Spawanie gazowe – jak działa ta metoda i do czego się ją stosuje?

Dodano: niedziela, 29.09.2024


Jedną z metod wykonywania łączenia elementów metalowych jest spawanie gazowe. Na czym polega metoda i jak dobrze przeprowadzić proces spawania gazowego? W przypadku jakich materiałów spawanie gazowe jest najlepszą metodą?

Hutnik spawa spawarką gazową metalowe elementy

Sprawdź spawarki w hurtowni Onninen

Czym jest spawanie gazowe?

Spawanie gazowe jest to proces łączenia materiałów pod wpływem ciepłą, generowanego przez płomień palnika gazowego. Dzięki temu powstaje trwała i wytrzymała spoina. Do spawania gazowego wykorzystywany jest sprzęt pozwalający na generowanie bardzo wysokiej temperatury. Źródłem ciepła jest spalający się palnik gazowy, pozwalający na mieszanie gazów w odpowiedniej proporcji.

PÓŁAUTOMAT MIG FANMIG 183 MOST 5100020160Proces spalania gazowego to rozwiązanie cechujące się wieloma zaletami. Jedna z ważniejszych jest wszechstronność wykorzystania, bo dzięki spawaniu gazowemu łączone mogą być materiały, takie jak stal, miedź, sprawdzi się w także w łączeniu metali nieżelaznych, jak aluminium. Samo urządzenie wykorzystywane do spawania nie jest duże, dzięki czemu nie ma trudności z jego przemieszczeniem.

Nie jest też zależne od źródeł prądu, dlatego może być wykorzystywane w różnych miejscach. W czasie wykonywania spoiny spawacz ma możliwość dokładnej kontroli temperatury spoiwa, które wykorzystywane jest do łączenia elementów.

Jak dokładnie spawać metodą gazową?

Żeby skutecznie spawać metodą gazową potrzebne będą narzędzia do spawania oraz odpowiednie umiejętności. Spawanie z wykorzystaniem acetylenu jest metodą wymagającą dużej precyzji działania oraz zachowania środków bezpieczeństwa.

Najważniejsze jest przygotowanie sprzętu. Niezbędny będzie zbiornik z gazem, palnik, węże oraz regulatory ciśnienia. Przed rozpoczęciem spawania trzeba będzie przygotować materiał, który ma zostać połączony. Proces spawania będzie skuteczny, jeśli powierzchnia będzie czysta, na materiale nie może być żadnych zanieczyszczeń, np. rdzy czy tłustych plam. Po dokładnym oczyszczeniu należy dodatkowo sprawdzić dopasowanie komponentów. Żeby wykonać precyzyjne łącznie, warto skorzystać z dodatkowych rozwiązań, jakimi są zaciski lub magnesy.

Po uruchomieniu palnika bardzo ważne jest, aby właściwie wyregulować płomień palnika, ustawiając pożądaną wielkość płomienia. Bardzo istotna jest prawidłowa regulacja ilości spalanego acetylenu, bo mieszanka nie może być ani zbyt bogata (redukująca), ani zbyt uboga (utleniająca). Wprawiony spawacz bez trudu rozpozna optymalny rodzaj płomienia, który jest błękitny i stożkowaty.

Prostownik MMA Ponte 201 z przewodami most 5300030684Podczas spawania gazowego ważne jest, aby utrzymywać odpowiednia odległość płomienia od spawanej powierzchni. Jest to kluczowe, bo wysoka temperatura mogłaby doprowadzić do uszkodzenia spoiny i nieszczelności. Jeśli płomień będzie prowadzony zbyt blisko, wówczas pojawia się problem z nadmiernym i niekontrolowanym topieniem materiału spawalniczego. Natomiast jeśli odległość ta będzie zbyt duża, to będzie on zbyt słabo nagrzany. Płomień palnika powinien być przemieszczany wzdłuż linii spawu, powoli co zapewnia optymalne pokrycie łączenia spoiną.

Spawacz wykonuje ruch okrężny lub zygzakowaty, dzięki czemu ciepło jest rozprowadzane równomiernie. Materiał dodatkowy, jakim jest pręt (drut) spawalniczy, powinien być wprowadzony w miejscu, w którym płomień podgrzewa i topi krawędzie łączonych elementów. Bardzo ważne jest tu, aby pręt topił się bezpośrednio w spoinę, powodując jej wypełnienie.

Kończąc proces spalania bardzo ważne jest, aby stopniowo wyłączać palnik, w pierwszej kolejności zakręcając zawór acetylenu, a dopiero potem tlenu. Przygotowana spoina powinna zostać pozostawiona do wystygnięcia w sposób naturalny, procesu tego nie należy przyspieszać, gdyż mógłby negatywnie wpłynąć na właściwości, doprowadzić do pęknięcia lub odkształcenia materiału. Kontrolując spoiwo, należy w pierwszej kolejności dokonać oceny wizualnej, a następnie wytrzymałościowej.

Jakie materiały najlepiej spawać gazowo?

PROSTOWNIK TIG PONTIG 185S AC/DC MOST 5200005318Spawarki gazowe doskonale sprawdzą się do spawania cienkich blach. Nagrzewanie płomieniem powstającym w procesie spalania wymaga dużej dawki cierpliwości, to metoda, w której pracy palnikiem nie można przyspieszyć. Łączenie metali musi być precyzyjne, wykonane zgodnie z zasadami postępowania.

Metody spawania gazowego sprawdzą się w przypadku łączenia tylko wybranych materiałów. Znajduje zastosowanie do wykonania stopów niskowęglowych (stal miękka), stal nierdzewna, aluminium, miedź i jej stopy, stopy niklu, stal narzędziowa, magnez i jego stopy, cynk i jego stopy. Technika spawania gazowego pozwala też na spawanie żeliwa, jednak ze względu na specyficzne właściwości i grubości materiału, spawacz musi wykazać się dużymi umiejętnościami. Tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystania technik gazowych, stosowana może być także spawarka inwertorowa.

Sprawdź spawarki w hurtowni Onninen