Sprawne działanie instalacji grzewczej - wybierz odpowiednie naczynie wzbiorcze

Dodano: poniedziałek, 15.05.2023


Naczynie wzbiorcze zapewnia bezpieczne i sprawne działanie instalacji grzewczej. Ze względu na duże znaczenie tych elementów, warto poznać przynajmniej podstawowe informacje na ich temat.

Instalacja centralnego ogrzewania

Naczynia wzbiorcze to ważne elementy instalacji grzewczych. Dzięki nim możliwe jest zmniejszenie ryzyka rozszczelnienia całej instalacji oraz niepotrzebnego uruchamiania zaworu bezpieczeństwa. Dzieje się tak ze względu na to, że zbiorniki tego typu przejmują nadmiarową ilość wody podczas jej podgrzewania, nie dopuszczając tym samym do zwiększenia ciśnienia. Co jednak należy o ich działaniu i montażu? W którym miejscu instalacji powinno znaleźć się naczynie wzbiorcze? Jak wybrać odpowiedni model? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Do czego służy naczynie wzbiorcze?

Naczynie wzbiorcze pionoweJak już wspomnieliśmy, naczynie wzbiorcze to część instalacji ciepłowniczej, której zadaniem jest przejęcie nadmiaru wody i w konsekwencji regulacja ciśnienia w całym systemie. W instalacjach CO spotyka się dwa różne rodzaje naczyń wzbiorczych.

Pierwszy to zbiorniki otwarte. Naczynia tego typu są stosowane w instalacjach z działającymi kotłami na paliwo stałe. Ich lokalizacja to najwyższy punkt obiegu grzewczego. Do działania niezbędne jest bezpośrednie połączenie z kotłem rurą wznośną. Cel ich montażu to uniknięcie nadmiernego wzrostu ciśnienia w przypadku przegrzania (zagotowania medium). W takim przypadku para wodna jest odprowadzana rurą przelewową do kanalizacji.

Drugi typ to naczynia przeponowe. Są one przeznaczone do stosowania wyłącznie w instalacjach z kotłami gazowymi lub olejowymi (zamkniętymi lub ciśnieniowymi). Są wyposażone we wbudowane moduły automatyki zapobiegające przegrzaniu wody. W skład naczynia przeponowego wchodzą dwie komory – wodna oraz powietrzna – oraz elastyczna przepona umieszczona między nimi. Gdy w wyniku podgrzewania objętość wody wzrasta, dochodzi do sprężenia powietrza znajdującego się w drugiej komorze i tym samym zwiększenia ciśnienia.

Gdzie montuje się naczynie wzbiorcze?

Naczynie przeponowe ReflexMiejsce montażu naczynia wzbiorczego uzależnione jest od jego rodzaju. Jak już wspomnieliśmy, zbiornik otwarty powinien być zlokalizowany na górze instalacji. Zbiornik przeponowy musi zaś być montowany na powrocie do kotła grzewczego lub kolektora słonecznego. Poza odpowiednią lokalizacją, dla sprawności naczynia wzbiorczego duże znaczenie ma także dobór jego wielkości. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę zwłaszcza pojemność wodną instalacji. Najczęściej stosowany przelicznik mówi, że jego objętość musi równać się ok. 4 proc. objętości wody obecnej w całej instalacji.

Jeśli chodzi o naczynia przeponowe, koniecznie powinniśmy sprawdzić też ciśnienie statyczne instalacji, a więc różnicę wysokości między najniższym i najwyższym punktem. Niektóre modele producenci wyposażyli w fabrycznie wbudowane zbiorniki przeponowe. W takim przypadku musimy tylko upewnić się, czy ich pojemność będzie odpowiednia dla danej instalacji. W przeciwnym wypadku konieczny będzie montaż całej grupy bezpieczeństwa (naczynia wzbiorczego, zaworu bezpieczeństwa oraz manometru).

Naczynia wzbiorcze w hurtowni Onninen: polecane produkty

Naczynie przeponowe FlamcoWybierając naczynia wzbiorcze do instalacji grzewczej pod uwagę należy wziąć nie tylko parametry konkretnego modelu, ale też jego jakość. O jej ocenę bez fachowej wiedzy i znajomości branży jest niezwykle trudne. Warto więc skorzystać z rekomendacji specjalistów oraz wybierać produkty renomowanych, znanych z wysokiej jakości marek. Szeroki wybór sprawdzonych w wielu instalacjach naczyń wzbiorczych znajdziecie Państwo w ofercie naszego sklepu Onninen.

By mieć pewność co bezawaryjnej i długiej pracy całej instalacji, warto wybierać naczynia wzbiorcze takich producentów jak Global Water (np. naczynie wzbiorcze pionowe), naczynie wzbiorcze Reflex N-400) czy naczynie wzbiorcze Flamco Meibes AIRFIX A35). Przy wyborze danego naczynia i ocenie kompatybilności z konkretną instalacją możecie Państwo skorzystać z fachowej pomocy oferowanej przez naszych pracowników. Poza tym gwarantujemy szybką dostawę oraz sprawną realizację każdego zamówienia.

Sprawdź naczynia wzbiorcze w hurtowni Onninen

Naczynie wzbiorcze
Naczynie przelewowe