Słup oświetleniowy - pozwolenie na budowę czy zgłoszenie?

Dodano: czwartek, 11.05.2023


Słup oświetleniowy jest elementem infrastruktury. Zapewnia on dostęp do światła, ale też zwiększa bezpieczeństwo. Warto też wiedzieć, że określa się go często mianem konstrukcji wsporczej, która jest osadzona bezpośrednio na gruncie. Można na nim zamocować oprawę oświetleniową przy czym wysokość nie może być większa niż 14 metrów. Czy stawiając słup oświetleniowy trzeba uzyskać pozwolenie na budowę czy wystarczy zgłoszenie?

słup oświetleniowy

Czy słup oświetleniowy to budowla?

Polskie prawo budowlane często jest mało zrozumiałe, a przez to łatwo jest popełnić błąd, który może spowodować nałożenie kary. Trzeba więc pamiętać, aby sprawdzać dokładnie przepisy, by nie doszło do samowoli budowlanej, którą inspektorat może nakazać rozebrać. Warto przyjrzeć się słupowi budowlanemu w świetle prawa. Czy słup oświetleniowy to budowla? Otóż pamiętajcie, że budowa konkretnych obiektów, które przeznaczone są do czasowego użytkowania wymaga najczęściej pozwolenia na budowę. Nieco bardziej skomplikowane jest prawo budowlane odnośnie słupów oświetleniowych. Trzeba wziąć pod uwagę, w jakim miejscu się znajdują i właśnie pod tym kątem sprawdzać, czy na danym obiekcie postawienie słupa wymaga pozwolenia. Pamiętajcie jeszcze, że słupy oświetleniowe o wysokości 6 metrów wymagają pozwolenia na budowę. Tutaj zastosowanie ma art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Natomiast słup o wysokości nie przekraczającej 3 metrów nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Trzeba jednak pamiętać, że nie może on ingerować bezpośrednio w zabudowę danego miejsca, przy czym trzeba dokonać zgłoszenia wykonywanych robót.

Słup oświetleniowy w świetle prawa budowlanego

Słup oświetleniowySłup oświetleniowy w świetle prawa budowlanego nie zawsze wymaga pozwolenia na budowę, czasem wystarczy zgłoszenie. Trzeba tutaj stosować się do art. 29 ust. 1 punktu 22 prawa budowlanego. Posiadając własną działkę i chcąc postawić na niej słup oświetleniowy, można do zrobić, pod warunkiem, że podłączenie oświetlenia nie wymaga prac, które doprowadzą do naruszenia instalacji telekomunikacyjnej w okolicy. Słup oświetleniowy w prawie budowlanym nie stanowi budowli. Pamiętajcie jednak, że budowa linii oświetlenia publicznego musi być zgodna z interpretacją przepisów zawartych w art. 29 ust. 1 pkt. 27. Linia oświetlenia ulicznego nie może być uznawana za część przesyłową lub dystrybucyjną. W tym przypadku słup nie służy do transportu energii, lecz ma zapewnić bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Musi być wzniesiony z użyciem właściwych wyrobów budowlanych.

Co ile metrów stawiać słup oświetleniowy?

W dużych miastach słupy oświetleniowe stawia się w odstępach od 15 do 60 metrów. Odstępy muszą być regularne. Jednocześnie słupy muszą być umieszczone wzdłuż ulic, tak by zapewniały nocą równomierność oświetlenia. Nieco inaczej sytuacja wygląda np. w parku. W tym przypadku można zachować nieco większy odstęp, natomiast ważna jest wysokość, która nie może przekraczać 6 metrów. Nie powinna być natomiast mniejsza niż 4 metry. Jeżeli w parku znajduje się ścieżka spacerowa czy rowerowa, to również trzeba zastosować słupki oświetleniowe, które będą ją wytyczać, a przy tym zapewnią maksimum bezpieczeństwa. Zwróćcie jeszcze uwagę na wysokość. Ta konstrukcja wsporcza musi być osadzona w gruncie za pomocą fundamentów, przy czym oprawa nie może być zamontowana na wysokości większej niż 7 metrów, która liczona jest od zawieszenia oprawy. Pojawia się też pytanie, czy parking musi być oświetlony? Tutaj zastosowanie ma rozporządzenie Ministra Transportu oraz Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r., które jasno zakłada, że parking musi być dobrze oświetlony. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku chodnika, który jest częścią ruchu pieszych, a więc słupki mają zapewnić właściwą widoczność na ciągach pieszych.

Czy można postawić słup oświetleniowy na własnej działce?

Oczywiście, że jest to możliwe i nie wymaga żadnego pozwolenia. Jednak prawo dopuszcza pewne wyjątki. Jeżeli np. zakład energetyczny chce postawić słup na Waszej działce, to nie musicie się zgodzić, ale możecie też zawrzeć umowę dotyczącą służebności przesyłu. Warto postawić na słup poniżej 6 metrów, gdyż nie wymaga pozwolenia na budowę. Dobrym wyborem może być słup oświetleniowy CN5/2,5/60/F160 Elmonter. Jest odporny na obciążenia, a także stabilny. Montuje się go na fundamencie o rozstawie 160 mm. Kolejny model, który zapewni efektywne oświetlenie to słup oświetleniowy CN6/2,5/60/F160 Elmonter. Jest odporny nawet na silne podmuchy wiatru. Jego konstrukcja jest stabilna, a także trwała.

Sprawdź słupy oświetleniowe w hurtowni Onninen