brzegową, należy koniecznie sprawdzić, jakiej grubości jest podłoga. 

Zalety i zastosowanie profili dylatacyjnych

Taśma brzegowa Uponor Multi samoprzyl. z folią PE, 50m, 150x10 mm /50m/Profile dylatacyjne używane są do rozgraniczenia stref grzewczych pod ogrzewanie podłogowe. Zapobiegają pęknięciu wylewki i warstwy wykończeniowej. Profil dylatacyjny pozwala na swobodne rozszerzanie się posadzek w pomieszczeniach i stanowi ważny element dekoracyjny wnętrza. Skutecznie maskuje nieestetyczne miejsca połączeń i ewentualne nierówności. Wyposażony w taśmę klejącą, ułatwia montaż do podłoża. Szczególną popularnością cieszą się profile dylatacyjne z tworzyw sztucznych.

Sprawdź nyple hudrauliczne w hurtowni Onninen