Skuteczny sposób na łączenie kabli: mufa żywiczna

Dodano: czwartek, 21.03.2024


Mufa kablowa żywiczna służy do łączenia kabli o różnych średnicach i kształtach, zarówno biegnących w ziemi, jak i prowadzonych pod wodą czy w kanałach kablowych. Uszczelnia połączenia, chroniąc je przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, w tym przed wnikaniem wody i pyłów. Stają się one bezpieczne i wytrzymałe, co przekłada się na sprawne działanie całego systemu. Dowiedz się, do jakich przewodów przeznaczone są mufy żywiczne i zamów niezbędne złącza na Onninen.pl

Kable z izolacją na stelażu

Sprawdź mufy żywiczne w hurtowni Onninen

Jakie kable można montować mufą żywiczną?

Mufy żywiczne wykonuje się z tworzyw sztucznych, na ogół z żywicy poliuretanowej, która jest w pełni bezpieczna dla użytkownika. Są one odporne na działanie czynników zewnętrznych, promieni UV i substancji chemicznych. Podwyższona klasa szczelności pozwala na długotrwałe zanurzenie w wodzie. Ze względu na unikatowe właściwości i łatwość montażu, mufa żywiczna znajduje zastosowanie w wielu branżach i projektach, zarówno w instalacjach niskiego, jak i wysokiego napięcia.

Przede wszystkim służy do łączenia kabli izolowanych o różnych przekrojach, zarówno jednożyłowych, jak i wielożyłowych. Zapewnia skuteczne łączenie kabli typu zasilającego, prądowego i elektrycznego. Przewody umieszcza się w specjalnej złączce i całkowicie wypełnia żywicą - a właściwie mieszanką składników (żywica + utwardzacz). Mieszanka żywiczna dostarczana jest w specjalnym, dwuczęściowym opakowaniu. Bez problemu zmieszasz składniki. Po zastygnięciu powstaje trwałe i szczelne połączenie.

Mufa  żywiczna przelotowa Cellpack M13 EG

Mufę kablową należy zawsze stosować zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami producenta, respektując przepisy dotyczące montażu i eksploatacji. Decydujące znaczenie ma kabel – jego typ, napięcie znamionowe, przekrój, ilość żył i technologia, w której został wykonany. Do łączenia odcinków tego samego rodzaju kabla służą mufy przelotowe. Natomiast połączenie różnych typów kabli zapewniają mufy przejściowe. Na rynku znaleźć można także warianty do specjalnych zastosowań oraz przeznaczone dla konkretnych branż, np. górniczej.  

Zastosowanie i łączenie z mufą żelową

Mufa żelowa Trytyt ze złączką MJB113Mufy kablowe różnią się technologią wykonania, a co za tym idzie – przeznaczeniem. Oprócz mufy żywicznej istnieje jeszcze m.in. mufa żelowa, składająca się z wytrzymałego korpusu oraz żelu o wysokiej elastyczności. Służy ona do łączenia przewodów w ekstremalnie trudnych warunkach środowiskowych, gdy zachodzi konieczność spełnienia restrykcyjnych wymogów dotyczących instalacji elektrycznej.

Mufy żelowe posiadają podwyższoną klasę szczelności. Zapewniają ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz pełnią rolę izolującą i uszczelniającą. Znacząco usprawniają prace instalacyjne, ponieważ umożliwiają tworzenie połączeń bez użycia źródła ciepła i specjalistycznych narzędzi. Do wyboru pozostają różne rozmiary muf żelowych, dopasowane do wszystkich, popularnych przekrojów kabli. 

Mufy kablowe w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz do stworzenia nowoczesnej, trwałej i niezawodnej instalacji elektrycznej. Oferujemy wysokiej jakości:

  • Mufa żelowa Cellpack przelotowa ze złączką śrubową (czarna) EASY 4Vmufy i głowice kablowe na średnie napięcie (SN),
  • mufy kablowe na niskie napięcie (nN), wykonane w technologii żywicznej i termokurczliwej,
  • przepusty kablowe i wkłady uszczelniające,
  • złączki i końcówki kablowe,
  • żywice i uszczelniacze,
  • zestawy, w których skład wchodzą: obudowa, złączka, żywica (mieszanina żywicy i utwardzacza), rękawice ochronne i inne elementy.

Współpracujemy wyłącznie z renomowanymi producentami i dostawcami osprzętu kablowego. Aktualnie w asortymencie posiadamy niemal 2000 różnych muf. Szczegółowe filtry ułatwiają znalezienie optymalnych rozwiązań do realizowanego projektu. Większość produktów dostępnych jest od ręki.

Nie wiesz, jaka mufa będzie odpowiednia do Twojej instalacji? Szukasz mufy żelowej lub żywicznej do konkretnych, zwłaszcza nietypowych zastosowań? A może chcesz skonsultować zakup lub montaż danej mufy z ekspertem? Skontaktuj się z zespołem Onninen – zadzwoń lub wyślij wiadomość. Udzielimy Ci szczegółowych informacji o dostępnych produktach i doradzimy w wyborze. Jesteś instalatorem lub sprzedawcą? Koniecznie zapytaj o ofertę dla profesjonalistów.  

Sprawdź mufy żywiczne w hurtowni Onninen