Sprawdzanie kabli i przewodów na warunki i wymagania zwarciowe

Dodano: piątek, 1.11.2024


Instalacja elektryczna powinna być zawsze w dobrym stanie, aby nie doszło do zwarć i innych groźnych incydentów, na przykład związanych z przeciążeniem. Kluczowe jest tu sprawdzenie przewodów i kabli, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze wymagania zwarciowe stawiane zabezpieczeniom, przyjrzymy się tez wpływowi źródeł zwarciowych. Wyjaśnimy też duże znaczenie typu aparatu na ilość energii przepływającej podczas zwarcia. Zrozumienie tych aspektów jest niezwykle ważne w kontekście zapewnienie ochrony kabli i przewodów w sytuacjach awaryjnych.

Technik elektryk sprawdza przewody elektryczne na warunki i wymagania zwarciowe przy rozdzielnicy elektrycznej

Sprawdź kable i przewody w hurtowni Onninen

Wymagania zwarciowe stawiane zabezpieczeniom

Instalacje elektryczne mają swoją specyfikę, zasady działania, które zawsze trzeba przestrzegać, by nie dopuścić do sytuacji zwarciowej i innych zakłóceń. Wymaga to stosowania odpowiednich zabezpieczeń. Mają one bardzo istotne znaczenie w ochronie instalacji. Zabezpieczenie musi skutecznie wykrywać zwarcia, a następnie natychmiast przerwać przepływ prądu w obwodach. Dzięki temu kable i przewody pozostaną całe, bez uszkodzeń. To samo powiemy o podłączonych doń urządzeniach. 

Przewód instalacyjny NKT YDYżo 750V 4x1,5 QADDY NKT (400m) 172171010Q0400Właściwy dobór przewodów jest więc tu nieoceniony. Musi on uwzględniać maksymalny spodziewany prąd zwarciowy oraz czas, w którym zabezpieczenie zareaguje. Trzeba jednocześnie wziąć pod uwagę rodzaj zabezpieczeń. Mowa tu o wyłącznikach nadmiaroprądowych lub bezpieczników, które różnią się charakterystyką działania.

Minimalizują one ogromnie groźne zjawisko, jakim jest obciążalność prądowa długotrwała przewodów, dlatego też czas działania odgrywa tu niebagatelną rolę. Im szybciej bowiem zabezpieczenie przewodów przerwie przepływ prądu, tym lepiej, bo ryzyko uszkodzeń cieplnych kabli zostanie wyeliminowane. 

To tym bardziej istotne, jeśli przewody instalacyjne mają dużą moc. Tutaj zastosowanie zabezpieczania powinno być dodatkowo testowane pod kątem ich wytrzymałości na impulsy wysokoprądowe oraz odporności mechanicznej. Jak widzimy, w przypadku obciążalności cieplnej długotrwałej nie ma żartów, dlatego kwestie bezpieczeństwa muszą być tu priorytetem. 

Wpływ źródeł zwarciowych na dobór łączników

Zasady doboru przewodów muszą być zawsze przestrzegane, zwłaszcza że źródła zwarciowe, takie jak sieci zasilające, generatory czy transformatory, znacząco wpływają na wybór łączników, które są stosowane w instalacjach elektrycznych. Pamiętajmy jednocześnie, iż prąd zwarciowy zależy nie tylko od mocy zwarciowej źródła, lecz również od parametrów sieci - impedancji oraz odległości od miejsca zwarcia.

Kabel sterowniczy BiT 1000 H 2x2,5 H60802Im bliżej źródła energii znajduje się zwarcie, tym automatycznie zwiększa się wartość prądu zwarciowego. Stwarza to poważne wyzwanie dla łączników. Żeby więc zagwarantować ochronę instalacji na najwyższym poziomie, musimy pamiętać o zastosowaniu łączników z uwzględnieniem maksymalnych prądów zwarciowych, które mogą wystąpić w danym obwodzie. 

Jeśli zrobimy to niewłaściwie, łącznik może ulec uszkodzeniu, ale też nie zapewnić odpowiedniej ochrony podczas zwarcia, zwłaszcza przy obciążalności prądowej długotrwałej. Przewody i kable mogą wtedy zostać poważnie uszkodzone. Kluczowe w doborze przewodów jest więc to, by dokładnie przeanalizować parametry źródła zwarciowego, dostosowując je do warunków pracy instalacji. 

Ale zdolność wyłączania to nie wszystko, ponieważ łączniki powinny być też odporne na dynamiczne i cieplne skutki prądów zwarciowych, gdy wysokość temperatury otoczenia jest za wysoka. Muszą więc wytrzymać ogromne impulsy prądowe oraz naprężenia mechaniczne. 

Wpływ typu aparatu na skutek cieplny przepuszczony podczas zwarcia

Projektując instalację, musimy zawsze zwracać na to uwagę, aby kable sterownicze podczas zasilania urządzeń elektrycznych sprawdzały się dobrze, bez żadnych niespodziewanych zdarzeń. Rodzaj aparatu zabezpieczającego ma tu bardzo duże znaczenie, wpływając na ilość energii cieplnej, która zostaje przepuszczona podczas zwarcia. Jego zdolność do szybkiego przerywania przepływu prądu zwarciowego bez uszkodzeń decyduje o tym, jak duża część energii trafi do instalacji. Jak aparat za długo z tym zwleka, tym więcej ciepła kumuluje się w przewodach. A to skutkuje ich przegrzaniem, ale też uszkodzeniem izolacji, a nawet stopieniem się metalowych elementów. 

Przewód instalacyjny H07V-K (LGY) 1x2,5 ciemno niebieski DBU, jednożyłowy /100m/ 4520142Kluczowe znaczenie ma też specyfika działania aparatu, szczególnie w kontekście wyłączników nadprądowych, bezpieczników topikowych czy wyłączników różnicowoprądowych. Wynika to z tego, że różnią się one między sobą - pod względem czasu reakcji i sposobu działania. 

Jeśli instalacji ma dużą moc, tak jak w przemyśle, najważniejsze to zastosować wyłączniki o wysokiej zdolności wyłączania. Skutecznie to ogranicza przepuszczaną energię cieplną. Aparaty tego rodzaju projektowane są właśnie tak, aby zminimalizować skutki zwarcia poprzez natychmiastowe przerwanie prąd. Są one też wyjątkowo odporne na impulsy prądowe. 

Podsumowując, sprawdzanie kabli i przewodów na warunki oraz wymagania zwarciowe to priorytet, o którym trzeba zawsze pamiętać. 

Sprawdź kable i przewody w hurtowni Onninen