Skuteczny pobór energii: wtyczka elektryczna

Dodano: poniedziałek, 13.11.2023


Wtyczka elektryczna służy do podłączenia urządzeń do gniazdka elektrycznego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wtyczek elektrycznych. Rozbieżności między wtyczkami wynikają z obowiązujących w różnych krajach standardów zasilania, a także z przeznaczenia poszczególnych modeli do konkretnego typu instalacji elektrycznej. Dowiedz się, jakie są rodzaje wtyczek elektrycznych oraz jaką wtyczkę wybrać, by była kompatybilna z gniazdem i zapewniała skuteczny pobór prądu.

Kable z wtyczkami podłączone do przedłużacza

Sprawdź wtyczki w hurtowni elektrycznej Onninen

Jakie są rodzaje wtyczek elektrycznych?

Oglądając dostępne na sklepowych półkach wtyczki elektryczne, od razu w oczy rzucają się różnice w kształcie i konstrukcji. W poszczególnych krajach stosowane są odmienne typy wtyczek oraz odpowiadające im gniazda. W internecie można znaleźć mapę świata z oznaczeniem standardów obowiązujących w każdym państwie. Dodatkowo inne wtyczki i gniazdka elektryczne wykorzystuje się do zasilania urządzeń trójfazowych, a inne do zasilania urządzeń jednofazowych.

Biała wtyczka kątowa z uziemieniem Schneider ElectricStandardem europejskim jest typ C. Gniazda typu C posiadają dwa otwory na dwa przewody: fazowy i neutralny. Nie mają uziemienia. Pasują do nich zarówno standardowe wtyczki płaskie typu C, wyposażone tylko w dwa okrągłe bolce (bez otworu na bolec uziemiający), jak również wtyczki typu unischuko, czyli hybrydowe, z otworem na uziemienie. Wtyczka typu C przeznaczona jest do pracy z urządzeniami o niskiej mocy, jak lampki czy małe AGD. Zastosujesz ją w gniazdku, w którym napięcie sieciowe wynosi 220-230 V. 

Istnieją dwa podtypy europejskiego standardu, różniące się sposobem doprowadzenia uziemienia do obudowy urządzeń. 

  • Wtyczka typu E (model francuski) – typ E posiada otwór na bolec z uziemieniem. Wtyczki typu E używane są w takich krajach, jak Francja, Belgia i Polska.
  • Wtyczka typu F (model niemiecki) – typ F posiada dwa otwory na przewody oraz specjalne, sprężynujące blaszki, zlokalizowane po bokach, które służą do uziemienia. Wtyczka tego typu stosowana jest w Niemczech, na Węgrzech, w Austrii, Norwegii, Islandii oraz w niektórych krajach poza Europą. 

W celu umożliwienia korzystania z urządzeń elektronicznych w różnych krajach Europy, powstały hybrydowe wtyczki unischuko. Pasują one do gniazdek zarówno typu niemieckiego, jak i francuskiego. 

Wtyczka gumowa PCE 16A 230V 3P IP54 TOP TAURUS2

Zupełnie inny jest standard brytyjski. Wtyczka typu G (model brytyjski), spotykana także w Irlandii, na Cyprze i Malcie, posiada trzy charakterystyczne, prostokątne bolce, układające się w trójkąt. Jeden z nich służy do uziemienia. Pod wtyczką często znajduje się bezpiecznik, zwiększający bezpieczeństwo użytkowania sprzętów i całej instalacji. Dodatkową ochronę zapewnia środkowy bolec – „odsłania” on gniazdko. Dzięki takiemu rozwiązaniu, małe dzieci nie są w stanie włożyć do kontaktu palców czy drobnych elementów, co pozwala zminimalizować ryzyko porażenia przez prąd. W starej wtyczce typu brytyjskiego (D) występują trzy okrągłe bolce. 

Oczywiście jadąc na zagraniczne wakacje nie musisz inwestować w nowe sprzęty czy zasilacze ani wymieniać wszystkich wtyczek. Po prostu zabierasz ze sobą małe, sprytne akcesorium o nazwie przejściówka. Za taki adapter zapłacisz od kilku do max. kilkudziesięciu złotych.

Warto wspomnieć jeszcze o wtyczce przemysłowej. To rodzaj specjalny, cechujący się zwiększoną odpornością mechaniczną i obciążalnością. Pozwala podłączać do prądu urządzenia przemysłowe zgodnie z międzynarodowym standardem IEC 60309. Wtyczki tego typu są sporo większe od powszechnie stosowanych w domach, mieszkaniach i firmach.

Kiedy warto zdecydować się na wtyczkę kątową?

Do łatwego i wygodnego wpinania urządzeń elektrycznych do gniazdek, które znajdują się w trudnodostępnych miejscach, służy wtyczka kątowa. Sprawdzi się ona zwłaszcza w ciasnych zakamarkach, np. gdy kontakt ukryty jest za meblami dosuniętymi do ściany. Do wyboru pozostają różne rodzaje wtyczek kątowych. 

Jaka powinna być wtyczka do przyczepki?

Jeśli chcesz połączyć swój pojazd z przyczepą samochodową przez hak holowniczy, potrzebujesz specjalnej wtyczki, która dostarczy prąd niezbędny do nieprzerwanego działania świateł podczas jazdy. Dobra wtyczka do przyczepki powinna zapewniać stabilne, bezpieczne połączenie bez ryzyka zwarcia. Wybierając odpowiedni model wtyczki, zwróć uwagę na rodzaj instalacji elektrycznej, ilość styków, materiał wykonania, zabezpieczenia oraz przeznaczenie. Do podłączenia instalacji elektrycznej 12V w lekkiej przyczepce samochodowej możesz wykorzystać np. uniwersalną wtyczkę 7-pinową – koniecznie wysokiej jakości.

Wtyczki w hurtowni Onninen

Wtyczka 2P+Z 16a IP44 czarna gumaW hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz różnego rodzaju wtyczki kątowe i proste 230V, a także gniazda przenośne oraz wyłączniki sieciowe. Wszystkie produkty pochodzą od wiodących na rynku producentów i dostawców. Interesuje Cię wtyczka USB? Potrzebne Ci jest gniazdo gumowe? Na Onninen.pl zamówisz cały, niezbędny osprzęt mieszkaniowy, biurowy i RTV.

Za duży wybór? Chętnie podpowiemy Ci, jaka wtyczka będzie optymalna dla wskazanych zastosowań. Skontaktuj się z nami – napisz lub zadzwoń. Interesuje Cię współpraca B2B? Sprawdź ofertę dostępną tylko dla profesjonalistów.  

Sprawdź wtyczki w hurtowni elektrycznej Onninen

Wtyczka