Bidet to coraz popularniejszy element wyposażenia łazienki. Choć jeszcze do niedawna wydawał się zbędnym luksusem, dziś w pełni docenia się jego zalety związane z łatwością dbania o higienę intymną. I choć na rynku można się spotkać z bidetami wolnostojącymi, zdecydowanie popularniejszym i bardziej funkcjonalnym wyborem jest bidet wiszący. Aby jednak był on komfortowy w użytkowaniu, a do tego wytrzymały, należy zadbać o odpowiedni montaż. Modele podwieszane wymagają specjalnego stelaża. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć przed montażem stelaża pod bidet.
Sprawdź stelaże pod bidet w hurtowni Onninen
Czym się kierować przy wyborze stelaża pod bidet?
Bidet podwieszany to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Jego popularność wynika z kilku kwestii. Po pierwsze cechuje się on estetycznym, nowoczesnym wyglądem. Ze względu na brak stojącej na podłodze podstawy, łatwo utrzymać go w czystości. Ponadto zajmuje on mniej miejsca od bidetu stojącego, co także jest dużą zaletą, szczególnie w mniejszych łazienkach. Z tego powodu na jego montaż decyduje się coraz więcej osób. Ważną decyzją, jaką muszą one podjąć jest także rodzaj stelaża.
Stelaż podtynkowy, którego przykładem jest stelaż do bidetu Onnline CIR082, umożliwia umieszczenie wszystkich podłączeń w ścianie, dzięki czemu łazienka cechuje się bardzo dużą estetyką i funkcjonalnością. Aby jednak stelaż podtynkowy do bidetu właściwie spełniał swoją funkcję, musi być dobrze dobrany. W tym celu warto poznać podstawowe rodzaje stelaży oraz ich budowę.
Stelaże podtynkowe składają się z ramy, kolana odpływowego oraz przyłączy wodnych. Jako że na ramie osadzone są pozostałe elementy stelaża, konstrukcja musi być bardzo solidna, a jej podstawową cechą jest wytrzymałość. Samonośna rama przeznaczona jest do montażu pod ścianą. Posiada ona zamocowania dla kolana odpływowego oraz przyłączy wodnych. W zależności od tego, gdzie stosowany jest stelaż do bidetu wiszącego, dobiera się odpowiedni rodzaj ramy.
Wyróżniamy:
- stelaż pod bidet do lekkiej zabudowy – używa się go do bidetu montowanego do ściany z cegły lub też z płyt kartonowo-gipsowych. Jest droższy, jednak w jego przypadku można liczyć na znacznie krótszy czas montażu,
- stelaż do ciężkiej zabudowy - umożliwia mocowanie w ścianach murowanych, do których trzeba dodać bloczki z betonu komórkowego. Jest to tańsze, jednak bardziej czasochłonne rozwiązanie.
Drugą bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie maksymalnego obciążenia, jakiemu może być poddawany stelaż, co jest ważne ze względu na bezpieczeństwo użytkownika. Jeśli z bidetu będę regularnie korzystały osoby o sporej wadze, warto postawić na solidny stelaż podtynkowy od sprawdzonego producenta, którego dobrym przykładem jest stelaż do bidetu Grohe RAPID SL 38553001.
Jak prawidłowo ustawić stelaż pod bidet?
Przed wyborem stelaża, warto dokładnie zmierzyć dostępną w łazience przestrzeń, aby znaleźć produkt o odpowiednich parametrach. Wymiary muszą idealnie się zgadzać, aby nie było problemów z montażem. Następnie trzeba sprawdzić czy jest on dobrze dopasowany do miejsca, w jakim znajduje się rura odpływowa. W razie potrzeby jego wysokość można wyregulować za pomocą specjalnych nóżek. Kolejny krok to mocowanie rury i bardzo dokładne wypoziomowanie całej konstrukcji. Dopiero wtedy można przejść do dokręcenia śrub. Teraz można rozpocząć podłączenie instalacji wodnych, których szczelność trzeba sprawdzić bardzo dokładnie. Ostatnią czynnością jest zabudowanie stelaża i prace wykończeniowe.
Na jakiej wysokości powinien być zamontowany bidet?
Aby bidet był komfortowy w użytkowaniu, powinien być umieszczony na odpowiedniej wysokości. I choć w dużej mierze jest to kwestia indywidualna związana ze wzrostem użytkownika, istnieją pewne ogólne wytyczne. Zgodnie z nimi górna krawędź bidetu powinna być umieszczona ok. 40 cm nad podłogą. Nie jest to jednak jedyna istotna wartość, która ma wpływ na funkcjonalność. Dobrze jest oddalić bidet ok. 30 cm od innej armatury, ścian czy WC i zachować przed nim ok. 60-centymetrową wolną przestrzeń. Dzięki stosowaniu się do tych zasad codzienne użytkowanie bidetu będzie komfortowe.
Czy warto podłączać ciepłą wodę pod bidet?
Jako że bidet przeznaczony jest do mycia miejsc intymnych, korzystanie z niego powinno być komfortowe, przyjemne i bezpieczne. Z tego powodu konieczna jest dobra regulacja temperatury wody. Z pewnością musi być ona ciepła. I choć w każdej sytuacji do bidetu podłącza się ciepłą i zimną wodę, to właśnie korzystanie z wody o wyższej temperaturze zapewnia skuteczność mycia, ale i także jest przyjemne dla użytkownika. Ponadto nie naraża go na przeziębienie miejsc intymnych, co mogłoby mieć miejsce w przypadku używania zimnej wody.
Stelaże pod bidet w hurtowni Onninen
Hurtownia hydrauliczna Onninen zadbała o to, aby w jej ofercie znalazły się stelaże podtynkowe od renomowanych producentów przeznaczone do bidetu wiszącego. Wszystkie z nich wyposażone są w ramę doskonałej jakości, w większości z malowanej proszkowo stali, kolano odpływowe oraz przyłącza wodne. Każdy produkt posiada solidne mocowanie. Ponadto w hurtowni znajdują się modele mocowane na ścianach i na podłodze. Stelaże do bidetów kupowane w sprawdzonym miejscu to gwarancja bezpieczeństwa w łazience oraz komfortu użytkowania armatury. Solidny stelaż podtynkowy, którego przykładem jest stelaż podtynkowy Geberit Duofix H112 111.510.00.1, będzie służył przez lata i zniesie naprawdę duże obciążenia. Jeśli szukasz zatem niezawodnego produktu, sprawdź ofertę hurtowni Onninen.