Stały obieg płynu solarnego w instalacji: grupa pompowa do solarów

Dodano: środa, 3.01.2024


Grupy pompowe solarne to centralne punkty systemów wyposażonych w kolektory słoneczne. Grupa pompowa odpowiada za przepływ czynnika roboczego, wpływając na prawidłowe działanie i wydajność całej instalacji solarnej. W jej skład wchodzą pompa obiegowa oraz różne elementy pomiarowe i zabezpieczające. Chcesz dowiedzieć się więcej o grupie pompowej solarnej? Zapraszamy do lektury poradnika, przygotowanego przez zespół Onninen.

Kolektory słoneczne na dachu domu podłączone do grupy pompowej

Sprawdź grupy pompowo-solarne w hurtowni Onninen

Jaki powinien być przepływ w grupie pompowej do solarów?

Grupa pompowa solarna odpowiada za transport ciepła w instalacjach solarnych. Łączy kolektory słoneczne z podgrzewaczami wody. Ciepło odebrane z kolektora słonecznego musi zostać schłodzone, co zapewnia przepływ glikolu. Temperatura robocza glikolu jest wyższa od wody, dlatego elementy pompy muszą być wykonane z materiałów o podwyższonej wytrzymałości.

Grupa pompowo-solarna Oventrop Regusol LH-130 DN20 z pompą energooszczędną Grundfos UPM 3 Solar 25-75 PWMNatężenie przepływu glikolu zależy od parametrów wybranego zestawu pompowego, a te powinny odpowiadać wielkości instalacji solarnej. Producenci zwykle podają, do jakiego natężenia przepływu jest przeznaczona dana grupa pompowa. Na ogół przyjmuje się, że przepływ powinien wynosić 0,5-1,6 l/min. dla jednego kolektora. Przy większej ilości kolektorów, stosuje się odpowiednie przeliczniki. Rozwiązanie można dobrać także w zależności od powierzchni kolektorów słonecznych.

Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, zlecając projekt i podłączenie instalacji solarnej profesjonalnej firmie instalatorskiej nie będziesz musiał się zastanawiać nad doborem przepływu w grupie pompowej, minimalnej pojemności naczynia przeponowego czy średnic rur. Inwestycja zostanie zrealizowana kompleksowo.

Kiedy warto zdecydować się na grupę pompową solarną dwudrogową?

Grupy pompowe solarne można podzielić na dwa główne rodzaje:

  • grupy solarne jednodrogowe – ich konstrukcja jest zwarta, kompaktowa i bezproblemowa w montażu, montowane są w pobliżu podgrzewacza wody na przewodzie powrotnym;
  • grupy solarne dwudrogowe – nazywane też podwójnymi, są wysoce wydajne, ale bardziej wymagające w montażu (głównie ze względu na instalację na przewodzie zasilającym i powrotnym) oraz rozbudowane, wyposażone m.in. w termometry zasilania i powrotu, przepływomierz czy separator powietrza.

Wydajna, dwudrogowa (podwójna) grupa pompowa solarna oferuje bardzo szeroką kompatybilność. Może współpracować z większością systemów solarnych w dużych domach, np. dwu- i trzypiętrowych. Sprawdzi się w instalacjach ogrzewania wody użytkowej i basenów. 

Jakie ciśnienie powinno być w instalacji solarnej?

Grupa pompowo-solarna Oventrop Regusol LH-130 DN25, z pompą energooszczędną Wilo-Yonos PARA ST 25/7 PWMOptymalne ciśnienie wynosi od 1 do 4 bar. Stan ciśnienia można odczytać na manometrze umieszczonym w korpusie grupy pompowej solarnej.W tym miejscu warto wspomnieć, że oprócz podstawowej funkcji wymuszania przepływu glikolu, grupa pompowa solarna wpływa na bezpieczeństwo całej instalacji solarnej. Posiada zawór bezpieczeństwa i króciec podłączenia zbiornika (naczynia) wzbiorczego.

To zabezpieczenie przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Gdy ciśnienie wzrośnie do maksymalnej, dopuszczalnej granicy, nastąpi otwarcie zaworu bezpieczeństwa, co zapobiegnie uszkodzeniu instalacji. Wybierając grupę pompową solarną, w parametrach technicznych produktu należy zwrócić uwagę na pozycję „grupa bezpieczeństwa”, np. grupa bezpieczeństwa z zaworem bezpieczeństwa o ciśnieniu otwarcia X bar.

Grupy pompowe do solarów w hurtowni Onninen

W hurtowni elektrycznej Onninen znajdziesz niezawodne grupy pompowe do instalacji solarnych, wyposażone w energooszczędną pompę obiegową, zawór bezpieczeństwa, termometr do kontrolowania temperatury wody, zawory do napełniania i spuszczania wody, zawór zwrotny zapobiegający cofaniu się płynów oraz manometr do monitorowania ciśnienia pracy. Nasze rozwiązania przeznaczone są dla inwestorów poszukujących rozwiązań proekologicznych, komfortowych w eksploatacji i maksymalnie wydajnych. Oferujemy grupy pompowe solarne czołowych, europejskich producentów, jak Oventrop.

Sprawdź grupy pompowo-solarne w hurtowni Onninen