Stabilny przesył prądu w obwodach elektrycznych: styk pomocniczy

Dodano: poniedziałek, 28.10.2024


Styki pomocnicze to ważne elementy układów sterowania i automatyzacji. Znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w domowych systemach sterowania, zapewniając kontrolę nad przepływem prądu i sygnałami sterującymi między poszczególnymi elementami układu. Na jakiej zasadzie działają? Do jakich zastosowań przemysłowych są używane? Jakie ich rodzaje wyróżniamy? Na ten temat piszemy w nowym artykule.

Aparatura elektryczna w rozdzielnicy z stykami pomocniczymi

Sprawdź styki pomocnicze w hurtowni Onninen

Rola stycznika pomocniczego w obwodach elektrycznych

Pojedynczy blok zestyków Schneider Electric 1 NO ZBE101Zasada działania styków pomocniczych jest podobna jak w przypadku elementów takich listwy łączeniowe styki główne. Przewodzą one prąd, łącząc kilka przewodów, z tym, że umożliwiają kontrolę pracy danego układu. Prąd oddziałuje na cewkę elektromagnesu, co wywołuje określoną reakcję – otwarcie lub zamknięcie obwodu elektrycznego. Umożliwia to kontrolowanie pracy różnych urządzeń oraz sygnalizowanie stanów pracy lub występowania zakłóceń, co jest gwarancją, że układ będzie stabilny, a cała aparatura elektryczna – bezpieczna i wydajna.

W zależności od specyfiki danego układu i roli, jaką ma odgrywać styk, użytkownicy mogą zdecydować się na jeden z następujących wariantów tego urządzenia:

  • NO (normalnie otwarte): przewodzą prąd po zamknięciu obwodu (w stanie spoczynku obwód więc jest otwarty);
  • NC (normalnie zwarte): obwód jest zamknięty w stanie spoczynku i otwiera się po aktywacji;
  • przełączne: umożliwiają przełączanie między obwodami. W zależności od konfiguracji, mogą działać jako NO lub NC.

Zastosowanie styczników pomocniczych w automatyce przemysłowej

Styki pomocnicze stosuje się przede wszystkim w automatyce przemysłowej. W układach tego typu są odpowiedzialne za sterowanie maszynami i urządzeniami produkcyjnymi. Dzięki nim możliwe jest automatyzowanie poszczególnych procesów i kontrolowanie parametrów pracy maszyn. Sygnały przekazywane przez te styki mogą również sygnalizować występowanie zakłóceń, informując o konieczności interwencji i zwiększając poziom bezpieczeństwa w zakładzie.

Styk pomocniczy do styczników serii Zamel Exta STM, 5APraktyczne zastosowania styków pomocniczych obejmują m.in. automatyczne uruchamianie maszyn, kontrolowanie obwodów bezpieczeństwa oraz sterowanie oświetleniem i systemami grzewczymi. Jest to możliwe dzięki licznym zaletom, które wykazują tego typu produkty. Do najważniejszych należą:

  • niezawodność: w dobrze zaprojektowanym i wykonanym systemie styki mogą działać bezawaryjnie przez wiele lat, zapewniając stabilność całego układu. Obudowy z izolacyjnych materiałów z tworzyw sztucznych wydajnie chronią je przed pyłem, zawilgoceniem i innymi czynnikami zewnętrznym;
  • uniwersalność: poszczególne modele styków różnią się m.in. pod względem parametrów dopuszczalnego napięcia, mocy i budowy. To ułatwia ich dostosowanie do specyfiki danej aplikacji;
  • łatwość montażu i konserwacji: styki pomocnicze są łatwe w instalacji, a wiele modeli umożliwia montaż w szeregu.

Rodzaje styków pomocniczych

Styk pomocniczy Legrand lub styk sygnalizacyjny, DPX3 421011Poza wspomnianym już sposobem działania (NO, NC i przełączne), kryterium podziału styków pomocniczych jest też konstrukcja i rodzaj montażu w układzie. Pod tym względem wyróżniamy ich dwa typy:

  • styki czołowe: przeznaczone do montażu na styczniki od góry. Dzięki temu nie zwiększa się szerokość stycznika (ale powiększeniu ulega wysokość zestawu);
  • styki boczne: montowane po prawej lub lewej stronie stycznika. W ich przypadku zmienia się szerokość zestawu, ale wysokość pozostaje taka sama. Podobnie jak niektóre styki czołowe, wybrane modele styków bocznych mogą być nadbudowywane na sobie.

Dzięki szerokiemu wyborowi modeli i ich funkcji, styki pomocnicze znajdują zastosowanie w wielu branżach, W układach automatyzacji zapewniają one bezpieczeństwo i efektywność działania różnych urządzeń.

Sprawdź styki pomocnicze w hurtowni Onninen