Solidna instalacja wodociągowa: mufa elektrooporowa

Dodano: wtorek, 12.12.2023


Podstawą solidnej i sprawnie działającej instalacji wodociągowej są obecnie rury PE (z polietylenu). Ich proste i efektywne łączenie, także w przypadku rozbudowanych systemów, zapewniają różnego rodzaju kształtki elektrooporowe. Wśród nich ważne miejsce zajmują mufy elektrooporowe. Poznaj najważniejsze zalety wykorzystania tego typu kształtek i dowiedz się, jak przebiega zgrzewanie elektrooporowe rur PE z zastosowaniem muf.

Czarne mufy elektrooporowe różnych rozmiarów na ziemi

Sprawdź mufy elektrooporowe w hurtowni Onninen

Zalety korzystania z muf elektrooporowych

Mufa elektrooporowa Georg Fischer DN32 PE100, SDR11, PN10 gaz/PN16 wodaMufa elektrooporowa umożliwia łatwe i solidne połączenie dwóch części instalacji. Dzięki wykonaniu z polietylenu (PE), element ten charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością. Polietylen jest materiałem wysoce odpornym na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne oraz działanie niskich temperatur, a jednocześnie termoplastycznym. 

Mufa z PE może pracować w agresywnych środowiskach, gdzie rurociągi są narażone na działanie kwasów, zasad, soli, mrozu itp. Termoplastyczność umożliwia zgrzewanie elementu. Szeroka gama dostępnych wymiarów i średnic muf sprzyja realizacji najbardziej skomplikowanych i nietypowych sieci wodnych. System zbudowany z rur i kształtek PE wyróżnia się trwałością, szczelnością, plastycznością i wysokim poziomem higieny. Ważne, żeby wybrane do projektu mufy zapewniały równomierne rozprowadzenie ciepła. 

Elektrooporowe zgrzewanie rur z mufami

Mufa elektrooporowa Agru 90 SDR7.4 SDR11 SDR13.6 SDR17, woda-gaz

Zgrzewanie elektrooporowe jest prostą, a w konsekwencji bardzo popularną metodą łączenia rur PE. Dla wykonania trwałych połączeń i minimalizacji ryzyka awarii instalacji, proces zgrzewania elektrooporowego wymaga zastosowania specjalnych kształtek oraz zadbania o szczególne warunki otoczenia. Istotne znaczenie ma temperatura w miejscu zgrzewania, która powinna mieścić się w przedziale od -5oC do 45oC. W przypadku używania zgrzewarki w warsztacie, warunek ten zwykle jest spełniony. Trzeba jednak pamiętać, że prace spawalnicze często muszą być prowadzone w terenie przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Wówczas rozkłada się namiot ochronny i wykorzystuje dmuchawę ogrzewającą powietrze.

Mufa elektrooporowa posiada elementy grzewcze, które pozwalają połączyć jedną rurę z drugą. Aby w ten sposób wykonać połączenie, niezbędna jest zgrzewarka elektrooporowa, ustawiona na stabilnym podłożu (nie stawiaj narzędzia na ziemi!). Prace należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania rur. Trzeba je dokładnie oczyścić, osuszyć i odpowiednio pociąć. Cięcie odbywa się pod kątem prostym, tj. prostopadle do osi elementów. Kolejnym krokiem jest usunięcie warstwy utlenionego polietylenu do grubości max. 0,2 mm. W tym celu warto użyć zdzieraka ręcznego i specjalnej chusteczki do odtłuszczania. Na koniec należy unieruchomić rury i mufy za pomocą zacisków. Dzięki temu elementy nie będą się przemieszczać. Gotowe? Możesz przystąpić do właściwego zgrzewania elektrooporowego. 

Mufa elektrooporowa Wavin 50mm, kolor czarny, QS (Quick Stream)Główną funkcją zgrzewarek jest przesyłanie napięcia do kształtek, które – wskutek topienia się polimerów - łączą się z rurami. Zautomatyzowane, praktyczne bezobsługowe urządzenie pomaga poprawnie wykonać zgrzew. Ustawienie właściwych parametrów do procesu coraz częściej sprowadza się do zeskanowania unikatowego kodu kreskowego za pomocą dołączonego do zgrzewarki skanera. Kod oraz inne informacje, dotyczące m.in. średnicy, typu czy czasu zgrzewania i chłodzenia, znajdują się na etykiecie dołączonej do kształtki. Komunikat o zakończeniu pracy pojawi się na wyświetlaczu urządzenia. Wówczas należy odłączyć przewody. 

Mufy elektrooporowe w hurtowni Onninen    

W hurtowni internetowej Onninen zamówisz niezawodne mufy elektrooporowe, pochodzące od zaufanych producentów i dostawców. Są one projektowane pod kątem łatwego zgrzewania i wykonywane zgodnie z kluczowymi normami. W ofercie posiadamy także inne rodzaje kształtek do rur PE stosowanych w sieciach i przyłączach wodociągowych.

Sprawdź mufy elektrooporowe w hurtowni Onninen