Sprawdzone sposoby na zapobieganie przegrzewaniu się kabli elektrycznych

Dodano: środa, 25.09.2024


Przegrzanie kabli elektrycznych to bardzo niebezpieczne zjawisko, dlatego też trzeba wiedzieć, jak unikać tego zagrożenia. Niezbędne są tu odpowiednie zabezpieczenia, bo w przeciwnym razie mogą wystąpić awarie w instalacjach elektrycznych. A to może przerodzić się w realne zagrożenie pożarowe. Istnieje kilka sprawdzonych metod, które minimalizują nadmierne nagrzewanie się kabli i przewodów. W poniższym artykule zajmiemy się tą tematyką kompleksowo, przybliżając główne przyczyny tego zjawiska, takie jak przeciążenie obwodów trójfazowych czy niewłaściwy dobór przewodów. Pokażemy, dlaczego tak ważne jest uwzględnienie temperatury otoczenia, a mianowicie, jak wpływ na całą instalację ma temperatura graniczna dopuszczalna przewodów. Z tymi poradami nasze instalacje elektryczne będą w dobrym stanie, a my zawsze bezpieczni!

Wielożyłowe kable i przewody elektryczne do aparatury modułowej

Sprawdź kable i przewody w hurtowni Onninen

Główne przyczyny nagrzewania się kabli elektrycznych

Dobry stan instalacji to absolutna podstawa, aby zawsze mieć zapewnienie, że nic nam nie grozi, że skuteczność ochrony przeciwporażeniowej stoi na wysokim poziomie. Ogromną rolę odgrywają tu przewody instalacyjne, wszelkie kable i przewody, co do których wymagania są szczególnie wysokie. Nie ma w tym przesady - prąd nie żartuje, może wyrządzić naprawdę dużą krzywdę. Szczególnie niebezpieczny jest przyrost temperatury przewodu, który doprowadzić może do wzrostu ciepła, a w konsekwencji instalacje mogą ulec przegrzaniu. Jakie są tego przyczyny? 

Przewód instalacyjny Lapp H05V-K (LGY) 1x0,5 brązowy BN, jednożyłowy /100m/ 4510031Jedną z najczęstszych jest przeciążenie instalacji, niebezpieczna sytuacja, gdy przez przewody płynie zbyt dużo prądu. Na tyle, że przekroczone są ich nominalne parametry. Wywołuje to wzrost temperatury w przewodach oraz izolacji. W przypadku, gdy ciepło jest zbyt wielkie, a temperatura graniczna dopuszczalna długotrwale przekroczona, istnieje realna groźba uszkodzenia przewodów, ich degradacji, a w konsekwencji pożaru. 

To jeden z głównych powodów, ale są też inne, zwłaszcza nieodpowiedni dobór kabli, czyli przewody elektryczne o zbyt małym przekroju w stosunku do obciążenia. A jak już wiemy, obciążalność długotrwała przewodu może mieć opłakane skutki. 

Jeszcze innym czynnikiem może być zła wentylacja lub umieszczenie przewodów w miejscach, gdzie panuje za wysoka temperatura. To może dodatkowo przyspieszyć ich przegrzewanie. Negatywny wpływ mają też niskiej jakości materiały stosowane w izolacjach kabli. Mogą one szybciej ulegać uszkodzeniom pod wpływem temperatury. 

Niezwykle ważne w tym kontekście są też regularne przeglądy instalacji oraz normy obciążalności prądowej kabli, do których należy się stosować. 

Wpływ obliczeniowej temperatury otoczenia na dobór kabli i przewodów

Biorąc powyższe informacje pod uwagę, chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na obliczeniowy prąd szczytowy obwodu, gdyż ma on kluczowy wpływ na dobór kabli oraz przewodów w instalacjach elektrycznych. 

Przewód jednożyłowy Helukabel H07V-K 1x1,5 C.NIEBIESKI pudełko, 750V /100m/ 29141Temperatura otoczenia ma niezwykle istotny wpływ na zdolność przewodów do odprowadzania ciepła, co decyduje o ich efektywności w pracy. Jeśli temperatura jest za wysoka, przewód ma ograniczoną zdolność przewodzenia prądu, co niestety doprowadza do jego przegrzewania. To z tego powodu każdy typ przewodu ma maksymalną temperaturę pracy, którą trzeba uwzględnić podczas budowy instalacji. 

Przykładowo, w miejscach, w których wartość temperatury przekracza normatywne 30 stopni Celsjusza, trzeba stosować kable i przewody o wyższym przekroju. Koniecznie musimy o tym pamiętać, to kwestia odpowiedzialności i bezpieczeństwa. Jeśli bowiem niewłaściwie je dopasujemy, instalacja z czasem ulegnie uszkodzeniu. Nie ma co bagatelizować tematu, lecz postawić na niezawodne kable bezhalogenowe lub kable ognioodporne

Czym dla kabli i przewodów jest temperatura graniczna dopuszczalna trwale i przejściowo?

Kabel energetyczny ognioodporny Top Marki (N)HXH-O FE180/E90 1x70 RE 1KV bęben G-144982Zabezpieczanie przewodów przed przegrzaniem to więc absolutna podstawa. A żeby jeszcze bardziej to uzmysłowić, warto wyjaśnić, czym dla kabli i przewodów jest temperatura graniczna dopuszczalna trwale i przejściowo. To parametry kluczowe w ocenie bezpieczeństwa i wytrzymałości przewodów.

Zacznijmy od temperatury trwale dopuszczalnej, co wyraża maksymalną wartość, w której przewody są w stanie pracować dłuższy czas bez ryzyka uszkodzenia izolacji czy pogorszenia ich właściwości mechanicznych. Jeśli zaś ta wartość zostanie przekroczona, przewody zaczynają ulegać degradacji. 

Temperatura przejściowo dopuszczalna zaś odnosi się do krótkotrwałych wzrostów temperatury, zwłaszcza podczas przeciążeń oraz zwarć. Warto pamiętać, że choć przewody są tak zaprojektowane, by wytrzymywać skoki temperatury, jednak przez ograniczony czas. Jeśli są one za częste i zbyt duże, pojawią się trwałe uszkodzenia. 

Pamiętając o przytoczonych w artykule zasadach, możemy spać spokojnie, zapewniając sobie i naszym bliskim bezpieczeństwo. 

Sprawdź kable i przewody w hurtowni Onninen