Sprawdź, czym się kierować przy wyborze kabla spawalniczego

Dodano: poniedziałek, 25.09.2023


Kabel spawalniczy to element wyposażenia używany w procesach spawania do przesyłania prądu elektrycznego z źródła zasilania (spawarki) do elektrody spawalniczej lub pistoletu spawalniczego. Kable spawalnicze powinna cechować wysoka elastyczność. W ten sposób można nie tylko ułatwić sobie pracę, ale też ją przyspieszyć. Dziś podpowiemy Wam na pytanie, jakie kable spawalnicze wybrać i czym kierować się przy wyborze.

Instalator ze spawarką łączy metal

Sprawdź kable spawalnicze w hurtowni instalacyjnej Onninen

Różnice między kablami spawalniczymi 

Kable spawalnicze muszą być odporne na uszkodzenia, przetarcia. Jednocześnie trzeba pamiętać, że podczas prac spawalniczych wykorzystuje się przepływ prądu, często o naprawdę wysokim natężeniu. Trzeba też pamiętać, że należy je dobierać pod kątem metody jaką pracujecie. Kable spawalnicze mogą różnić się biegunem. Wyróżniamy choćby przewód spawalniczy, który posiada biegun dodatni. W tym przypadku oprócz kabla należy też doprowadzić do rękojeści drut spawalniczy.

Alternatywą dla takiego rozwiązania jest przewód masowy. W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się biegun ujemny. Orzy doborze odpowiedniego kabla trzeba tez zwrócić uwagę na jego wykończenie. Dzięki niemu można go zamocować do spawanego elementu. Kolejnym rodzajem są zespoły podłączeniowe. Poza kablem doprowadzającym posiadają także podajnik drutu czy też gazu. Pamiętajcie, że w metodzie MIG zastosowanie ma argon, natomiast w MAG - dwutlenek węgla.

Jak gruby powinien być kabel spawalniczy? 

Przewód spawalniczy TOP Marki OS1/ONS 1x50 (H01N2-D)Kabel spawalniczy powinien być wykonany z miedzi bądź jej stopów. W ten sposób można uzyskać maksymalną precyzję pracy. Równie ważne jest zakończenie, które ma postać uchwytu. Odpowiada ono za stabilizację elektrody. Jeżeli Wasza spawarka ma powyżej 350 A, to najlepiej wybrać przewód spawalniczy 50 mm2. Natomiast urządzenia o jeszcze szerszym spektrum zastosowania, które działają przy maksymalnym prądzie powyżej 500 A wymagają zastosowania kabli o większym przekroju, a więc takim od 95 do 120 mm2. Przekrój przewodu nie może być zbyt mały. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że przy prądzie spawania do 100 A przekrój wynosi raptem 6 mm2, natomiast przy prądzie od 100 do 120 A kabel powinien mieć średnicę 10 mm2.

Gdy prąd spawania jest jeszcze wyższy, czyli np. wynosi 200 A należy zastosować kabel spawalniczy 16 mm2. Jeżeli wykorzystujecie mniejsze spawarki, gdzie prąd mieści się w przedziale 200 - 300 A, to wystarczy wybrać przewód spawalniczy o średnicy 35 mm2. Gatunek drutu ma także duże znaczenie. SG2 posiada mniejszą ilość krzemu oraz manganu, co zapewnia maksymalną uniwersalność, natomiast SG3 jest odporny na zanieczyszczenia. Przy blasze o maksymalnej grubości 1 mm drut powinien mieć średnicę 0,8 mm. Natomiast jeżeli blacha ma grubość od 2 do 8 mm, to wtedy należy zastosować drut o średnicy 1,2 mm. W przypadku blachy o grubości od 8 do 16 mm, najlepiej wykorzystać drut o średnicy 1,6 mm. Natomiast blachy jeszcze grubsze wymagają stosowania drutów o średnicy wynoszącej minimum 2 mm. 

Jaka długość będzie optymalna do kabla spawalniczego? 

Minimalna długość przewodów spawalniczych nie może być niższa niż 5 metrów. Jeżeli będziemy ją mierzyć od punktu pomiaru ciśnienia do palnika, to nie powinna przekraczać 20 metrów. Jeżeli zastosujecie dłuższe przewody, to musicie skorygować zasilanie. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę spadki ciśnienia. Wraz ze wzrostem długości kabla oraz stałym przekrojem rośnie rezystancja, a także indukcyjność. Wybór dłuższego kabla może przyspieszyć pracę, gdyż nie występuje konieczność nawijania go na cewkę. Np. do spawarki 160 A wystarczy zastosować przewód o długości 3 metrów. Oczywiście możecie także wykorzystać przedłużacz, np. dla 20 metrów bieżących kabla powinno się wykorzystać przedłużacz o żyle 4 mm2, przy większych długościach analogicznie żyła powinna mieć 6 mm2 bądź 8 mm2.      

Kable spawalnicze w hurtowni Onninen 

Polecamy wysokiej jakości kable spawalnicze w hurtowni elektrycznej Onninen. Można zdecydować się na przewód spawalniczy TOP Marki OS1/ONS 1x16 (H01N2-D) bęben Top Marki. Wykonany jest z grubych drutów miedzianych. Jako obudowę producent zastosował mieszankę gumową, która jest olejoodporna i nie rozprzestrzenia płomieni. Bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w suchym, jak i wilgotnym wnętrzu. Dopuszczalna temperatura otoczenia podczas montażu tego kabla wynosi od minus 25 do 80 stopni Celsjusza. Znamionowy przekrój żyły wynosi 16 mm2.

Na uwagę zasługuje także przewód spawalniczy TOP Marki OS1/ONS 1x50 (H01N2-D) bęben Top Marki. Ma on podobne parametry wytrzymałościowe jak poprzedni przewód, przy czym średnica w tym przypadku wynosi 50 mm2. Przeznaczony jest do łączenia aparatów spawalniczych z uchwytem elektrody. Pracę można wykonywać nawet w warunkach wilgotnych, a także na zewnątrz obiektów.

Dobrym wyborem może być ponadto przewód spawalniczy TOP Marki OS1/ONS 1x95 (H01N2-D) bęben Top Marki. Jego średnica wynosi 95 mm2. Wykonany jest z drutów miedzianych ocynkowanych. Separatorem jest w tym przypadku taśma estrofolowa, która umieszczona jest na żyle. Napięcie znamionowe wynosi U: 100V.

Sprawdź kable spawalnicze w hurtowni instalacyjnej Onninen

Kabel spawalniczy